Dvouhrbého velblouda přidal Plzeňanům do znaku Zikmund Lucemburský poté, co obyvatelé města tohoto "saracénského čerta" vzali husitům, kteří obléhali město v roce 1433 (4. října) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Biskup požehnal zvířatům ze znaku města Plzně, začala tak nová tradice

  • 8
Zvířatům ze znaku města Plzně - chrtici, velbloudovi a orlovi - požehnal biskup František Radkovský. První inaugurací, která má připomínat 580 let od obléhání města husity, v Plzni začala nová tradice.

Inaugurace se konala ve dvoře mezi františkánským kostelem a budovou spořitelny ve Františkánské ulici. Plzeňský biskup František Radkovský tady požehnal bílé chrtici, dvouhrbému velbloudovi a černému orlovi s červeným jazykem.  "Největší problém byl sehnat bílou chrtici. Nakonec přijela do Plzně až z Prahy," poznamenal jeden z organizátorů akce Jiří Boudník.

Po žehnání zvířat z městského znaku pak slavnostní průvod obešel náměstí Republiky až k radnici, kde velblouda symbolicky převzal primátor Martin Baxa. Biskup Radkovský také požehnal zvířatům, která si s sebou přivedli jejich majitelé.

Dvouhrbého velblouda přidal Plzeňanům do znaku Zikmund Lucemburský poté, co obyvatelé města tohoto "saracénského čerta" vzali husitům, kteří obléhali město v roce 1433. Ti po ztrátě velblouda zanechali obléhání a od Plzně odtáhli. Plzeňané velblouda později věnovali městu, které jim při obléhání pomáhalo nejvíce - Norimberku. 

Bílou chrtici dal městu do erbu podle pověsti Přemysl Otakar II. V roce 1466 znak rozšířil papež Pavel II., který přidal dvě pole, mimo jiné ve zlatém poli stojícího muže s mečem a polovinou černého orla.

Žehnáním zvířat z městského znaku se Plzeň připojila k dalším městům, jako je New York nebo Londýn.