Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zubní pohotovost v Plzni nebude od ledna fungovat nonstop, chybí lékaři

  8:59aktualizováno  8:59
Zubní pohotovost na poliklinice na Denisově nábřeží v Plzni už nebude od nového roku nepřetržitá. Ve všední dny se ordinační hodiny omezí od 18 do 24 hodin, o víkendech a svátcích od 6 do 18 hodin. Důvodem je nedostatek lékařů, kteří by službu vykonávali.

zubař, zubařka, ilustrace | foto: Shutterstock

„Vzhledem k tomu, že odhadem ze dvou třetin je pohotovost zneužívaná, přijde mi to jako dostatečný rozsah péče,“ uvedla ředitelka polikliniky na Denisově nábřeží v Plzni Ilona Lískovcová.

„Po úpravě pracovní doby vyjde služba ročně na sedm milionů korun namísto současných 12,7 milionů,“ uvedla pro Deník Milena Stárková, radní Plzeňského kraje, který na pohotovost vypsal veřejnou zakázku.

Lískovcová připomněla, že vyjma jednoho zubaře poskytují pohotovost jen externí lékaři, kteří mají buď svoje soukromé praxe, nebo pracují jako zaměstnanci na ambulanci či v nemocnici. Na více hodin se prý poliklinice lékaře sehnat nepodařilo.

ZUBNÍ POHOTOVOST

od 1. ledna 2018

Poliklinika na Denisově nábřeží v Plzni

  • všední dny 18 - 24 h
  • víkendy, svátky 6 - 18 h

„Ráno šli do práce, z práce na pohotovost, sloužili celou noc a ráno šli zase do práce,“ popsala Lískovcová. Na otázku, zda důvodem nezájmu lékařů o služby na pohotovosti není malé ohodnocení, který krajský úřad nabídl, odpověděla, že o penězích to není, protože hejtmanství na žádost polikliniky peníze přidalo.

Ředitelka polikliniky je přesvědčená, že lidé si na omezenější pohotovost časem zvyknou. „Stejně jako tomu bylo v jiných krajích. Třeba v Jihočeském kraji funguje zubní pohotovost do deseti hodin večer,“ popsala ředitelka.

Ta také tvrdí, že pohotovost je pacienty velmi zneužívaná. Odhadem více než dvě třetiny lidí nepřicházejí s akutními problémy, ale proto, že nechtějí čekat u svého lékaře.

„Někteří nemají svého zubaře a nechtějí ho shánět, raději jdou na pohotovost,“ popsala běžnou praxi ředitelka. Když pacientům lékaři navrhnou, aby se u nich zaregistrovali, nemají často zájem. Přicházejí podle ní i cizí státní příslušníci, kteří mají zuby ve velkém nepořádku a neplatí si zdravotní pojištění. „Za ně nedostaneme zaplaceno, to pak pokryje Plzeňský kraj,“ popsala Lískovcová.

V Plzni funguje i takzvaná ústavní pohotovostní služba, kterou poskytuje Stomatologická klinika Fakultní nemocnice v Plzni.

„Víceméně funguje v případě potíží a bolesti hlavně pro pacienty stomatologické kliniky, kteří jsou registrovaní v jejích ambulancích. Druhá funkce služby je pomáhat řešit obtížné případy na klasické pohotovosti, zvláště výkony chirurgického rázu,“ vysvětlil již dříve pro MF DNES plzeňský zubař a šéf Oblastní stomatologické komory Pavel Vlnař.

K důvodům nedostatku zubařů v Plzeňském kraji Vlnař uvedl, že problémem je, že odcházejí takzvané silné ročníky. Jde o lékaře, kteří jsou dnes ve věku od 65 do 70 let. Když všichni odejdou, bude podle něj chybět deset až patnáct procent zubařů.

„Lékařské fakulty na tento stav zareagovaly a nabíraly víc studentů. Nyní školy generují dostatečný počet zubařů. Roli ale hraje více faktorů. Ne všichni zubaři ošetří stejný počet pacientů. Ne každý pracuje stejným tempem. Jsou lékaři, kteří s některými pacienty pracují až tři hodiny a ošetří třeba jen sedm pacientů za den. Pak jsou tací, kteří ošetří i šestnáct lidí denně. Já problém vidím spíš v tom, že nedostatek zubařů je v některých lokalitách, příkladem je jihozápad Čech,“ popsal Vlnař.

