Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Že lidé nečtou? Opak, knihovna v Plzni půjčuje knih čím dál více

  8:01aktualizováno  8:01
Je to zázrak nebo paradox. V době, kdy se u lidí vytrácí chuť číst, plzeňská knihovna prochází úspěšným obdobím. Počet lidí, kteří si v Plzni půjčují knihy, roste. Loňský mimořádný počet více než 28 tisíc registrovaných čtenářů je letos už nyní překonán.

Ředitelka plzeňské knihovny Helena Šlessingerová ukazuje jeden z komiksů. O takovéto knihy mají čtenáři - děti i dospělí - v poslední době velký zájem. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Nárůst počtu čtenářů je mimo jiné důsledek aktivit nebo nových služeb, kterými se Knihovna města Plzně snaží lidi přitáhnout. A není toho málo. Od akce, při které berou čtenáři knihy a vycházku přes nabídku komiksů až po elektronické čtečky.

Knihovna letos slaví 135. výročí

Knihovna města Plzně patří mezi nejstarší kulturní instituce v Plzni. Činnost zahájila na konci roku 1876 jako Obecná knihovna města Plzně. Knihovna má 95 zaměstnanců a sídlí ve 22 budovách.

Kromě ústřední budovy má pět obvodních knihoven, v Lobzích, Bolevci a na Vinicích další tři knihovny s celotýdenním provozem, Hudební a internetovou knihovnu na Slovanech, 12 malých poboček a bibliobus s deseti zastávkami.

Knihovna si navíc skvěle vede v nejrůznějších celorepublikových soutěžích. Čtvrté místo získala v červnu v klání Kamarádka knihovna o nejlepší veřejnou knihovnu pro děti, v říjnu se dostala do šestice nejlepších v soutěži Městská knihovna roku.

"Pro nás je důležité, že jsme předstihli velmi kvalitní Knihovnu Jiřího Mahena v Brně," uvedla ředitelka plzeňské knihovny Helena Šlesingerová.

Úspěchy knihovny souvisí s tím, že se jí daří nejenom udržet stávající, ale i získávat nové zákazníky. Loni například překonala své historické rekordy. Měla totiž přes 28 tisíc registrovaných čtenářů, více než 360 tisíc návštěvníků, 1,2 milionu výpůjček a uspořádala téměř osmnáct stovek kulturně-vzdělávacích akcí.

Trend letos pokračuje, ačkoliv některé statistiky ovlivní rekonstrukce, se kterými se musela knihovna vypořádat. "Některé velké pobočky jsme měli třeba dva měsíce zavřené, což se do součtů promítne. Ale přes to všechno počet čtenářů máme už v tuto chvíli vyšší než loni," prohlásila Helena Šlesingerová.

Nabízí i Hamleta jako komiks

K růstu návštěvnosti knihovně pomáhá například i rozsáhlá sbírka stovek knižních komiksů. Najdou se mezi nimi i slavná díla, jako Shakespearův Hamlet, Mistr a Markétka od Michaila Bulgakova nebo Cervantesův Don Quijote. Zájem o komiksy rostl zároveň s nabídkou. Jakmile se rozšířila, poptávka po komiksech několikanásobně vzrostla a ročně si pro ně přichází tisícovky lidí.

Dnes má knihovna i sedm exemplářů od každého ze tří dílů komiksové trilogie ze života Aloise Nebela, což je dílo, které nedávno proslavil nový film. Ředitelka potvrdila, že komiksy pro dospělé si získávají popularitu.

"Ale ony jsou poměrně drahé. Aby si je kupoval jednotlivec je docela finančně náročné. Nám se podařilo vybudovat velkou sbírku a tu využívají například i studenti Ústavu umění a designu," sdělila Šlesingerová. Ta připouští, že v tomto případě může roli hrát i to, že zvládnout knižní komiks je pro některé lidi prostě jednodušší, než se prokousat tlustým románem.

Horkou novinkou je půjčování elektronických čteček

Jako pozoruhodnou novinku, zprostředkující čtení v digitální formě, knihovna nabízí od začátku listopadu k zapůjčení elektronické čtečky. S nimi poskytuje také základní balík stovky knih v elektronické podobě a informace, kde lze další e-knihy získat ke stažení.

"Přístroje umožňují nastavení takové velikosti písma, která uživateli vyhovuje," konstatovala ředitelka. Elektronické čtečky poskytuje pobočka plzeňské knihovny - Hudební a internetová knihovna na Slovanech. Čtečky se půjčují starším 18 let na dobu dvou týdnů, kterou je možné prodloužit. Při zapůjčení čtečky knihovna nepožaduje kauci, ale případné poškození má právně ošetřeno.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Další z rubriky

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Najdete na iDNES.cz