Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zubní pohotovost v Plzni nebude od ledna fungovat nonstop, chybí lékaři

  8:59aktualizováno  8:59
Zubní pohotovost na poliklinice na Denisově nábřeží v Plzni už nebude od nového roku nepřetržitá. Ve všední dny se ordinační hodiny omezí od 18 do 24 hodin, o víkendech a svátcích od 6 do 18 hodin. Důvodem je nedostatek lékařů, kteří by službu vykonávali.

zubař, zubařka, ilustrace | foto: Shutterstock

„Vzhledem k tomu, že odhadem ze dvou třetin je pohotovost zneužívaná, přijde mi to jako dostatečný rozsah péče,“ uvedla ředitelka polikliniky na Denisově nábřeží v Plzni Ilona Lískovcová.

„Po úpravě pracovní doby vyjde služba ročně na sedm milionů korun namísto současných 12,7 milionů,“ uvedla pro Deník Milena Stárková, radní Plzeňského kraje, který na pohotovost vypsal veřejnou zakázku.

Lískovcová připomněla, že vyjma jednoho zubaře poskytují pohotovost jen externí lékaři, kteří mají buď svoje soukromé praxe, nebo pracují jako zaměstnanci na ambulanci či v nemocnici. Na více hodin se prý poliklinice lékaře sehnat nepodařilo.

ZUBNÍ POHOTOVOST

od 1. ledna 2018

Poliklinika na Denisově nábřeží v Plzni

  • všední dny 18 - 24 h
  • víkendy, svátky 6 - 18 h

„Ráno šli do práce, z práce na pohotovost, sloužili celou noc a ráno šli zase do práce,“ popsala Lískovcová. Na otázku, zda důvodem nezájmu lékařů o služby na pohotovosti není malé ohodnocení, který krajský úřad nabídl, odpověděla, že o penězích to není, protože hejtmanství na žádost polikliniky peníze přidalo.

Ředitelka polikliniky je přesvědčená, že lidé si na omezenější pohotovost časem zvyknou. „Stejně jako tomu bylo v jiných krajích. Třeba v Jihočeském kraji funguje zubní pohotovost do deseti hodin večer,“ popsala ředitelka.

Ta také tvrdí, že pohotovost je pacienty velmi zneužívaná. Odhadem více než dvě třetiny lidí nepřicházejí s akutními problémy, ale proto, že nechtějí čekat u svého lékaře.

„Někteří nemají svého zubaře a nechtějí ho shánět, raději jdou na pohotovost,“ popsala běžnou praxi ředitelka. Když pacientům lékaři navrhnou, aby se u nich zaregistrovali, nemají často zájem. Přicházejí podle ní i cizí státní příslušníci, kteří mají zuby ve velkém nepořádku a neplatí si zdravotní pojištění. „Za ně nedostaneme zaplaceno, to pak pokryje Plzeňský kraj,“ popsala Lískovcová.

V Plzni funguje i takzvaná ústavní pohotovostní služba, kterou poskytuje Stomatologická klinika Fakultní nemocnice v Plzni.

„Víceméně funguje v případě potíží a bolesti hlavně pro pacienty stomatologické kliniky, kteří jsou registrovaní v jejích ambulancích. Druhá funkce služby je pomáhat řešit obtížné případy na klasické pohotovosti, zvláště výkony chirurgického rázu,“ vysvětlil již dříve pro MF DNES plzeňský zubař a šéf Oblastní stomatologické komory Pavel Vlnař.

K důvodům nedostatku zubařů v Plzeňském kraji Vlnař uvedl, že problémem je, že odcházejí takzvané silné ročníky. Jde o lékaře, kteří jsou dnes ve věku od 65 do 70 let. Když všichni odejdou, bude podle něj chybět deset až patnáct procent zubařů.

„Lékařské fakulty na tento stav zareagovaly a nabíraly víc studentů. Nyní školy generují dostatečný počet zubařů. Roli ale hraje více faktorů. Ne všichni zubaři ošetří stejný počet pacientů. Ne každý pracuje stejným tempem. Jsou lékaři, kteří s některými pacienty pracují až tři hodiny a ošetří třeba jen sedm pacientů za den. Pak jsou tací, kteří ošetří i šestnáct lidí denně. Já problém vidím spíš v tom, že nedostatek zubařů je v některých lokalitách, příkladem je jihozápad Čech,“ popsal Vlnař.

Fakultní nemocnice zubní pohotovost neposkytuje

Mluvčí Fakultní nemocnice (FN) Gabriela Levorová uvedla, že nelze vyloučit, že omezení pohotovosti, převážně pak v nočních hodinách, přivede více pacientů do FN.

„Praxe ukáže, jaké dopady toto omezení bude mít nejen na FN Plzeň, ale i na pacienty, kteří často přijíždí do Plzně z velmi vzdálených míst,“ vysvětlila Levorová. Připomněla, že FN zubní pohotovost neposkytuje.

„Na stomatologické klinice poskytuje sloužící personál specializovanou péči hospitalizovaným pacientům. Ve FN není mimo běžné ordinační hodiny v provozu žádná zubní ambulance, tzn. že všechna ambulantní pracoviště stomatologické kliniky jsou a budou od 15 hodin ve všedních dnech a po celý den o víkendech a o svátcích uzavřena,“ uvedla s tím, že pokud do nemocnice přijde pacient vyžadující specializovanou stomatochirurgickou či stomatologickou péči v oblasti traumatologie a akutních stomatochirurgických výkonů, kam nepatří bolesti zubů, projde přes centrální příjem FN Lochotín, kam bude přivolán lékař sloužící ústavní pohotovostní službu a tento lékař rozhodne o dalším postupu.
Nejčtenější

Plzeň - Sporting 2:1, šanci na postup sebral gól z rohu v prodloužení

Plzeňský brankář Aleš Hruška se ohlíží za hlavičkou Battaglii (vpravo) ze...

Plzeňští fotbalisté se statečně prali o postup mezi nejlepších osm mužstev Evropské ligy. V osmifinálové odvetě vyhráli...

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...Oslnilo mě slunce, hájí se řidič. Za smrt dvou dětí dostal podmínku

Čtyřiadvacetiletý Patrik H. je obžalovaný z usmrcení z nedbalosti. Hrozí mu až...

Čtyřiadvacetiletý Patrik H., který podle obžaloby autem srazil v červnu v centru Plzně na přechodu pro chodce dva...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

PONEDĚLNÍK: Hapalova pomoc, totální Slavia, bavič Petržela a (ne)fér video

Sparťanský trenér Pavel Hapal

Sedím s Pavlem Hapalem v hotelovém salonku a vykládá mi plán, jak pomoci olomouckému fotbalu. Slavný odchovanec klubu...

Další z rubriky

Festival Blik, Blik rozzářil Plzeň, i v mrazu přilákal tisíce lidí

Festival světla Blik, Blik se konal v Plzni (17. března 2018).

Kolem 35 tisíc lidí se v pátek a sobotu v Plzni účastnilo festivalu Blik Blik. Lidé se na šestnáct světelných instalací...

Obce chtějí vyhnat kamiony ze silnice u D5, řešením je zákaz vjezdu

Kamiony, které stále jezdí po staré silnici z Plzně do Prahy a nevyužívají...

Obce na Rokycansku i Plzeňský kraj mají plán, jak ze staré silnice z Plzně do Prahy dostat pryč tranzitní dopravu. Od...

Chlapec z Tlučné spěchal na svět, narodil se v sanitce před nemocnicí

(Ilustrační snímek)

K překotnému porodu do Tlučné na Plzeňsku vyjížděli ráno záchranáři. Těhotnou ženu naložili do sanitky, ale dojet do...

Najdete na iDNES.cz