Fakultní nemocnice zubní pohotovost neposkytuje

Mluvčí Fakultní nemocnice (FN) Gabriela Levorová uvedla, že nelze vyloučit, že omezení pohotovosti, převážně pak v nočních hodinách, přivede více pacientů do FN.

„Praxe ukáže, jaké dopady toto omezení bude mít nejen na FN Plzeň, ale i na pacienty, kteří často přijíždí do Plzně z velmi vzdálených míst,“ vysvětlila Levorová. Připomněla, že FN zubní pohotovost neposkytuje.

„Na stomatologické klinice poskytuje sloužící personál specializovanou péči hospitalizovaným pacientům. Ve FN není mimo běžné ordinační hodiny v provozu žádná zubní ambulance, tzn. že všechna ambulantní pracoviště stomatologické kliniky jsou a budou od 15 hodin ve všedních dnech a po celý den o víkendech a o svátcích uzavřena,“ uvedla s tím, že pokud do nemocnice přijde pacient vyžadující specializovanou stomatochirurgickou či stomatologickou péči v oblasti traumatologie a akutních stomatochirurgických výkonů, kam nepatří bolesti zubů, projde přes centrální příjem FN Lochotín, kam bude přivolán lékař sloužící ústavní pohotovostní službu a tento lékař rozhodne o dalším postupu.Nejčtenější

Paní Marmeládě pomohla z exekuce Dalíkova přítelkyně

Blanka Milfaitová provozuje šumavskou Slunečnou kavárnu, od léta 2012 vyrábí...

Zatímco někdejší lobbista Marek Dalík loni 6. listopadu nastupoval do vězení, jeho přítelkyně měla ve stejný den ještě...

Dub starý přes 700 let dožil, podle pověsti se u něj zastavil Jan Žižka

Více než sedm set let starý Lomanský dub nedaleko Plas na Plzeňsku padl v úterý...

Přes sedm set let starý památný dub u Loman nedaleko Plas na Plzeňsku v úterý padl k zemi. Strom, který patřil mezi...Otava v Rejštejně dosáhla 3. stupně povodňové aktivity, vrací se k normálu

Hladina Otavy neustále stoupá.

Po vydatných deštích, které i během úterý dopadly na území Plzeňského kraje, se výrazně zvedla hladina řeky Otavy. V...

V Plzni našli muže s uříznutou rukou. Policie končetinu našla v igelitce

Vrtulník zdravotnické záchranné služby dnes odpoledne převážel třináctiletého...

Náhodný svědek našel ve středu v podvečer v centru Plzně vietnamského muže s uříznutou rukou. Přivolaná policejní...

Vdova po Krylovi uspěla, cena pro kontroverzního Tomáše Ortela neplatí

Lídr kapely Ortel za vzniklých podmínek o sošku Slavíka nestojí.

Vdova po Karlu Krylovi uspěla v soudním sporu s plzeňským spolkem Lidé lidem, který loni předal kontroverznímu...

Další z rubriky

V kauze půlmiliardového úniku daní za benzin padly osvobozující rozsudky

Krajský soud v Plzni ukončil kauzu daňových úniků za prodané pohonné hmoty....

Po dvanácti letech trestního stíhání si obchodníci s pohonnými hmotami z Plzeňska Martin Uher a Pavlína Nováčková...

Přes prázdniny potrápí řidiče po celém kraji několik rozkopaných silnic

Prázdniny budou v Plzeňském kraji ve znamení rozkopaných silnic. Řidiči se musí...

Odjezdy na dovolené bude v Plzeňském kraji komplikovat řada uzavírek a omezení na opravovaných silnicích. Rekonstrukci ...

VIDEO: Zfetovaný motorkář ujížděl policistům, dvakrát do nich naboural

Zfetovaný motorkář dvakrát naboural do policistů

Pětatřicetiletý motorkář se snažil ujel policejní hlídce v Plzni. Dvakrát naboural její služební vůz a nakonec sám...

Najdete na iDNES.cz