Jan Svěrák, přebírá Zlatého ledňáčka v kategorii českých celovečerních filmů za snímek Kuky se vrací.

Jan Svěrák, přebírá Zlatého ledňáčka v kategorii českých celovečerních filmů za snímek Kuky se vrací. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Zlatého ledňáčka získaly filmy Kuky se vrací a Osmdesát dopisů

  • 0
Čtyřiadvacátý ročník filmového festivalu Finále Plzeň zná své vítěze. Zlatého ledňáčka v kategorii českých celovečerních filmů získaly letos dva snímky - snímek Jana Svěráka Kuky se vrací a film Osmdesát dopisů, který režíroval Václav Kadrnka. Ledňáčka v kategorii dokumentů si z Plzně odváží Dagmar Smržová za film Nejtěžší volba.

Film Osmdesát dopisů měl premiéru v kinech teprve tento čtvrtek a zachycuje jeden den v komunistickém Československu, během něhož čtrnáctiletý Vašek vyráží se svou matkou po úřadech, aby získali povolení odejít za otcem, který emigroval do Velké Británie.

Zlatý ledňáček

Zlatý ledňáček za nejlepší celovečerní film - Osmdesát dopisů (Václav Kadrnka), Kuky se vrací (Jan Svěrák)
Zlatý ledňáček za nejlepší dokumentární film - Nejtěžší volba (Dagmar Smržová), zvláštní ocenění - Andrej Krob na tahu (Miroslav Janek)
Divácká cena za nejlepší film - Občanský průkaz (Ondřej Trojan)
Divácká cena za nejlepší herecký výkon - Karel Roden, Habermannův mlýn
Výroční cena AČFK za nejlepší celovečerní český film - Pouta (Radim Špaček)
Výroční cena AČFK za nejlepší dokumentární český film - Katka (Helena Třeštíková)
Cena Dagmar Táborské za nejoriginálnější dokument autorky do 35 let -  Nesvatbov (Erika Hníková)
Cena Václava Táborského za nejlepší dokument autora/autorky do 35 let - Vše pro dobro světa a Nošovic (Vít Klusák)
Cena studentské poroty za nejlepší celovečerní film - Kuky se vrací (Jana Svěrák), zvláštní ocenění - Přežít svůj život (Jan Švankmajer)
Cena studentské poroty za nejlepší dokumentární film - Nebe peklo (David Čálek), zvláštní ocenění - Když kámen promluví (Viliam Poltikovič)

"Jsme strašně šťastní, že se ten film hlavně podařilo dokončit v těch podmínkách, které měl. A také že má takový slibný začátek," reagoval po vyhlášení Václav Kardnka.

Druhý Ledňáček putoval do rukou oskarového režiséra Jana Svěráka za snímek Kuky se vrací, který získal také cenu studentské poroty. "Chtěl bych poděkovat porotě, letos se sešla velice dobrá porota," říkal při přebírání Svěrák. Poděkoval svým spolupracovníkům za to, že "byli ochotní se s ním sto dní válet v lese a vrátit se tak do dětství".

Dva filmové představitele, svého otce Zdeňka a syna Ondřeje, zanechal odpoledne na chalupě, kde oba měli prý zajímavý program. "Tatínek si šel lehnout a můj syn si vzal sušenky a vlezl si s nimi na strom s knížkou Pipi Dlouhá punčocha. Což je obojí výborný program. Na mě zbylo přebírat na festivalu ceny, což taky není špatné," poděkoval při přebírání první ceny.

Jan Svěrák už pracuje na dalším snímku, hotov by měl být podle něj v roce 2013, na rozdíl od Kukyho už ale bude opět hraný.

Pro třetího Ledňáčka si na pódium přišla režisérka Dagmar Smržová. Její snímek Nejtěžší volba představuje ženy, kterým byla v těhotenství prenatálně diagnostikována těžká vada plodu a stály před rozhodnutím, jestli svoje dítě donosí. "Jsem šťastná. Ten film není úplně veselý, téma je neradostné," uvedla Smržová a poděkovala čtyřem představitelkám, které ji "pustily hluboko do svých osudů".

O tom kdo získá Zlatého ledňáčka mezi deseti nominovanými celovečerními filmy, rozhodovala pětičlenná porota v čele s operní pěvkyní Soňou Červenou, vítěze mezi dvaceti dokumenty určila tříčlenná porota, které předsedala režisérka Drahomíra Vihanová.

Diváckou cenu za nejlepší film získal snímek Ondřeje Trojana Občanský průkaz, na základě hlasování na internetových stránkách festivalu získal cenu za nejlepší herecký výkon Karel Roden za roli ve filmu Habermannův mlýn.

V rámci festivalu se udělovalo celkem deset cen - kromě Zlatých ledňáčků a diváckých cen se předávaly ceny studentské poroty, výroční ceny Asociace českých filmových klubů a ceny Dagmar a Václava Táborských.

"Festival navštívilo za týden více než 11 tisíc diváků, což je v porovnání s předchozími lety standard, o trošku méně než loni. Většina projekcí byla úplně vyprodaná," řekl ČTK ředitel přehlídky Ivan Jáchim. Hodně lidí vidělo dokumenty. "K naší velké radosti chodili i na filmy archivní a doufám, že si divák odnesl srovnání toho, v jaké situaci se český film nacházel v polovině minulého století a v jaké je teď," dodal.