Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zmatek v plzeňské MHD. Tramvaje jezdí dočasně po jednokolejce

  17:26aktualizováno  17:26
Zkoušku nervů mají za sebou plzeňští cestující i tramvajáci. Pondělí bylo prvním pracovním dnem, kdy tramvaje jezdily úplně jinak, než byli do pátku zvyklí. Přestaly totiž úplně křižovat ulicí Pražská a Solní, upravoval se kvůli tomu i jízdní řád.

Oprava tramvajového kolejiště v centru Plzně ztěžuje dopravní situaci. Jedinečná možnost vidět jezdit po náměstí Republiky tramvaje po jedné koleji obousměrně. Dočasná konečná stanice byla vytvořena v Prešovské ulici. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Dispečer na zastávce v Sirkové ulici posílá tramvaj dál do centra Plzně.  Ta přejíždí na protější kolej a v protisměru jede přes most U Jána k náměstí Republiky. Z reproduktorů v tramvaji zní upozornění, že kvůli stavebním pracím bude další zastávkou až provizorní konečná v Prešovské ulici. 

Kvůli rekonstrukci ulic a tramvajových tratí v centru Plzně se změnily trasy všech plzeňských tramvají už v sobotu, ale pondělek byl prvním pracovním dnem. Po jednokolejce budou tramvaje přes náměstí jezdit až do konce září.  

Fotogalerie

Provozní ředitel Plzeňských městských dopravních podniků Jiří Ptáček předpokládá, že do konce týdne by si cestující na tyhle výrazně změny mohli zvyknout. 

„Ráno byl jeden dispečer v sadech Pětatřicátníků a cestujícím radil, na kterou ze zastávek mají jít, když chtějí pokračovat dál. Další je v Sirkové ulici. Podle informací, které od dispečerů mám, většina lidí o změnách v tramvajové dopravě věděla dopředu. Provoz na jednokolejné trati je zatím bez problémů. Jen v kolnách aut na náměstí Republiky zůstávají i autobusy a nabírají velká zpoždění,“ řekl Jiří Ptáček. 

Přímo na provizorní konečné tramvají v Prešovské ulici v pondělí dopoledne pozoroval provoz náměstek plzeňského primátora pro dopravu Miroslav Šimák.  „Chci se na vlastní oči přesvědčit, jaká je situace. A náměstí ucpané ze všech směrů auty? Teď jsou pro auta uzavřené všechny ulice, jež jsou v plánech uvažované jako možné pěší zóny,“ řekl Šimák. 

Když přijedou tramvaje do prešovské ulice, většina lidí, kteří z nich vystoupí, se vydává směrem do sadů Pětatřicátníků. Tam přestupují do tramvají směrem do Bolevce, na Košutku, Skvrňan nebo Bory. 

Podle Ptáčkových slov si už řada lidí stěžovala, že na sebe nenavazují tramvaje na jednokolejce s těmi, co projíždějí sady Pětatřicátníků. „Navazování spojů je ale nereálné. Od Slovan a Světovaru je kvůli jednokolejce interval 12 minut, nová linka 1/2 mezi Bolevcem a  Skvrňany jezdí po osmi až 10 minutách. Těžko je dokážeme sladit, aby na sebe navazovaly a čekaly,“ dodal Ptáček. 

O víkendu stavbaři vytrhali tramvajové koleje od Zvonu přes Pražskou ulici, náměstí Republiky až do Solní ulice, po kterých ještě v pátek jezdily tramvaje. A v pondělí už těžký bagr trhal betonové panely ze silnice přímo před plzeňskou radnicí.  Tramvaje se do těchto míst mají vrátit letos v říjnu.    

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Další z rubriky

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Poslední výluka před nádražím v Plzni, přestavba mostů spěje do finále

Přestavba železničních mostů a silnice pod nimi u hlavního vlakového nádraží v...

Před hlavním vlakovým nádražím v Plzni, kde probíhá přestavba železničních mostů a silnice pod nimi, začne zítra...

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz