Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ZČU zvažuje opravy hlavní škodovácké budovy, využívá ji jen částečně

  18:10aktualizováno  18:10
Západočeská univerzita brzdí velké plány, které měla s budovou bývalého ředitelství Škodovky v Plzni v Tylově ulici. Škola objekt koupila před pěti roky a po rekonstrukci do něj chtěla přesunout dvě fakulty a knihovnu, vzniknout tu měly velké posluchárny a menza. Dnes je ale využita pouze třetina budovy.
Hlavní budova bývalého ředitelství Škodovky v Tylově ulici.

Hlavní budova bývalého ředitelství Škodovky v Tylově ulici. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Univerzita měla ambiciózní plány, po kompletní rekonstrukci se měla do bývalého objektu Škodovky přesunout Fakulta ekonomická a Fakulta zdravotnických studií i s knihovnou, vzniknout tu měly velké posluchárny, které by využívali mimo jiné studenti Fakulty právnické, a menza. Situace se ale změnila, protože univerzitě ubylo asi sedm tisíc studentů.

„Zastavěná plocha budovy je 3175 metrů čtverečních, z toho třetina je vybouraná. Pokud tedy vezmeme v úvahu obyvatelné dvě třetiny, přibližně 25 % využívá Fakulta zdravotnických studií a 25 % nájemci,“ vyčíslil kvestor ZČU Petr Beneš. Nájemců bylo v minulosti více, ale kvůli plánované rekonstrukci odešli.

Za budovu zaplatila instituce s ročním obratem ve výši zhruba dvou miliard korun celkem 189 milionů. „Z dnešního pohledu to jako příliš velká investice vypadá, bylo to ale rozhodnutí v danou chvíli a některé faktory se předvídat v tu chvíli nedaly,“ hodnotí s odstupem rozhodnutí tehdejšího vedení nynější rektor Miroslav Holeček.

Plán počítal s možností využít dotací z operačního fondu VaVpI. Poté, co tato možnost ztroskotala, vyjednala univerzita dotaci z ministerstva školství. Na rekonstrukci má vyhrazených maximálně 350 milionů korun, při této částce počítá se spoluúčastí univerzity ve výši zhruba 100 milionů.

Podle Holečka se však situace na univerzitě za uplynulých pět let razantně proměnila a než začne rekonstrukce, mělo by se důkladně zvážit, která varianta je optimální.

„V roce 2010 jsme měli téměř 20 tisíc studentů, dnes nemáme ani 13 tisíc. Samozřejmě počet studentů je klíčový pro využití poslucháren. Infrastrukturní požadavky byly před několika lety podstatně vyšší,“ zamýšlí se Miroslav Holeček a přidává další faktor ke zvážení.

Moderní doba s sebou přináší otázku uplatnitelnosti absolventů. Ukazuje se, že absolventi jsou žádanější, pokud mají zkušenosti i z dalších oborů. „Velmi zajímavá je například kombinace ekonomických oborů a těch technických. Absolvent ekonomie, který má představu o řízení podniku nebo o strojírenství, je žádanější na trhu práce,“ naznačuje budoucí směr Miroslav Holeček.

A právě z toho důvodu vidí jako logičtější, pokud by se Fakulta ekonomická z nevyhovující budovy v Husově ulici nestěhovala do Škodovky, ale do areálu na Borských polích, konkrétně do bývalých prostor Fakulty aplikovaných věd. Ta získala v loňském roce novou budovu s výzkumným centrem. Reálné by to podle Holečka bylo už od příštího akademického roku.

Pak ale není jisté, zda by byly využité velké posluchárny ve Škodovce. „Co se týče dalšího využití tohoto objektu, intenzivně o tom debatujeme,“ říká Holeček s tím, že rozhodnutí má padnout během následujících měsíců.

Nová menza už není potřeba, ta stávají stačí

Jisté už nyní je, že v budově nebude vznikat menza, protože ta stávající v Kollárově ulici má při současném počtu studentů kapacitu dostatečnou. Také je jisté, že se sem výhledově přestěhuje celá Fakulta zdravotnických studií i se svou knihovnou.

„Pro tuto fakultu uvažujeme také o vybudování další infrastruktury, která by posílila rozvoj zdravotnických oborů a umožnila rozvoj výzkumných kapacit,“ nastínil Holeček.

Mohly by tu vzniknout také místnosti pro praktický nácvik, případně i laboratoře. Pokud by Fakulta zdravotnických studií a další pracoviště neobsadily celou budovu, zbytek prostor by se nabídl k pronájmu.

Podle konkrétních plánů se budou odvíjet i náklady na rekonstrukci. Maximálně to podle Holečka může být 400 až 450 milionů korun, z čehož by většinu pokryla zmíněná dotace ministerstva. Předpoklad je, že opravy by mohly být dokončeny v roce 2018 až 2019.

Univerzita se chce v nejbližší době zbavit kromě objektu v Husově ulici dalších dvou menších v centru, naopak uvažuje o obnovení výuky v Jungmannově ulici, kde se nacházejí velké posluchárny.
Nejčtenější

Plzeň, nebo Slavia? Los i náskok hrají pro lídra, euforie pro obhájce

Radost fotbalistů Plzně z vyrovnávacího gólu v utkání proti Spartě

Jedni dostali šanci, v kterou už ani nedoufali. „Myslím si, že liga ještě může být zajímavá,“ usmívá se slávistický...

Plzeň ve fotbalové lize zabrala, Brnu i Ostravě se záchrana vzdálila

Fotbalisté Sigmy Olomouc se radují z vítězství nad Baníkem Ostrava.

Plzeňští fotbalisté jsou o něco blíž k titulu v první lize, Ostrava a Brno zase pádu do druhé ligy. V 25. kole lídr...Jsem zklamaný, že jsme nevyhráli, řekl Hapal. Tým chválil za druhou půli

Pavel Hapal, trenér Sparty

Byl to nejlepší výkon sparťanských fotbalistů pod jeho vedením. „Ale jsem zklamaný z výsledku,“ řekl trenér Pavel...

Brno - Plzeň 1:3, hattrick Čermáka a lídr je zase o kus blíž k titulu

Plzeňský Aleš Čermák a jeho spoluhráč Jan Kopic se radují z gólu do sítě Brna.

První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy stáhla žalobu na vraha i léčebnu

Policisté vedou muže (s kapucou přes hlavu), který je z vraždy knihovnice...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy na Plzeňsku stáhla civilní žalobu na Vlastislava A., který ženu před třemi...

Další z rubriky

Dobrodruh řídil v Africe trajekt, přespal u Masajů, dostal ale i malárii

Dobrodruh Slávek Král prožil v Africe pět měsíců. Během cestování plnil řadu...

Stopování a poznávání nových kultur a lidí patří mezi největší koníčky plzeňského cestovatele Slávka Krále. Tentokrát...

V Sušici léčí doktor z Ukrajiny, česky se učí u seriálu Policie Modrava

Lékař Michail Vološčak odešel z Ukrajiny a začal pracovat v sušické nemocnici....

Když si ukrajinský lékař Michail Vološčak přečetl článek o krajance, která se rozhodla odejít ze země a pracovat v...

Stavba druhé etapy západního okruhu Plzně může začít v příštím roce

Nově otevřená první část západního okruhu v Plzni.

Příprava stavby druhé etapy západního silničního okruhu Plzně se dostala do finále. Město a kraj se dohodly na zadání...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz