Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Změna systému financování plzeňských čtvrtí rozzlobila některé starosty

  9:07aktualizováno  9:07
Velké pobouření vyvolala u zástupců některých městských částí Plzně změna systému jejich financování. Novinku, která má platit od příštího roku, už schválili zastupitelé. Někteří starostové ale tvrdí, že kvůli ní přijdou ročně o miliony korun. Starosta Slovan dokonce na protest rezignoval na post v zastupitelstvu Plzně.

Změnu schválili minulý týden zastupitelé města. Některé starosty městských obvodů ale pořádně rozzlobili. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký z ČSSD změnu hájil tím, že vytváří pro všechny rovné podmínky a staví je na jednu startovní čáru. Nově totiž rozděluje peníze na základě takzvaných standardů pro činnosti, které městské části vykonávají.

Standardy zahrnují mimo jiné počty obyvatel, velikost území nebo i práci a platy úředníků městských částí. Vytvářejí se tím tedy jakési normy pro příjmy částí Plzně.

Martin Zrzavecký je přesvědčen, že nový systém je spravedlivý a snaží se být co nejvíc objektivní. "Nikomu jsem peníze nesebral, já jsem je srovnal. Ale dělali jsme to korektně," uvedl.

Reakce zástupců městských částí odpovídaly tomu, zda jim změna ubrala nebo přidala. Například místostarosta Plzně-Lochotína Jiří Uhlík (nestraník, dříve ODS) mluvil o tom, že Lochotín bude okraden ročně minimálně o 15 milionů korun.

Bouřili se starostka Plzně-Lhoty Zdeňka Hončarová z ODS nebo starosta Litic Jaromír Janoušek z ODS. Starosta Slovan Lumír Achenbrenner z ODS na protest dokonce rezignoval na post v zastupitelstvu Plzně. Tvrdil, že Slovany přijdou o pět milionů.

Změnu si naopak pochvalovali zástupci Plzně-Doubravky nebo Plzně-Křimic. "My máme přijít téměř o půl milionu. Asi doplácíme na to, že jsme se chovali hospodárně," stěžoval si starosta Plzně-Radčic Zdeněk Jílek ze Sdružení občanů Radčic.

"Vy prostě okrádáte městský obvod o spoustu peněz," rozčiloval se místostarosta Lochotína Jiří Uhlík. Starostka Lhoty upozorňovala, že její městská část má na změnu doplatit, i když její obyvatele trápí velké problémy s infrastrukturou, na kterou chybí peníze.

"Lidé ve Lhotě pijí vodu, která je kontaminovaná dusičnany a fekáliemi. Nemáme kanalizaci... Jestli si myslíte, že není třeba investovat do malých obvodů města, tak s vámi nesouhlasím," zlobila se Hončarová.

Starosta Litic zdůrazňoval, že jeho čtvrť přijde o polovinu rozpočtu, tedy asi o 3,5 milionu. "Jak mám zajišťovat údržbu, jak mám sekat trávu? Mám posílat lidi sem, ať vám tady vytlučou okna?" zoufal si Janoušek.

Doubravka byla dosud finančně znevýhodněna, tvrdí starosta

Úplně jinak mluvil například starosta Křimic Petr Otásek (nestraník). "Ekonomický úřad z mého pohledu vykonal veledílo. Toto je spravedlivé rozdělení, kterému dospěl po měsících práce," prohlásil Otásek, jehož Křimice si polepší o zhruba 800 tisíc.

Spokojeni byli představitelé Plzně-Doubravky, která zbohatne asi o 14 milionů. "To ale není o tom, že Doubravka dostane přidáno. Dostane jen to, na co má nárok," řekl starosta Doubravky Michal Chalupný z ČSSD. Ten upozornil, že jeho čtvrť byla dlouhodobě finančně znevýhodněna.

Martin Zrzavecký je přesvědčen, že nová pravidla jsou dobrá. Odmítl přitom například tvrzení starosty Achenbrennera, že Slovany přijdou o pět milionů. "Slovany mají plus 9,6 milionu," prohlásil Zrzavecký.

Tvrdil, že rozdílná čísla jsou důsledkem jiného odlišného započítávání příjmu z hazardních heren. "My jsme spočítali základní parametry pro činnosti, které mají městské obvody vykonávat podle statutu města. K tomu jsme přidali podíl z příjmů z hazardu," argumentoval Zrzavecký.

Náměstek upozornil, že při stanovení standardů se nebraly v úvahu "extrémy". "Pokud někdo utrácí miliony za marketingové služby, tak to jsme nezapočítali. Nebrali jsme v úvahu excesy a udělali průměr. To se samozřejmě leckomu nelíbí," konstatoval Zrzavecký.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz