Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli ministerským škrtům přišla univerzita v Plzni o čtvrtinu studentů

  18:50aktualizováno  18:50
Za posledních pět let ubyly Západočeské univerzitě v Plzni více než 4,5 tisíce studentů. Škola tak reagovala na požadavek ministerstva snížit počet míst. Krátí se také dotace na studenta a škrty vyvolávají na fakultách obavy o budoucnost.
Západočeská univerzita v Plzni.

Západočeská univerzita v Plzni. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Před pěti lety byl počet studentů na ZČU v Plzni téměř 19 tisíc. Od té doby poklesl na nynějších 14,3 tisíce. Úbytek studentů pocítily zejména fakulty humanitně zaměřené, například pedagogická, právnická či filozofická.

"Je to pro nás těžké. Omezení se nás citelně dotkla," přiznala proděkanka fakulty pedagogické Jana Vaňková.

Fakulta musela přistoupit k personálním změnám, musela zavřít některé obory, mimo jiné obor sociální práce. Další pak otevírá jednou za dva roky.

"Obáváme se, co přijde dál. Pokud budeme muset počet studentů dále omezit, zřejmě přijde na řadu zavření dalších oborů," připustila Vaňková.

Ministerstvo chtělo úbytkem povolených míst částečně omezit přístup k vysokému školství a také reagovat na demografický vývoj.

Podle prorektora Jaroslava Dokoupila však počty studentů klesaly právě na ZČU razantněji, než bylo nutné. Nyní univerzita usiluje o to, aby se počet stabilizoval přibližně na 15 tisících.

Citelněji se omezení dotkla humanitně orientovaných fakult, pokles je však znát i na těch technických. Fakulta elektrotechnická měla ve školním roce 2008/2009 2 381 studentů, v letošním jich má 1 832.

Počet studentů Fakulty strojní poklesl ve stejném období z 1 663 na nynějších 1 394. "U nás je zásadní propad v souvislosti s demografickou křivkou. Projevilo se u nás, že nejsou studenti na středních odborných školách," sdělil proděkan Jiří Česánek.

Podle něj se kvůli tomu přestal otevírat druhý bakalářský obor, už podruhé se otevřelo pouze Strojní inženýrství. Na obor Strojírenství se nepřijímá.

Na Fakultě právnické studovaly před pěti lety téměř tři tisíce studentů, dnes jich je méně než polovina, zhruba 1 250. Vliv na to má i fakt, že fakulta nemohla jeden rok přijímat uchazeče do magisterského studia. I v budoucnu tu však bude studentů méně.

Pedagogové musí za stejné peníze učit více

"Fakulta by měla být štíhlejší. Určitě ne jako v letech 2005 až 2009, kdy se nabíralo až 400 lidí do magisterského oboru. Nyní by to mělo být 200 až 250," sdělila proděkanka Petra Jánošíková.

O čtvrtinu se snížil počet studentů také na Fakultě ekonomické. "Vadí nám to. Fixní náklady jsou víceméně stejné, máme malé možnosti, jak je omezovat. A zároveň nám klesají příjmy," posteskl si děkan Miroslav Plevný. Škola výrazně snížila počet pracovních úvazků a slučovala některé katedry.

Úbytek peněz pocítila i Fakulta filozofická. Počet studentů klesl zhruba o 600 na necelých 2 500. "Nemuseli jsme rušit žádné obory, výuka probíhá standardně," uvedl proděkan David Šanc s tím, že fakulta se chybějící přísun peněz snažila kompenzovat vyššími příjmy za vědu a výzkum.

"Trend snižování počtu studentů ale pokračuje, a to na všech vysokých školách, zároveň se dotace na studenta snižují. V určitém okamžiku se redukci oborů či zaměstnanců asi nevyhneme," zamýšlel se nad budoucností Šanc. Dodal také, že už nyní musí pedagogové za stejné množství peněz učit více.

Kolik uchazečů budou moct jednotlivé fakulty přijmout pro následující školní rok, bude jasné už za několik týdnů.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Požár lesa zastavil vlaky mezi Plzní a Stříbrem, hasil vrtulník i letadlo

S rozsáhlým požárem lesa bojují hasiči u Pňovan na Plzeňsku. Oheň likvidují i...

Kvůli požáru lesního porostu několik hodin nejezdily vlaky na železniční trati z Plzně do Stříbra na Tachovsku. Podle...

Poslední výluka před nádražím v Plzni, přestavba mostů spěje do finále

Přestavba železničních mostů a silnice pod nimi u hlavního vlakového nádraží v...

Před hlavním vlakovým nádražím v Plzni, kde probíhá přestavba železničních mostů a silnice pod nimi, začne zítra...

Špatně zabrzděný vůz se rozjel. Muže, který ho zastavoval, skříply dveře

Pětačtyřicetiletý muž skončil v nemocnici poté, co se snažil zastavit vozidlo,...

Úraz hrudníku utrpěl pětačtyřicetiletý muž, který se v Horní Bříze na Plzeňsku snažil zastavit ujíždějící fabii. Ta se...

Grafton Recruitment Praha
INŽENÝR DODAVATELSKÉ KVALITY

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 45 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz