Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poláci už peníze za sucho dostali, my stále čekáme, zlobí se zemědělci

  8:30aktualizováno  8:30
Loňské sucho odnesli někteří zemědělci v Plzeňském kraji třetinovou úrodou kukuřice ve srovnání s rokem 2014. Slíbených kompenzací se však zatím nedočkali.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

„Léta si naše družstvo nevede špatně, ale i my začínáme mít strach z nedostatku peněz,“ popsal předseda Zemědělského družstva vlastníků Štichovice a místopředseda okresní agrární komory Plzeň-sever Václav Bulín.

Ten tvrdí, že zatímco například polští zemědělci už mají kompenzace za loňské sucho dávno na účtech, v Česku je vše ve fázi přípravy na podávání žádostí o dotace.

„Vláda 30. března 2016 schválila materiál nazvaný Zmírnění škod způsobených suchem na zemědělských plodinách a lesních školkách v období květen až říjen 2015,“ uvedl tiskový odbor ministerstva zemědělství s tím, že se bude vyplácet celkem 600 milionů korun.

„Zatím nevím, zda na dotace dosáhneme, nejedná se o jednoduchý výpočet, ale o mnoho stran textu, který musíme prostudovat,“ popsal Bulín.

Náměstek ministra zemědělství Jiří Šír uvedl, že datum vyplácení dotací zatím není známo, protože dojde nejprve ke zpracování a kontrole všech přijatých žádostí Státním zemědělským intervenčním fondem a dále i k případné úpravě výší a sazeb dotace s ohledem na celkový objem vyčleněných finančních prostředků.

„Nárok na odškodnění budou mít pěstitelé brambor, cukrové řepy, chmele, ovoce, zeleniny, školkařských výpěstků ovocných, okrasných a lesních školek, kukuřice a trvalých travních porostů ve vazbě na chov hospodářských zvířat,“ upřesnil Šír.

Podpory budou podle něj sloužit k částečnému zmírnění ztrát těch pěstitelů, kterým se v důsledku sucha v roce 2015 snížila produkce plodin o více než 30 procent v porovnání s průměrem posledních pěti let.

V nejbližších dnech budou na webových stránkách ministerstva zveřejněny zásady pro poskytování dotací kvůli suchu v období květen až říjen 2015.

„Zde najdou potenciální žadatelé o kompenzaci všechny podrobnosti ohledně podávání žádostí, vykazování škod a tak dále. Žádost o dotaci bude možné podat na příslušné pracoviště Státního zemědělského intervenčního fondu od 13. do 28. června,“ uvedl Šír.

Bulín upozornil, že v jiných krajích už se snižují stavy dobytka, v Plzeňském zatím zemědělci odolávají. „Ale je to těžké, jen na mléce jsme loni meziročně snížili tržby o pět milionů korun a to jsme přitom nadojili o 100 tisíc litrů víc,“ popsal Bulín.

Štichovičtí zatím neuvažují o vybíjení stáda, ale o tom, že sníží krmné dávky a tím i dojivost, když se litr mléka prodává za necelých sedm korun poté, co jeho cena od ledna jen padá. „Jsme tak dvě koruny pod výrobními náklady,“ uvedl Bulín.

Podle něj je letos opožděné vyplácení i dalších dotací. „Vyplaceny nejsou ani takzvané SAPS dotace a greeningové platby,“ popsal Bulín.

SAPS dotace jsou platby z EU vyplácené podle ploch jednotlivých plodin, greeningové dotace podporují ozelenění krajiny. „Zpoždění ministerstvo vysvětluje zahlcenými IT systémy, ministr se nám omlouval, že systémy zahltily žádosti z dotačního programu rozvoje venkova,“ dodal Bulín.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Další z rubriky

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

MHD v Plzni má jeden klimatizovaný vůz, během pěti let přibudou další

Situace na křižovatce u Synagogy, kam vjíždějí auta na zelenou, ale cestu jim blokuje pomalu jedoucí odbodočující tramvaj.

Cestující veřejnou dopravou v Plzni se zřejmě časem dočkají klimatizovaných vozů. Po západočeské metropoli v současných...

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Najdete na iDNES.cz