Zázračný obraz panny Marie Klatovské ukazuje farář arciděkanského kostela v Klatovech Antonín Bachan.

Zázračný obraz panny Marie Klatovské ukazuje farář arciděkanského kostela v Klatovech Antonín Bachan. | foto: Daniel Beran, MAFRA

OBRAZEM: Klatovská pouť připomněla moc zázračného obrazu

  • 0
Zázračný obraz Panny Marie mají v arciděkanském kostele v Klatovech. Nadpřirozené schopnosti se mu připisují už od července roku 1685, kdy z čela zobrazené bohorodičky tekla krev. Od té doby prý pomáhá párům, které marně touží po dítěti i nastávajícím maminkám. Je tak součástí každoroční klatovské pouti.

"Obraz začal 8. července 1685 na čele Matky Boží krvácet, od té doby je to den zázraku Klatovské Panny Marie. Obraz znají lidé v Česku, Německu, Rakousku i v Maďarsku ," vysvětluje dvaašedesátiletý klatovský farář Antonín Bachan.

Zázračný obraz Panny Marie

Obraz přinesl do Klatov italský kominík Ricolti ze severní Itálie asi v roce 1650 a poté jej zdědil jeho zeť - krejčí Ondřej Hirsberger. Osmého července 1685 začal obraz krvácet, od té doby je to den zázraku Klatovské Panny Marie. Klatovský obraz se tak stal známější než jeho předloha v italském městě Re. I na ní se přitom objevila krev, a to již v roce 1494. Rozbor krve z klatovského obrazu, který se uskutečnil roce 1985, byl shodný s rozborem krve provedeným v 1962 u italského obrazu. Bylo prokázáno, že se jednalo o lidskou krev skupiny AB.

Když klatovský obraz krvácel, byl přenesen do kostela a zanedlouho arcibiskup pražský uznal událost za zázrak. Pak se zázračný obraz dostal do povědomí mnoha lidí.

"Zjistil jsem, že už odedávna mířily do Klatov k Panně Marii zejména ženy, které měly potíže s těhotenstvím. Prosily za své děti a přicházejí dodnes. Vím to z osobní zkušenosti. Stále tady prosí Pannu Marii o pomoc, o požehnání," říká farář Antonín Bachan. 

Tvrdí, že se leckdy jedná o ženy, kterým lékaři nedokázali pomoci, a chybí jim klid, pokoj.

Podle duchovního klatovská Panna Marie Klatovská pomohla mnoha ženám. "Asi před deseti roky sem přišla žena, která mluvila německy. Byla to Chorvatka žijící v Mnichově. Přišla prosit o dítě, které nosila pod srdcem a lékaři mu nedávali velké naděje. Ona žádala, aby je v klidu donosila," vzpomíná Antonín Bachan.

Ten potom za přání ženy odsloužil mši a na událost zapomněl. Po nějakém čase potkal v kostele muže, který nesl malé děvčátko. "Za ním šla žena. Říkal jsem si, že ji odněkud znám. Šla ke mně, promluvila a bylo jasné, že je to ona Chorvatka. S tím mužem přišli poděkovat i s dítětem. Byl to pro mě šok, ale příjemný," vybavuje si farář.

Podobných příběhů nabízí  víc. Zná například starší paní, která chodí do kostela osmnáct let děkovat Panně Marii za záchranu synovce, kterému je právě osmnáct let a hrozilo, že se nenarodí.

Nemohli mít děti, teď už mají dvě

"Nebo sem přišli manželé a já jim vyprávěl o neobyčejném obraze a o tom, že Panna Marie je velká přímluvkyně v případech neplodnosti. Podívali se na sebe a muž řekl: 'To je náš případ.' Deset roků zkoušeli co se dá a nic. Tak se tam půl hodiny modlili. Vzali si obrázek, požehnal jsem jim. Pak mi před klatovskou poutí přišel dopis, že počali a že se k Panně Marii denně modlí. Bylo to myslím v roce 2006, dnes už ti manželé mají druhé dítě," vzpomíná Antonín Bachan.

Farář připouští, že událostem, o kterých mluví, leckdo nemusí věřit. Zdůrazňuje přitom, že víra je dar a nikomu se nevnucuje. Zázračný obraz je také každoročně součástí i klatovské pouti, která se koná začátkem července a láká do města poutníky z celého kraje.