Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni.

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Plzeňská práva mohou opět udělovat doktoráty. Po čtyřech letech

  • 36
Právnická fakulta ZČU, kterou v minulosti otřásla aféra s rychlostudenty, získala znovu po čtyřech letech akreditaci doktorského studijního programu „Teoretické právní vědy“ s oborem „Občanské právo“. Ve středu dopoledne o tom informovala mluvčí ZČU Kamila Kolářová.

Akreditační komise Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy projednala žádost fakulty na svém prvním letošním zasedání na začátku února a doporučila udělit tomuto programu čtyřletou akreditaci.

„Z návrhu udělení akreditace mám velikou radost. Fakulta právnická dokázala získat nazpět po akreditaci magisterského studijního programu také doktorský studijní program, což dokládá, že se nám fakultu podařilo stabilizovat,“ reagovala rektorka ZČU Ilona Mauritzová.

„Tím se před námi otevírá nejen možnost opětovně zahájit doktorská studia, ale také znovu vykonávat rigorózní řízení,“ doplnil děkan Fakulty právnické Jan Pauly.

Akreditační komise si vymínila, aby počet přijímaných uchazečů do uvedeného programu nepřekročil deklarovaný počet deseti studentů. Požaduje rovněž, aby fakulta předložila v únoru 2017 kontrolní zprávu o tématech disertačních prací a školitelích, kteří uvedené práce vedou.

Omezení akreditace doktorského studijního programu navrhla akreditační komise v listopadu 2011, studenti tak museli dostudovat jinde (více o tom čtěte zde). Komise tehdy přišla i s návrhem omezit akreditaci také magisterského studijního programu, ten spočíval v zákazu přijímat nové studenty do 1. ročníku.

Po vypuknutí aféry odešli z fakulty vynikající učitelé

Po zlepšení situace na fakultě byla v červnu 2013 tomuto programu udělena akreditace na čtyři roky, do roku 2017.

Právnická fakulta je spojena s termínem „rychlostudenti“, protože někteří absolventi získali titul i za několik měsíců, nebo protože jim mělo být uznáno studium před rokem 1989.

Na jiných právnických fakultách v České republice se takové problémy se studenty neprokázaly.

Aféra s rychlostudenty začala v roce 2009, kdy bylo zveřejněno, že proděkan fakulty Ivan Tomažič opsal desítky stran své dizertační práce, kterou obhájil v roce 2006. Na základě tohoto skandálu pak byly speciálním softwarem Masarykovy univerzity zkontrolovány další práce, které byly na fakultě obhájeny a jen u rigorózních prací vyšlo najevo, že desítky z nich byly částečně nebo kompletně opsané.

Po vypuknutí aféry odešlo z fakulty mnoho renomovaných učitelů, mezi nimi například hlavní autor nového Občanského zákoníku Karel Eliáš nebo profesorka trestního práva a někdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková.

,