Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zubní pohotovost v Plzni nebude od ledna fungovat nonstop, chybí lékaři

  8:59aktualizováno  8:59
Zubní pohotovost na poliklinice na Denisově nábřeží v Plzni už nebude od nového roku nepřetržitá. Ve všední dny se ordinační hodiny omezí od 18 do 24 hodin, o víkendech a svátcích od 6 do 18 hodin. Důvodem je nedostatek lékařů, kteří by službu vykonávali.

zubař, zubařka, ilustrace | foto: Shutterstock

„Vzhledem k tomu, že odhadem ze dvou třetin je pohotovost zneužívaná, přijde mi to jako dostatečný rozsah péče,“ uvedla ředitelka polikliniky na Denisově nábřeží v Plzni Ilona Lískovcová.

„Po úpravě pracovní doby vyjde služba ročně na sedm milionů korun namísto současných 12,7 milionů,“ uvedla pro Deník Milena Stárková, radní Plzeňského kraje, který na pohotovost vypsal veřejnou zakázku.

Lískovcová připomněla, že vyjma jednoho zubaře poskytují pohotovost jen externí lékaři, kteří mají buď svoje soukromé praxe, nebo pracují jako zaměstnanci na ambulanci či v nemocnici. Na více hodin se prý poliklinice lékaře sehnat nepodařilo.

ZUBNÍ POHOTOVOST

od 1. ledna 2018

Poliklinika na Denisově nábřeží v Plzni

  • všední dny 18 - 24 h
  • víkendy, svátky 6 - 18 h

„Ráno šli do práce, z práce na pohotovost, sloužili celou noc a ráno šli zase do práce,“ popsala Lískovcová. Na otázku, zda důvodem nezájmu lékařů o služby na pohotovosti není malé ohodnocení, který krajský úřad nabídl, odpověděla, že o penězích to není, protože hejtmanství na žádost polikliniky peníze přidalo.

Ředitelka polikliniky je přesvědčená, že lidé si na omezenější pohotovost časem zvyknou. „Stejně jako tomu bylo v jiných krajích. Třeba v Jihočeském kraji funguje zubní pohotovost do deseti hodin večer,“ popsala ředitelka.

Ta také tvrdí, že pohotovost je pacienty velmi zneužívaná. Odhadem více než dvě třetiny lidí nepřicházejí s akutními problémy, ale proto, že nechtějí čekat u svého lékaře.

„Někteří nemají svého zubaře a nechtějí ho shánět, raději jdou na pohotovost,“ popsala běžnou praxi ředitelka. Když pacientům lékaři navrhnou, aby se u nich zaregistrovali, nemají často zájem. Přicházejí podle ní i cizí státní příslušníci, kteří mají zuby ve velkém nepořádku a neplatí si zdravotní pojištění. „Za ně nedostaneme zaplaceno, to pak pokryje Plzeňský kraj,“ popsala Lískovcová.

V Plzni funguje i takzvaná ústavní pohotovostní služba, kterou poskytuje Stomatologická klinika Fakultní nemocnice v Plzni.

„Víceméně funguje v případě potíží a bolesti hlavně pro pacienty stomatologické kliniky, kteří jsou registrovaní v jejích ambulancích. Druhá funkce služby je pomáhat řešit obtížné případy na klasické pohotovosti, zvláště výkony chirurgického rázu,“ vysvětlil již dříve pro MF DNES plzeňský zubař a šéf Oblastní stomatologické komory Pavel Vlnař.

K důvodům nedostatku zubařů v Plzeňském kraji Vlnař uvedl, že problémem je, že odcházejí takzvané silné ročníky. Jde o lékaře, kteří jsou dnes ve věku od 65 do 70 let. Když všichni odejdou, bude podle něj chybět deset až patnáct procent zubařů.

„Lékařské fakulty na tento stav zareagovaly a nabíraly víc studentů. Nyní školy generují dostatečný počet zubařů. Roli ale hraje více faktorů. Ne všichni zubaři ošetří stejný počet pacientů. Ne každý pracuje stejným tempem. Jsou lékaři, kteří s některými pacienty pracují až tři hodiny a ošetří třeba jen sedm pacientů za den. Pak jsou tací, kteří ošetří i šestnáct lidí denně. Já problém vidím spíš v tom, že nedostatek zubařů je v některých lokalitách, příkladem je jihozápad Čech,“ popsal Vlnař.

Fakultní nemocnice zubní pohotovost neposkytuje

Mluvčí Fakultní nemocnice (FN) Gabriela Levorová uvedla, že nelze vyloučit, že omezení pohotovosti, převážně pak v nočních hodinách, přivede více pacientů do FN.

„Praxe ukáže, jaké dopady toto omezení bude mít nejen na FN Plzeň, ale i na pacienty, kteří často přijíždí do Plzně z velmi vzdálených míst,“ vysvětlila Levorová. Připomněla, že FN zubní pohotovost neposkytuje.

„Na stomatologické klinice poskytuje sloužící personál specializovanou péči hospitalizovaným pacientům. Ve FN není mimo běžné ordinační hodiny v provozu žádná zubní ambulance, tzn. že všechna ambulantní pracoviště stomatologické kliniky jsou a budou od 15 hodin ve všedních dnech a po celý den o víkendech a o svátcích uzavřena,“ uvedla s tím, že pokud do nemocnice přijde pacient vyžadující specializovanou stomatochirurgickou či stomatologickou péči v oblasti traumatologie a akutních stomatochirurgických výkonů, kam nepatří bolesti zubů, projde přes centrální příjem FN Lochotín, kam bude přivolán lékař sloužící ústavní pohotovostní službu a tento lékař rozhodne o dalším postupu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Plzeňském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Plzeňském kraji proběhnou volby do Senátu ve volebních obvodech 8 - Rokycany a    11 - Domažlice. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Plzeň - CSKA Moskva 2:2, výhru v Lize mistrů vzala penalta v nastavení

TO MĚL BÝT GÓL. Michael Krmenčík se dží za hlavu po neproměněné šanci v utkání...

Plzeňští fotbalisté mířili v Lize mistrů k domácímu vítězství, proti CSKA Moskva zbývalo pár vteřin z pětiminutového...Požádali herce o pomoc. Soudruh Plachta ale odmítl, zjistil neurochirurg

Neurochirurg a exprimátor Plzně Zdeněk Mraček skončil v září 1948 v policejní...

Věhlasný neurochirurg a porevoluční primátor Plzně Zdeněk Mraček se v roce 1948 jako osmnáctiletý student rozhodl...

Žhavé zboží Krmenčík. Plzeň může svého střelce prodat za čtvrt miliardy

Plzeňský Michael Krmenčík se raduje z gólů v Lize mistrů proti CSKA Moskva.

Do nohou se mu čím dál víc zakusovaly křeče, a přestože měl touhu zůstat, pochopil, že zápas nedohraje. Mávl na...

Vrba: Výborný výkon, ale nemůžeme dostat gól v nastavení z penalty

Trenér plzeňských fotbalistů Pavel Vrba při utkání s CSKA Moskva.

Spokojen s výkonem, zklamán výsledkem. „Nemáme se za co stydět, ale... Nemůžeme dostat v nastavení gól z penalty,“...

Další z rubriky

Škodovka nestíhá opravovat vozy plzeňské MHD, dostala několik pokut

Nová vozovna Plzeňských městských dopravních podniků na Karlově.

Škoda Transportation, která opravuje plzeňské autobusy, trolejbusy a tramvaje, dostala od dopravních podniků několik...

Některé obce už znají vítěze voleb, jinde lidé k urnám vůbec nepůjdou

Volby. Ilustrační foto.

Komunální volby ještě ani nezačaly a v některých místech Plzeňského kraje už vědí, jak dopadnou. Ve více než 180 obcích...

VIDEO: Za dva měsíce projede nejdelším tunelem v zemi první vlak

Prohlídka nejdelšího železničního tunelu v ČR u Plzně. (21. 9. 2018)

V polovině listopadu projede nejdelším železničním tunelem v České republice v Plzni první vlak. V současné době...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz