Energetici opravující vedení vysokého napětí způsobili škody na pozemcích zemědělců u Dolní Lukavice na jižním Plzeňsku

Energetici opravující vedení vysokého napětí způsobili škody na pozemcích zemědělců u Dolní Lukavice na jižním Plzeňsku

Zemědělci pustili energetiky na svá pole. Teď je to pro ně hrůzný sen

  • 0
Zemědělce z okolí Dolní Lukavice na Plzeňsku rozezlil postup energetiků. Firma zajišťující opravy a údržbu vedení vysokého napětí jim rozjezdila a rozbagrovala oseté pole. Zemědělcům vadí, že o tak rozsáhlém poničení jejich pole neměli předem tušení a že si energetická firma dělá, co se jí zachce.

Napříč osetým polem se táhne vybagrovaný pás země. V něm jezdí těžká auta energetické firmy, která mění sloupy a natahuje nové elektrické vedení od rozvodny v Přešticích až k Rokycanům.

Ale auta nejezdí jen v tomto koridoru. Z fotografií z místa jsou patrné čerstvé stopy od průjezdu dalších vozidel ve sněhu na poli vedle této cesty.

"Z firmy GA Energo technik přišli začátkem prosince, že budou pracovat na vedení ČEZ a podepsali jsme dohodu, že můžou vstoupit na naše pozemky. To jim ostatně umožňuje energetický zákon. Hned druhý den najela na pole těžká technika. Odstranili ornici a udělali si tam cestu. Přitom s námi se o tom nikdo nebavil, nikdo to s námi neřešil. To byla ta poslední kapka. Když jsem to viděl poprvé, myslel jsem si, že se mi to zdá," uvedl Pavel Netrval, jeden ze šéfů společnosti Lukrena, která hospodaří v okolí Dolní Lukavice.

Energetici opravující vedení vysokého napětí způsobili škody na pozemcích zemědělců u Dolní Lukavice na jižním Plzeňsku
Energetici opravující vedení vysokého napětí způsobili škody na pozemcích zemědělců u Dolní Lukavice na jižním Plzeňsku

Postup energetiků se nelíbí ani soukromému zemědělci Josefu Levorovi ze Střížova. "Kdyby jezdili aspoň v jedné stopě! Ale oni jich udělali deset, patnáct vedle sebe," stěžuje si Levora.

Zemědělci sice přiznávají, že dostanou za zničenou úrodu odškodnění, tvrdí ale, že na polích vznikají větší škody.

"Dlouhodobě se snažíme co nejvíc omezovat ježdění těžké techniky po půdě. Místo hluboké orby upřednostňujeme jen mělké kypření, snažíme se, aby půdě pomáhaly i různé mikroorganismy. A pak narazíte na cestu prostředkem pole a strženou ornici. Tohle není o zaplacení úrody. Oni nám tu ničí dlouhodobou práci," vysvětluje Pavel Netrval, proč se obrátil už i na policii, aby postup energetiků prověřila.

Policisté už vyslechli šéfa stavby Miroslava Grundfesta. "Odhrnutí ornice nám přišlo jako vhodné řešení, abychom zabránili vtlačení ornice do spodních vrstev půdy," říká.

Kdyby bylo lepší počasí, nikdo by si nestěžoval?

Také generální ředitel společnosti GA Energo technik Zdeněk Židek postup svých podřízených obhajuje. Mimo jiné i špatným počasím, pevně danými termíny pro opravy vedení a platným energetickým zákonem, jehož se při práci striktně drží.
 
"My jsem všechny předem informovali. Bohužel, během výstavby to může na první pohled skutečně vypadat hrozně, ale věřte mi, snažíme se být skutečně co nejšetrnější," říká Židek, podle něhož je důležité podívat se na místo, až bude vše hotové a pozemky budou v původním stavu.

Mluvčí společnosti ČEZ pro západní Čechy Martin Sobotka řekl, že GA Energo technik patří ke slušným firmám, která se s majiteli pozemků pokaždé dohodla. Nicméně jednání firmy ČEZ podle Sobotky prověří a bude dohlížet na nápravu.

Démonizovaný "energetický zákon"

Jedenáct let starý energetický zákon je ve sporu zemědělců a energetiků klíčovým dokumentem.

Kromě toho, že tento zákon umožňuje energetikům vstup na cizí pozemky při zajišťování a udržování energetických sítí, zároveň jim stanovuje i povinnost co nejvíce šetřit práva vlastníků dotčených nemovitostí a vstup na jejich nemovitosti jim oznámit.

Firma musí pozemky uvést do stejného stavu, v jakém byly před jejím příchodem. Pokud způsobí škodu nebo je majitel nemovitosti omezen v jejím užívání, má podle zákona právo na přiměřené jednorázové odškodnění.

Jestliže s její výší není vlastním spokojen, může podat občanskoprávní žalobu k soudu.