Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové zvony rozechvívají plzeňskou věž. Nebezpečí nehrozí, říká architekt

  7:46aktualizováno  7:46
Z chrámu svatého Bartoloměje v Plzni od ledna vyzvánějí čtyři nové zvony a ve městě se objevily zvěsti, že se věž při pohybu zvonů kývá. Zazněly i úvahy, že by nová několikatunová zátěž mohla mít na stavbu neblahý vliv. Architekt Jan Soukup, který se o chrám stará, tvrdí, že stavba hmotnost zvonů zvládne.

Architekt Jan Soukup s knihou Katedrála svatého Bartoloměje v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Je tedy možné, že by zvonění mohlo mít nějaké negativní důsledky na stavbu?
V případě věže chrámu, žádné nebezpečí nehrozí. Je dobře postavená a dole je součástí katedrály. Každá budova se někdy chvěje a základem statiky je pružnost. To, co není pružné, spadne dřív než pružná stavba.

Ověřovali jste, jestli při zvonění není chvění příliš velké? Provazochodec David Dimitri, který na věž došel po laně, tvrdil, že když potom začalo zvonění, cítil, jak se věž kývá.
Specialista ze seismologického ústavu Akademie věd na věž nainstaloval měřiče. Víme tedy, co se s věží děje. Je tam jakési chvění ale určitě se nejedná o kývání nebo naklánění. To chvění se odehrává v řádu milimetrů, což při stavbě takových rozměrů v podstatě nehraje roli. Z měření například víme, že nejvíc se věž chvěla ve středu před Velikonocemi, kdy bylo zemětřesení na Kypru. Jeho projev byl výrazně větší než vliv zvonění. Ale výraznější byl dokonce i vliv silného větru. Vysvětil bych to asi tahle: Aby se s věží něco stalo, musely by se sečíst vlivy blízkého a velmi silného zemětřesení, hodně silného větru a zároveň by se při zvonění musely nahnout všechny zvony současně na jednu stranu. To by pak mohl být rizikový okamžik. Jenomže takový okamžik prostě nikdy nenastane. Zvony byly na kostele od poloviny patnáctého století a nikdy v souvislosti s jejich používáním nebyly zaznamenány nějaké trhliny a nebo jiný problém.

A nemohou se na věži projevit nějaké změny postupem času? Nemůže docházet k nějaké „únavě materiálu“?
Zvony drží na dřevěné konstrukci vestavěné ve věži. S tesařskou firmou máme nasmlouváno, že bude konstrukci kontrolovat. Pochopitelně dojde k jakémusi vysychání dřeva. Také tam jsou svorníky a šrouby, které by mohly reagovat na „dosednutí“ konstrukce. Takže u ní určitě dojde k nějakému tvarování.

U samotné věže tedy v příštích letech není nutné kvůli zvonům nijak zvlášť sledovat její stav?
Je třeba ji sledovat stejně, jako kteroukoliv jinou stavbu. Pokud se objeví nějaké poškození, musí se rychle spravit dřív, než se rozšíří. Ale z dosavadních měření nemáme žádný signál, že by se mohl objevit nějaký problém.

Ještě než se zvony lidem oficiálně představily v akci, tak jste jejich zvuk přirovnával k hromobití. Leckoho pak zaskočilo, že byly slyšet méně než očekával. Vy jste překvapený nebyl?
Při slavnostním zahájení se projevilo to, že na náměstí bylo kolem patnácti tisíc lidí v bundách. To zvuk zvonů utlumilo. I mě samotného překvapilo, že zvony nezněly tak, jak jsem si představoval. Ale když zvoní teď, kdy je na náměstí běžný režim, je jejich zvuk rozhodně silnější. Zvon Bartoloměj tím, jak má hluboký hlas při vyzvánění, spíš duní a i mě tak trochu zaniká. Víc slyšet jsou zvony s vyšší hlasem.

Někteří lidé mají pocit, že dál od náměstí jsou zvony slyšet lépe než poblíž kostela. Myslíte, že to je možné?
Může to tak někde být. Také si myslím, že v tomto případě není úplně nejlepší stát blízko věže. Ale u větších vzdáleností hrají podstatnou roli domy, které jsou už ve městě poměrně vysoké a kostel svou výškou není tolik dominantní jako v minulosti. Dřív se říkalo, že zvon z kostela byl slyšet až v Dobřanech a to teď už nepřichází v úvahu, protože domy zvuk zastaví. Navíc dříve bývala krajina mnohem méně zalesněná než dnes, což tak mělo svůj vliv a zvuk se tehdy nesl do krajiny lépe.

Nové plzeňské zvony. Od výroby až po instalaci (27. března 2015)

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Plzeňském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Plzeňském kraji proběhnou volby do Senátu ve volebních obvodech 8 - Rokycany a    11 - Domažlice. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Plzeň - CSKA Moskva 2:2, výhru v Lize mistrů vzala penalta v nastavení

TO MĚL BÝT GÓL. Michael Krmenčík se dží za hlavu po neproměněné šanci v utkání...

Plzeňští fotbalisté mířili v Lize mistrů k domácímu vítězství, proti CSKA Moskva zbývalo pár vteřin z pětiminutového...Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Žhavé zboží Krmenčík. Plzeň může svého střelce prodat za čtvrt miliardy

Plzeňský Michael Krmenčík se raduje z gólů v Lize mistrů proti CSKA Moskva.

Do nohou se mu čím dál víc zakusovaly křeče, a přestože měl touhu zůstat, pochopil, že zápas nedohraje. Mávl na...

Vrba: Výborný výkon, ale nemůžeme dostat gól v nastavení z penalty

Trenér plzeňských fotbalistů Pavel Vrba při utkání s CSKA Moskva.

Spokojen s výkonem, zklamán výsledkem. „Nemáme se za co stydět, ale... Nemůžeme dostat v nastavení gól z penalty,“...

Další z rubriky

Na základních školách chybí asistenti pedagoga, hledají je i měsíce

Ilustrační snímek

Sehnat asistenta pedagoga do některých škol na západě Čech je obtížné. Potíže mají především na Plzeňsku a Tachovsku....

VIDEO: Za dva měsíce projede nejdelším tunelem v zemi první vlak

Prohlídka nejdelšího železničního tunelu v ČR u Plzně. (21. 9. 2018)

V polovině listopadu projede nejdelším železničním tunelem v České republice v Plzni první vlak. V současné době...

Lupič s pistolí v ruce přepadl na Plzeňsku kurýra. Dej mi peníze, křičel

Ve Štěnovicích na Plzeňsku došlo dnes k loupežnému přepadení. Po pachateli...

Neznámý pachatel dnes dopoledne přepadl ve Štěnovicích na Plzeňsku řidiče zásilkové služby. S pistolí v ruce po něm...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz