Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V kraji přibývá nemocných žloutenkou typu A. Rizikové jsou ubytovny

  9:11aktualizováno  9:11
Vysoký výskyt žloutenky typu A zaznamenali v posledních měsících hygienici a lékaři v Plzeňském kraji. Od začátku roku onemocnělo už pět desítek lidí. Riziková jsou hlavně místa s bezdomovci a ubytovny. Hygienici zajistili kvůli ochraně obyvatel očkování zdarma.
Nejvíce nemocných hepatitidou typu A hlásí okres Plzeň-město, tady lékaři zaznamenali už 41 případů. Ilustrační snímek

Nejvíce nemocných hepatitidou typu A hlásí okres Plzeň-město, tady lékaři zaznamenali už 41 případů. Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Hygienici v kraji mají od začátku roku do konce 45. týdne hlášeno už 51 případů hepatitidy typu A, které se také říká nemoc špinavých rukou. "Loni ke stejnému datu to byly pouze dva případy," uvedla Jitka Skálová z Krajské hygienické stanice v Plzni.

Nejvíce nemocných - celkem 41, má podle Skálové na kontě okres Plzeň-město, jeden případ byl hlášený z Domažlicka, dva z Plzně-jihu, šest z Plzně-severu a jeden z Tachovska.

"Problém to je, za problematické články považujeme bezdomovce a ubytovny, kam se bezdomovci často uchylují," uvedl šéf Krajské hygienické stanice v Plzni Přemysl Tomašuk.

Ten způsob přenosu žloutenky typu A popsal schématem - ze stolice na ruce a do úst. Proto je podle něj nejúčinnější prevencí zvýšená osobní hygiena a očkování. "To je ovšem nepovinné, navíc je finančně náročnější, takže třeba lidé na ubytovnách se očkovat nenechají," uvedl Tomašuk.

Hygienici proto v rizikových případech zajistili vakcínu zdarma. "Pokud se jednalo o očkování na ubytovnách, tak jsme látku objednávali a zasílali jsme ji ošetřujícím lékařům. Bezdomovce jsme očkovali přímo na krajské hygienické stanici," přiblížil Tomašuk. Podle něj se jednalo o několik desítek lidí.

Zároveň upozornil na možné přeceňování nebezpečí. "Není to tak, že člověk potká bezdomovce, sáhne na něj a hned se nakazí hepatitidou typu A. To nastává při intenzivním kontaktu," vysvětlil.

Tomašuk také řekl, že výskyt žloutenky nevypovídá o úrovni ubytoven, ale o úrovni lidí, kteří tam žijí a o jejich hygienických návycích.

"Kontroly v ubytovnách děláme velmi intenzivně. Jakýkoli výskyt jakéhokoli onemocnění podléhá hlášení. To přijde na krajskou hygienickou stanici a my vyjíždíme ke konkrétním nemocným a zjišťujeme, kde se zdržují. Pak je pošleme k lékaři na odběr krve nebo se udělají výtěry," popsal Tomašuk.

Výskyt žloutenky typu A

Za posledních pět, šest let se celorepublikový počet nakažených žloutenkou typu A pohyboval od 300 do 1 700 případů, což je od 20 do 120 v průměru na kraj. Poslední dva roky to bylo méně - 264 případů v roce 2011 a 284 v roce 2012, kdy bylo v Plzeňském kraji za celý rok pět nakažených. Inkubační doba žloutenky typu A trvá od 15 do 50 dní. Letos je větší výskyt hepatitidy typu A v celé republice.

Největší nárůsty nemocných jsou podle hygienika většinou na konci prázdnin - v září. "Letos však výskyt ve větší míře přetrvává až doteď."

Pokud by někde vznikla epidemie, může se nařídit se souhlasem ministerstva zdravotnictví mimořádné očkování, na které se uvolní státní peníze.

"To je třeba v době povodní. Nyní máme jen zvýšený výskyt, který je navíc rozprostřený do delšího časového úseku," vysvětlil Tomašuk s tím, že více případů souvisí i s drogovým prostředím, kde pak ale hrozí i další typy žloutenky.

Vyšší výskyt žloutenky pocítili i ve Fakultní nemocnici v Plzni. "Letos je víc případů," potvrdila zástupkyně přednosty Svatava Virtová.

Připomněla, že žloutenka typu A se léčí pouze dietou a ležením v posteli. "Délka hospitalizace je hodně variabilní od několika dní po dva týdny. Po propuštění z nemocnice následuje ještě domácí rekonvalescence, která trvá kolem čtrnácti dnů," dodala.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Boleslav zničila šesti góly Opavu, Jablonec zaskočil Slavii, vyhrál i Zlín

Ladislav Takács z Mladé Boleslavi se raduje ze své trefy do sítě Opavy.

Tři „obyčejná“ utkání a jeden šlágr. Sobotní program fotbalové ligy měl obvyklou náplň čtyř duelů. Mladá Boleslav si...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Další z rubriky

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

VIDEO: Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu náklaďáku a auta

Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu nákladního a osobního auta. (15....

V opravované části dálnice D5 u Rokycan se před desátou hodinou srazilo nákladní auto s osobním. Komunikace byla zhruba...

Najdete na iDNES.cz