Mládě mirikiny bolivijské se v plzeňské zoo narodilo 2. května. Návštěvníci ho mohou vidět v pavilonu Z.

Mládě mirikiny bolivijské se v plzeňské zoo narodilo 2. května. Návštěvníci ho mohou vidět v pavilonu Z. | foto: Jaroslav Vogeltanz Zoo Plzeň

Zoo v Plzni odchovala opičku, která v noci chytá i letící netopýry

  • 1
Mládě opice mirikiny bolivijské se podařilo odchovat v plzeňské zoologické zahradě. Tato noční opička má hned několik pozoruhodných vlastností, má veliké oči a výborně vidí i za tmy. Dokáže ulovit i letícího netopýra a vydává až padesát různých zvuků. A když na to přijde, prospí denně až 17 hodin.

Mládě mirikiny bolivijské se v zoo narodilo 2. května a expozice tropického pavilonu Z tak má nový přírůstek. V přírodě obývá deštné pralesy i sušší oblasti Jižní a Střední Ameriky.

"Mirikiny bolivijské žijí v párech. Mláďata se s rodiči potulují až do dospělosti. Živí se ovocem, listy, květy, semeny, hmyzem, bezobratlými, obratlovci i ptačími vejci. Pomocí moči a výměšků žláz zanechávají pachové stopy, které slouží především k meziskupinové komunikaci," vysvětlil mluvčí zoologické zahrady Martin Vobruba.

Mirikiny jsou aktivní hlavně v noci, o čemž svědčí i jejich velké oči. Spát ale mohou až sedmnáct hodin denně.

"Mirikiny mají tělo dlouhé asi 30 až 40 centimetrů a váží zhruba 900 gramů. Dožívají se obvykle dvaceti a výjimečně i pětadvaceti let. Životní prostředí těchto opic se neustále zmenšuje a brzy může být tento problém velmi vážný," sdělil Vobruba.

Mirikiny sdílí voliéru s pásovci a stromovými dikobrazy

Mirikiny žijí od pobřeží až po horské lesy ve výškách kolem 3 200 metrů nad mořem. Prakticky celý život prožijí v korunách stromů.

"Jsou to čilí noční tuláci a díky svému výbornému zraku se pohybují ve větvích natolik sebejistě, že dokonce dokážou lovit i letící živočichy, například můry, brouky, šváby nebo netopýry. Při lovu se nohama pevně přidrží větve, pak prudce a vysoko vyskočí a snaží se polapit roztaženými předními končetinami kořist, která právě prolétá kolem," vysvětlil Vobruba.

V tropickém pavilonu Z plzeňské zoo žiji ve společné expozici s pásovci štětinatými a stromovými dikobrazy kuandu a sousedí i s dalšími jihoamerickými zvířaty.