Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidi ve Zruči obtěžuje prach a hluk stavebních strojů, trvá to už léta

  8:19aktualizováno  8:19
Rachot stavebních strojů a zápach výfukových plynů znepříjemňuje život Elišce Beckové ze Zruče u Plzně. Na pozemku vedle jejího domu se totiž podle ní manipuluje se stavebním materiálem i o víkendech a svátcích, a to i v noci či brzy ráno. Případem se zabývá Česká inspekce životního prostředí.

Eliška Becková ukazuje na pozemek, kde pracují stavební stroje firmy Robstav. | foto: Lucie Sýkorová, 5plus2.cz

Na pozemku, kterého se stížnost sedmdesátileté Elišky Beckové týká, pracují stroje firmy Robstav Radka Kozáka. Mají se tady stavět rodinné domy.

„Pracuje se tady často pozdě do noci a pak už i v pět ráno. Přijede najednou bagr a začne nakládat materiál. Loni i letos tu byla i drtička asfaltu,“ popisuje seniorka situaci, která podle ní trvá již pět let.

„Kvůli hluku nemůžu spát, kvůli prachu ani otevřít okna. Stěžovala jsem si opakovaně na vedení obce, ale starosta moji situaci neřeší,“ dodává seniorka.

Záležitostí se již zabýval i úřad ombudsmana a nyní má pozemky v hledáčku také Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP).

„Případem ve Zruči se zabýváme od jara,“ potvrdil vedoucí oddělení odpadového hospodářství ČIŽP Tomáš Kameník. „Ze vzorků materiálu odebraných na místě jsme zjistili, že jsou překročeny některé limity dané vyhláškou o nakládání s odpady na povrchu terénu,“ informoval.

V takových případech lze podle zákona uložit pokutu, která může dosahovat u fyzické osoby výše milionu korun, u právnické až 50 milionů. „V praxi jsou udělovány pokuty v řádu desítek až stovek tisíc. Firmám jsme ale za podobné jednání uložili již i milionové pokuty,“ upřesnil Kameník s tím, že případ by rád dotáhl do konce co nejdříve.

Majitel stavební firmy Radek Kozák sdělil, že pozemky ve Zruči jsou připraveny k výstavbě rodinných domů. „Chybí dokončit poslední etapu, která je závislá na ekonomické situaci,“ uvedl.

O tom, že by na pozemcích byly překračovány limity hluku a prachu, prý nic neví. „Rozhodně není pravdou, že by docházelo k porušování vyhlášky obce mými najatými pracovníky,“ tvrdí.

Z e-mailové korespondence starosty Zruče Miroslava Krále s Eliškou Beckovou ale vyplývá, že právě porušování obecní vyhlášky pracovníky Robstavu je již dlouho předmětem sporu. Seniorka si stěžuje na hlučné práce i o víkendech, svátcích a v hodinách nočního klidu například v e-mailech z července 2012.

„Měl jsem jednání s panem Kozákem, slíbil nápravu,“ píše na to v e-mailu z 13. července 2012 Miroslav Král.

Potíže s firmou Robstav mají i v plzeňské části Lhota

Starosta připustil, že lokalita s pozemky Radka Kozáka je pro místní obyvatele problematickou zónou. „Řešíme to dlouho a těžce, to říkám na rovinu,“ přiznal s tím, že na hluk a nadměrnou prašnost si stěžovali i další občané z okolí.

Radek Kozák podle něj od vedení obce dostal termín do konce letošního srpna, aby pozemky uklidil. Protože tak neučinil, podle dohody daroval obci 100 tisíc korun na spolky pracující s mládeží.

Pozemky se skládkou zeminy a stavebního materiálu oplotil, ale práce zde pokračují dál. „Pořád mě budí bagry a sklápěčky i v neděli před šestou ráno,“ konstatuje Becková a nestěžuje si sama. V březnu letošního roku oslovil redakci MF DNES se stejnou stížností další obyvatel Zruče.

Potíže s činností firmy Robstav řeší od minulého roku i plzeňská část Lhota. Na zdejší pozemky Radka Kozáka, kde se mají stavět bytové domy, tady nákladní auta navezla množství zeminy, jejíž část pocházela také ze stavby Nového divadla v Plzni (více čtěte zde).

Majitelům okolních nemovitostí tak vyrostl během několika měsíců před okny obrovský val, stěžovali si i na hluk a prašnost. Letos v říjnu dostal Kozák od stavebního úřadu pokutu 10 tisíc korun za nepovolené terénní úpravy na pozemku. Tu ale zaplatit odmítl a odvolal se.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun

Velká synagoga v Plzni.

V Plzni brzy odstartuje oprava Velké synagogy a nedalekého rabínského domu. Dlouho očekávaná rekonstrukce vyjde na...

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Najdete na iDNES.cz