Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ZČU zvažuje opravy hlavní škodovácké budovy, využívá ji jen částečně

  18:10aktualizováno  18:10
Západočeská univerzita brzdí velké plány, které měla s budovou bývalého ředitelství Škodovky v Plzni v Tylově ulici. Škola objekt koupila před pěti roky a po rekonstrukci do něj chtěla přesunout dvě fakulty a knihovnu, vzniknout tu měly velké posluchárny a menza. Dnes je ale využita pouze třetina budovy.
Hlavní budova bývalého ředitelství Škodovky v Tylově ulici.

Hlavní budova bývalého ředitelství Škodovky v Tylově ulici. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Univerzita měla ambiciózní plány, po kompletní rekonstrukci se měla do bývalého objektu Škodovky přesunout Fakulta ekonomická a Fakulta zdravotnických studií i s knihovnou, vzniknout tu měly velké posluchárny, které by využívali mimo jiné studenti Fakulty právnické, a menza. Situace se ale změnila, protože univerzitě ubylo asi sedm tisíc studentů.

„Zastavěná plocha budovy je 3175 metrů čtverečních, z toho třetina je vybouraná. Pokud tedy vezmeme v úvahu obyvatelné dvě třetiny, přibližně 25 % využívá Fakulta zdravotnických studií a 25 % nájemci,“ vyčíslil kvestor ZČU Petr Beneš. Nájemců bylo v minulosti více, ale kvůli plánované rekonstrukci odešli.

Za budovu zaplatila instituce s ročním obratem ve výši zhruba dvou miliard korun celkem 189 milionů. „Z dnešního pohledu to jako příliš velká investice vypadá, bylo to ale rozhodnutí v danou chvíli a některé faktory se předvídat v tu chvíli nedaly,“ hodnotí s odstupem rozhodnutí tehdejšího vedení nynější rektor Miroslav Holeček.

Plán počítal s možností využít dotací z operačního fondu VaVpI. Poté, co tato možnost ztroskotala, vyjednala univerzita dotaci z ministerstva školství. Na rekonstrukci má vyhrazených maximálně 350 milionů korun, při této částce počítá se spoluúčastí univerzity ve výši zhruba 100 milionů.

Podle Holečka se však situace na univerzitě za uplynulých pět let razantně proměnila a než začne rekonstrukce, mělo by se důkladně zvážit, která varianta je optimální.

„V roce 2010 jsme měli téměř 20 tisíc studentů, dnes nemáme ani 13 tisíc. Samozřejmě počet studentů je klíčový pro využití poslucháren. Infrastrukturní požadavky byly před několika lety podstatně vyšší,“ zamýšlí se Miroslav Holeček a přidává další faktor ke zvážení.

Moderní doba s sebou přináší otázku uplatnitelnosti absolventů. Ukazuje se, že absolventi jsou žádanější, pokud mají zkušenosti i z dalších oborů. „Velmi zajímavá je například kombinace ekonomických oborů a těch technických. Absolvent ekonomie, který má představu o řízení podniku nebo o strojírenství, je žádanější na trhu práce,“ naznačuje budoucí směr Miroslav Holeček.

A právě z toho důvodu vidí jako logičtější, pokud by se Fakulta ekonomická z nevyhovující budovy v Husově ulici nestěhovala do Škodovky, ale do areálu na Borských polích, konkrétně do bývalých prostor Fakulty aplikovaných věd. Ta získala v loňském roce novou budovu s výzkumným centrem. Reálné by to podle Holečka bylo už od příštího akademického roku.

Pak ale není jisté, zda by byly využité velké posluchárny ve Škodovce. „Co se týče dalšího využití tohoto objektu, intenzivně o tom debatujeme,“ říká Holeček s tím, že rozhodnutí má padnout během následujících měsíců.

Nová menza už není potřeba, ta stávají stačí

Jisté už nyní je, že v budově nebude vznikat menza, protože ta stávající v Kollárově ulici má při současném počtu studentů kapacitu dostatečnou. Také je jisté, že se sem výhledově přestěhuje celá Fakulta zdravotnických studií i se svou knihovnou.

„Pro tuto fakultu uvažujeme také o vybudování další infrastruktury, která by posílila rozvoj zdravotnických oborů a umožnila rozvoj výzkumných kapacit,“ nastínil Holeček.

Mohly by tu vzniknout také místnosti pro praktický nácvik, případně i laboratoře. Pokud by Fakulta zdravotnických studií a další pracoviště neobsadily celou budovu, zbytek prostor by se nabídl k pronájmu.

Podle konkrétních plánů se budou odvíjet i náklady na rekonstrukci. Maximálně to podle Holečka může být 400 až 450 milionů korun, z čehož by většinu pokryla zmíněná dotace ministerstva. Předpoklad je, že opravy by mohly být dokončeny v roce 2018 až 2019.

Univerzita se chce v nejbližší době zbavit kromě objektu v Husově ulici dalších dvou menších v centru, naopak uvažuje o obnovení výuky v Jungmannově ulici, kde se nacházejí velké posluchárny.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Plzeňském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Plzeňském kraji proběhnou volby do Senátu ve volebních obvodech 8 - Rokycany a    11 - Domažlice. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Plzeň - CSKA Moskva 2:2, výhru v Lize mistrů vzala penalta v nastavení

TO MĚL BÝT GÓL. Michael Krmenčík se dží za hlavu po neproměněné šanci v utkání...

Plzeňští fotbalisté mířili v Lize mistrů k domácímu vítězství, proti CSKA Moskva zbývalo pár vteřin z pětiminutového...Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Žhavé zboží Krmenčík. Plzeň může svého střelce prodat za čtvrt miliardy

Plzeňský Michael Krmenčík se raduje z gólů v Lize mistrů proti CSKA Moskva.

Do nohou se mu čím dál víc zakusovaly křeče, a přestože měl touhu zůstat, pochopil, že zápas nedohraje. Mávl na...

Vrba: Výborný výkon, ale nemůžeme dostat gól v nastavení z penalty

Trenér plzeňských fotbalistů Pavel Vrba při utkání s CSKA Moskva.

Spokojen s výkonem, zklamán výsledkem. „Nemáme se za co stydět, ale... Nemůžeme dostat v nastavení gól z penalty,“...

Další z rubriky

Na základních školách chybí asistenti pedagoga, hledají je i měsíce

Ilustrační snímek

Sehnat asistenta pedagoga do některých škol na západě Čech je obtížné. Potíže mají především na Plzeňsku a Tachovsku....

Plzeňský soud řeší obchod se zbraněmi, podobné použili teroristé ve Francii

Václav Bureš podle obžaloby obchodoval bez povolení se zbraněmi. Mimo jiné i se...

Václav Bureš z Plzeňska, známý jako organizátor pochodů nacionalistů, stanul před plzeňským krajským soudem. Státní...

Seno je nedostatkovým zbožím, balík přijde téměř na dva tisíce

Sena je letos nedostatek. Chovatelé řeší, co s dobytkem a koňmi, kteří ho k...

Kvůli horkému a suchému létu je málo sena. Cena jednoho balíku se vyšplhala až téměř ke dvěma tisícům a seno se tak...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz