Změna týkající se zrušení nadstandardů se dotkne například tisíců pacientů s šedým zákalem. Pokud budou chtít lepší čočku, musí si zaplatit i operaci. Ilustrační snímek

Změna týkající se zrušení nadstandardů se dotkne například tisíců pacientů s šedým zákalem. Pokud budou chtít lepší čočku, musí si zaplatit i operaci. Ilustrační snímek

Lepší oční čočka bude kvůli zrušení nadstandardů o tisíce korun dražší

  • 11
Oční lékaře v Plzni rozčarovalo rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil možnosti nadstandardní péče ve zdravotnictví. Pacienti, kteří chtějí třeba lepší multifokální čočku, nyní musí kromě čočky samotné zaplatit i operaci. Její cena se pohybuje od osmi do deseti tisíc korun.

Musí obvolat stovky pacientů a domluvit se s nimi na změně podmínek operace šedého zákalu. Takový je pro plzeňské oční centrum Ofta důsledek rozhodnutí Ústavního soudu z minulého týdne, který řekl, že nadstandardy ve zdravotnictví nejsou možné do doby, než budou ošetřené zákonem a ne vyhláškou, jako dosud.

Méně se rozhodnutí dotkne Oční kliniky Fakultní nemocnice v Plzni, která operací šedého zákalu s nadstandardní čočkou provedla za rok a půl, odkdy nadstandardy platí, jen několik.

"U nás o nadstandardní čočky takový zájem nebyl. My ošetřujeme především pacienty, kteří jsou starší a jsou zvyklí již léta nosit brýle na čtení. Pro ně multifokální čočka není takovou výhodou. Léčíme i pacienty s velmi komplikovaným nálezem očí, pro které nadstandardní čočky také nejsou vhodné," vysvětlila přednostka Oční kliniky Fakultní nemocnice v Plzni Renata Říčařová.

A co přineslo rozhodnutí ústavního soudu Oftě? "Dnes jsem řešil případ pacientky, která přišla a přála si čočku, po které už nikdy nebude mít brýle. Musel jsem jí odpovědět, aby počkala nějakou dobu, protože teď jí nejsme schopni plnohodnotně vyjít vstříc," popsal lékař Gabriel Hadrávek z Ofty. Podle něj se v tomto případě dalo počkat, protože pacientka na jedno oko ještě viděla.

Podle Hadrávka je problém, že lékaři nevědí, kdy a jestli vůbec se systém nadstandardů zase vrátí. "Podmínky operace, které jsme s pacienty domluvili, dnes už neplatí a vše je jinak. Pacienty, s kterými máme smlouvu na dražší čočky, musíme obvolat," líčí Hadrávek.

Operaci podle něj není vždy nutné dělat co nejdříve, například do měsíce, protože jsou případy, kdy se šedý zákal vyvíjí dva, tři měsíce, v některých případech pět let. "Je to případ od případu, někdy zkrátka mohu operaci odložit," říká Hadrávek s tím, že odhaduje, že se nadstandardy vrátí do půl roku, což v Oftě odpovídá čekací době na operaci šedého zákalu.

"Pokud nebude možné operaci odložit, tak budeme muset vyjednat nové podmínky," uvedl lékař.

Operace stojí od osmi do deseti tisíc korun

To pro pacienty znamená buď operaci s horší čočkou hrazenou pojišťovnou, nebo musí zaplatit nejen dražší čočku, ale k ní i operaci. "Cena operace se pohybuje od osmi do deseti tisíc korun," uvedl Hadrávek.

Oční lékaři si myslí, že by se měly nadstandardy vrátit. "Pacient by měl mít možnost zvolit si nadstandard, ale musí být přesně dáno, co je standard a co je nadstandard, což bylo po složitých jednáních špiček našeho oboru stanoveno," uvedla Říčařová.

"Není možné, aby pacient, který má astigmatismus (cylindrická oční vada, pozn. red.), platil deset tisíc korun navíc jen proto, že se tak narodil. Pacient by měl při operaci dostat to, co on chce, a ne to, co mu nařídí zdravotní pojišťovna. Navíc o dražší čočky, za které pacient zaplatí deset, ale i dvacet tisíc korun, byl zájem, tak proč vše rušit," zlobí se Hadrávek.