Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Klatovsku a Domažlicku nefunguje od nového roku zubní pohotovost

  9:42aktualizováno  9:42
Na Klatovsku a Domažlicku přestala s novým rokem fungovat zubařská pohotovost. Ztroskotala totiž jednání mezi lékaři a krajským úřadem. Tyto dvě strany se nedokázaly dohodnout na částce, kterou by měli zubaři od kraje dostávat. Jediná zubní pohotovost tak nyní funguje jen v Plzni.
Zubaři se nedohodli s krajským úřadem na platbách. Jediná zubní pohotovost v kraji je tak nyní v Plzni na Denisově nábřeží. (Ilustrační snímek)

Zubaři se nedohodli s krajským úřadem na platbách. Jediná zubní pohotovost v kraji je tak nyní v Plzni na Denisově nábřeží. (Ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Lékaři, kteří mají v obou okresech ordinace, tu dosud drželi pohotovost o víkendech a o svátcích, každý den po čtyřech hodinách.

Jeden týden se sloužilo například v Klatovech či Domažlicích, kam mířilo pravidelně víc lidí a druhý týden třeba v Nalžovských Horách či v jiné malé obci, kam si našlo cestu méně pacientů. Ti totiž museli vždy dojet do ordinace toho lékaře, který měl zrovna službu.

Zda se tato pohotovostní služba znovu obnoví, zatím není jasné. Zubaři o jednáních s hejtmanstvím říkají, že kdyby jim kraj za čtyřhodinovou službu platil jako dosud, tedy 800 korun, neměli by problém pokračovat.

Kraj ale hovoří o tom, že lékaři mají přemrštěné finanční nároky, které dohodu vylučují. Lékaři tvrdí, že 800 korun není neopodstatněný nárok. Argumentují, že když službu musí držet i zdravotní sestra, tak na jednoho vychází 100 korun na hodinu.

Jeden z úředníků hejtmanství, který byl jednání přítomen, ale nechtěl, aby se jeho jméno objevilo v médiích, tvrdí, že se lékaři nechtěli spokojit s 800 korunami.

"S částkou 800 korun bychom neměli problém, ale úředník na kraji nám sdělil, že paušální platba odporuje zákonu o zadávání veřejných zakázek, tak abychom předložili kraji nějakou kalkulaci. Předložili jsme částku, za kterou zubaři v republice v průměru pracují, což je 25 korun za minutu a od té by se odečítalo to, co by lékaři dostali od pacientů a od zdravotní pojišťovny jako platbu za péči," popsal šéf pobočky České stomatologické komory v Klatovech Tomáš Brada.

Podle něj z toho může plynout názor kraje o přemrštěných nárocích zubařů. "To jsme ale nepožadovali, jen jsme se pokusili o kalkulaci," uvedl Brada.

Podle informací z odboru zdravotnictví Plzeňského kraje ale není paušál ve výši 150 tisíc korun za rok porušením zákona o zadávání veřejných zakázek.

Měla by na Klatovsku a Domažlicku opět fungovat zubařská pohotovost?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 10. ledna 2014. Anketa je uzavřena.

Ano 218
Ne 37

A jaká je průměrná návštěvnost při čtyřhodinové službě na pohotovosti? Podle Brady je to 15 lidí. Problém je ale v tom, že někdy přijde jen jeden člověk, někdy třicet, takže příjem peněz za skutečné ošetření hrazené zdravotní pojišťovnou a pacienty v podobě 90korunového příspěvku není zaručený. Proto lékaři požadují nějakou stabilní částku za držení pohotovosti.

"Lidé si na pohotovost zvykli, bylo by škoda ji rušit," dodal Brada.

Stejně mluví i mluvčí krajského úřadu Šárka Stará s tím, že hejtmanství nechce s lékaři bojovat, ale chce se s nimi domluvit. Připomněla i to, že lidé nejsou o pohotovost ochuzeni, ale mohou dojet do Plzně na Denisovo nábřeží. Lékaři tam slouží odpolední 12hodinovou službu ve všední dny a 24hodinovou službu o víkendech a o svátcích. 

V akutních případech pak mohou pacienti navštívit Stomatologickou kliniku Fakultní nemocnice v Plzni.

Autoři: ,


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Připravovali vraždu vychovatele, tři chovanci ústavu půjdou do vězení

Trojice mladistvých z Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku dnes stanula...

Tři chovanci Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku, kteří loni připravovali vraždu vychovatele, půjdou do vězení....

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

V nejdelším tunelu u Plzně už jsou koleje, vlak po nich pojede v listopadu

Na portálu u Kyšic už je vystavěná gabionová stěna mezi tubusy. V celém jižním...

Stavbaři budující nejdelší železniční tunel v České republice u Plzně finišují. V minulém týdnu upevnili koleje v...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz