Obžalovaný Antonín Buráň u Krajského soudu v Plzni.

Obžalovaný Antonín Buráň u Krajského soudu v Plzni. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Soud rozplétá smrt ženy na Sokolovsku. Podle znalce na ni někdo dupal

  • 2
Okolnosti smrti ženy, která žila mezi bezdomovci a po ubytovnách na Sokolovsku, začal rozplétat Krajský soud v Plzni. Na lavici obžalovaných usedl její přítel Antonín Buráň, který ji podle spisu napadl a kopl a pak ji nechal bez pomoci. Teď mu hrozí až 16 let vězení.

Namol opilou a těžce zraněnou dvaačtyřicetiletou ženu našel loni v září v příkopu u železniční trati poblíž Vintířova hlídač bezpečnostní agentury. Tři hodiny po převozu do nemocnice zemřela.

Při zdravotní pitvě patologové na jejím těle objevili těžká poranění kostí hrudníku i vnitřních orgánů.

"U zemřelé jsme měli provést zdravotní pitvu. Ale když jsme došli k závěru, že mohlo dojít k trestnému činu, zdravotní pitvu jsme ukončili a o všem informovali policii. Dál jsme už dělali pitvu soudní," uvedl před soudem patolog s třicetiletou praxí Rudolf Macháček. 

Kdy se provádí pitva

Zdravotní pitva - provádí se na základě rozhodnutí lékaře v případech, kdy by mohla být přínosem pro medicínu a být nápomocná pro další pacienty.
Soudní pitva - provádí se v ústavu soudního lékařství, nařizuje ji policie v případech důvodného podezření na úmrtí zaviněné druhou osobou.
Pitva se musí provádět v těchto případech:
1. úmrtí osoby do 15 let věku
2. nelze-li odhadnout příčinu úmrtí
3. u ženy zemřelé v souvislosti s těhotenstvím, porodem, potratem či šestinedělím
4. úmrtí na infekční chorobu podléhající hlášení (HIV, mor, žlutá horečka, ...)
5. násilná smrt či úmrtí po úrazu
6. u příslušníků vojska
7. u osob ve výkonu trestu
8. při podezření na úmrtí zaviněné druhou osobou
(Zdroj: Společnost českých patologů)

Kromě řady povrchových oděrek a modřin totiž patologové odhalili, že žena měla rozlámanou hrudní kost a téměř všechna žebra. Měla také zlomenou lopatku, ulámané výběžky obratlů, protrženou plíci a roztržená játra. Právě silné vnitřní krvácení bylo příčinou smrti.

Státní zástupce Jakub Kubias ze zavinění obžaloval pětačtyřicetiletého Antonína Buráně. "Ženu napadl, kopl ji. Pak ji na místě nechal ležet bez pomoci," uvedl Kubias.

Buráňovi hrozí za ublížení na zdraví až 16 let vězení. Tvrdí však, že je nevinný.

"Co je v obžalobě, jsem nespáchal. Sváťa se mohla zranit, když byla opilá a cestou na ostrůvek mi padala na kolejích. Jednou jsem i já upadl. A pak, když jsem jí pomáhal do stráně, tak jsem na ni padl asi loktem a kolenem. Ona byla hodně opilá," prohlásil Buráň, který je ve vyšetřovací vazbě.

Ostrůvek, o němž Buráň mluvil, je maličký lesík na poli, kde měla dvojice postavený stan. "Ale v něm jsme nežili. Ten jsme tam měli, když jsme si opékali buřty. Byli jsme na ubytovnách," líčil souzený muž.

Jenže podle patologa nemohla vzniknout zranění v ženině těle pádem, jak popisoval obžalovaný. Lékař se domnívá, že když žena ležela na zádech, pachatel jí skočil nebo intenzivně dupal na hrudník. K roztržení jater dochází například při silných kopech do této oblasti.

Přestože nehybné tělo ženy našel hlídač u železniční trati, podle znalce není pravděpodobné, že by ji smrtelně zranil vlak. Argumentuje tím, že při srážce s vlakem bývají časté i zlomeniny pánve, člověk má řadu poranění od kamenů v kolejišti a špinavý od šmíru. To ale v případě zemřelé ženy, která měla v krvi 3,1 promile alkoholu, patologové nezjistili.

Rozsudek zatím nepadl, hlavní líčení bude pokračovat výslechy svědků.