Studenti z týmu Žydle vyrobili funkční model kašen, které zdobí plzeňské...

Studenti z týmu Žydle vyrobili funkční model kašen, které zdobí plzeňské náměstí Republiky. | foto: archiv týmu Žydle

Studenti vytvořili orchestr z lahví i funkční model plzeňských kašen

  • 0
Studenti Církevního gymnázia v Plzni uspěli v soutěži Pohár vědy zaměřené na praktické pokusy. Tým nazvaný Žydle vyhrál nejen svoji kategorii, ale připsal si i celkové prvenství. Studenti vytvořli například picí brýle, hydraulický bagr, lahvový orchestr i funkční model kašen na plzeňském náměstí Republiky.

Studenti každý měsíc společně zpracovali jeden úkol, na základě bodového hodnocení se část přihlášených týmů dostala do finále.

Plzeňský tým, který se nazval Žydle, během něj vyhrál nejen svou kategorii odpovídající druhému stupni základních škol, ale připsal si také celkové prvenství.

„Musím říct, že u pár týmů jsme měli pocit, že by nás mohly ohrozit. Přišlo nám ale, že jsme mezi lepšími. Šance byla, věřili jsme si,“ popsala Marie Nocarová, jediná dívka v týmu.

Spolu s ní do týmu patří i Jaroslav Schaffer, Jan Burda, Josef Bořík, Václav Kuna a Matyáš Korba. A jak říká Marie, role měli víceméně předem přesně rozdělené.

Ten, kdo je dobrý v psaní slohů, zpracovával protokoly, další měl na starost jejich úpravu v počítači, další se věnoval především výrobě. „A já? Já jsem kreativní, dávala jsem to tedy hodně dohromady. A taky mám na starost styk s veřejností,“ říká Nocarová.

Šestice musela vypracovat několik úkolů. „Družstvo mělo vždy měsíc na to, udělat podle přesně daného zadání úkol, výsledek nafotit, zdokumentovat a písemně zpracovat na tři stránky ve formátu pdf,“ přiblížila Kateřina Lipertová, fyzikářka Církevního gymnázia, která Žydli vedla.

Prvním úkolem bylo vyprojektovat a postavit most, druhým bylo sestrojit tlakoměr, třetí téma bylo poměrně široké. „Tématem bylo cokoliv na lidském těle, navolili jsme si asi dvacet menších pokusů. Čtvrtý úkol se měl zaměřit na fyzikální hračky,“ popsala Lipertová. Jedním z úkolů bylo i ztvárnění dominanty města, proto studenti vytvořili funkční model zlatých kašen, které jsou na náměstí Republiky v Plzni.

Jako poslední úkol museli soutěžící předvést pódiový pokus. Pro něj si zvolili „lahvový orchestr“, který už měli i v minulosti. Několikrát jej předváděli už na Dnech vědy a techniky. „Věděli jsme, že tohle nikdo nepřiveze. A oni umí zahrát na lahve Ódu na radost i Vltavu,“ vysvětlila Lipertová.