Škodu Fabii, u níž se zřejmě incident odehrál, odvezla z ulice Pod Vrchem odtahová služba.

Škodu Fabii, u níž se zřejmě incident odehrál, odvezla z ulice Pod Vrchem odtahová služba. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Mladou ženu někdo polil žíravinou. V nemocnici bojuje o život

  • 358
Neznámý muž ráno v Plzni polil pětadvacetiletou ženu žíravinou, zřejmě kyselinou. Zasáhla jí obličej, ruce a nohy, žena je ve velmi vážném stavu v nemocnici. Neštěstí se stalo ráno v Plzni-Lobzích v ulici Pod Vrchem.

"Pachatel kolem osmé hodiny ráno na ulici přistoupil k ženě a vylil na ni zatím neznámou látku. Pravděpodobně se mohlo jednat o kyselinu," sdělila policejní mluvčí Jana Tomková s tím, že poškozená dívka není cizinka a žije v Plzni.

Případem se nyní zabývají policisté z krajské služby kriminální policie a vyšetřování, kteří se zabývají nejzávažnějšími zločiny. Případ kvalifikovali jako trestný čin proti životu a zdraví.

Zraněná je v péči lékařů v plzeňské fakultní nemocnici. "Její stav stále zůstává kritický, " informovala v pondělí večer administrátorka Fakultní nemocnice v Plzni. 

Podle mluvčí nemocnice Gabriely Levorové mladá žena utrpěla poranění, které ji bezprostředně ohrožuje na životě. "Má popáleniny v obličeji a žíravina ji zasáhla také na horních a dolních končetinách," řekla Levorová.

Policisté žádají o pomoc veřejnost

Ženě na místě nejprve pomáhali kolemjdoucí. Jeden z nich na radu dispečinku záchranné služby sehnal vodu a pacientce zasažená místa opláchl. Tím kyselinu rozředil a oslabil tak její působení. Podle mluvčího záchranné služby Václava Ondry se totiž může agresivní kyselina doslova "prožrat" až na kost.

"Chtěl bych velmi poděkovat všem zúčastněným laikům, kteří pomohli zraněné ženě," řekl Ondra. Podle ČTK také vyzval účastníky první pomoci, aby se přihlásili na mail vaclav.ondra@zzspk.cz. "Blíží se oceňování lidí za mimořádný čin, mohli by být nominováni," podotkl.

Podle informací iDNES.cz je možné, že útočník napadl ženu v okamžiku, kdy seděla v autě. Buď jen otevřel dveře vozu, nebo ji z auta vytáhl ven a polil ji žíravinou.

Co přesně se stalo, policie neupřesnila. "V rámci probíhajícího vyšetřování bylo stanoveno několik vyšetřovacích verzí, ale s ohledem na prvopočáteční fázi šetření nebudeme jednotlivé verze komentovat," řekla Tomková s tím, že jasný dosud není ani motiv činu.

Některá média uváděla, že pachatel ženu polil kyselinou sírovou, ani tuto informaci ale zatím policie nepotvrdila.

Odtahová služba z místa odvezla tmavou Škodu Fabii se slovenskou registrační značkou, u níž se podle všeho incident stal.

Na laku vozu i v interiéru byly podle svědků vidět skvrny po chemikálii. O tom, že byla opravdu silná, svědčí i to, že textilní potah opěrky hlavy rozežrala tak, že byla vidět molitanová výplň.  Vůz nyní zřejmě poslouží policistům ke sběru důkazního materiálu.

Při vyšetřování by jim pomohly i informace od případných svědků. Pomoci by mohl zejména muž, který se údajně pohyboval v místě události ráno mezi půl sedmou a osmou hodinou.

"Jedná se o muže mladšího vzhledu, štíhlé postavy, odhadem 175 centimetrů vysokého. Byl oděn do tmavého oblečení a na hlavě mohl mít nasazenu tmavou kšiltovku, nebo kapucu. Není vyloučeno, že důležitých skutečností si mohly v ulici Pod Vrchem povšimnout i další osoby, proto policisté žádají veřejnost o pomoc při objasnění případu," uvedla Tomková. Svědci mohou telefonovat na linku 158.

Postižené místo můžete opatrně opláchnout, říká lékař

Podle přednosty Anesteziologicko-resuscitační kliniky FN v Plzni Eduarda Kasala by se mělo poleptání před příjezdem záchranky ošetřit jako jiná popálenina. 

"Ředění kyseliny při poleptání je ale svízelné, protože se při tom vyvíjí teplo. Postižená část těla by se dala opláchnout vodou, ale ne pod prudkým proudem. Ten by totiž mohl zatlačit sloučeniny do kůže a způsobit tak ještě větší poškození. Je také důležité, aby se sloučenina při oplachování dále nerozstřikovala a netekla někam dál. Například, aby se z tváře nedostala do oka," podotkl Kasal.

I pouhé opláchnutí vodou  je ale podle něj potřeba vždy zvážit, protože poleptané místo je rána jako každá jiná, která se může kontaminovat.

"Je to delikátní záležitost a těžko lze dát jednotný návod, jak postupovat. Nikdy nevíte, co je to za žíravinu. Pokud jste v dosahu záchranné služby, která přijede za pět, sedm minut, postačí ránu překrýt," vysvětlil Kasal.

Popáleniny od chemikálií se léčí stejně jako popáleniny od ohně. Vážné případy přejímá popáleninové centrum na pražských Vinohradech. Pomoci mohou i plastičtí chirurgové.