Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Rokycanech po 70 letech znovu zatkli Franka. Na oslavě konce války

  16:50aktualizováno  16:50
Stovky lidí v Rokycanech přihlíželi zatýkání Karla Hermanna Franka, který je pro Čechy synonymem zrůdnosti fašistického řádění za 2. světové války. Členové historických klubů oblékli sovětské a americké uniformy a předvedli rekonstrukci tohoto vrcholného okamžiku konce války.

Oslavy konce 2. světové války v Rokycanech a zatýkání K. H. Franka. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Nechyběli ani tehdejší četníci, kteří sehráli hlavní roli při zatýkání, ke kterému došlo 9. května kolem druhé hodiny odpolední. Na akci, která byla součástí oslav osvobození Rokycan, se přijeli podívat i američtí veteráni a zástupci amerického a ruského velvyslanectví.

Fotogalerie

„Už jsou tady zase,“ poznamenal jeden z diváků, když na náměstí rozděleném demarkační linií viděl skupinku nadšenců v nacistických uniformách. Na opačné straně linie vytvořené z kovového hrazení byli naopak nadšenci v amerických džípech nebo nákladních vozech.

„Německé jednotky se z Prahy snažily dostat co nejrychleji na západ za demarkační linii. Původně měla vést po hranicích Českoslovenka a pak při postupu amerických jednotek došlo k dohodě mezi spojenci a linie vedla nově v ose měst Karlovy Vary Plzeň České Budějovice,“ burácel z amplionu šéf rokycanského muzea na demarkační linii František Koch, který zatýkání komentoval. 

Vše doprovázela dobová hudba - náměstím burácely americké rytmy, sokolské pochody, později i sovětská Kaťuša.

Koch upozorňoval na to, že do Rokycan jako první přijeli členové americké 16. obrněné divize 23. kavalérie, pak je vystřídaly vozy 2. pěší divize, takzvaní slavní Indiáni. 

„Byli charakterističtí tím, že nárazníky vozů měli v bílé barvě a místo bílé hvězdy měli černý erb s bílou hvězdou a hlavou indiána,“ dověděli se přítomní od Kocha s vysvětlením, že Američané zaujali postavení na demarkační linii a měli zamezit styku a promíchání západních spojenců a Sovětů, kteří do Rokycan dorazili po Američanech. 

Koch připomněl i to, že podle protokolu o bezpodmínečné kapitulaci Německa se všichni příslušníci německé branné moci po půlnoci z 8. na 9. května museli vzdát tam, kde se právě nacházeli. 

Zatčení sehráli podle zpráv dobového tisku

„I když byli vyzbrojeni funkční těžkou technikou a chtěli se vzdát spíše Američanům než Sovětům, tak se již neodvážili překročit demarkační linii a tato situace za chvíli nastane,“ hřímal Koch těsně před zatčením K. H. Franka.

Zinscenované zatčení bylo v hlavních částech poplatné zprávám dobového tisku. „Na telefonické upozornění učinil Národní výbor v Rokycanech opatření k zadržení Franka, který byl v generálské uniformě a jel v zeleně natřeném autě s přívěsným vozíkem. Kolem půl druhé hodiny odpolední skutečně přijíždělo od pražské strany na rokycanské náměstí několik aut s německými policisty, nápadně silně vyzbrojenými, a uprostřed jeho zelené auto. Kterýsi četník vykřikl: „Frank!“ a dav lidu toto volání opakoval,“ tak zatčení popisoval list Národního výboru pro Rokycansko a Zbirožsko z 18. května. 

Americký důstojník podle listu rychle nasedl do připraveného auta a v Rokycanech za Plzeňskou branou zastoupil Frankovu automobilu cestu. Oba vozy pak jely zpět na náměstí, ale po krátkém jednání nastoupily cestu k Ejpovicím, kde byl Frank zatčen americkým vojskem a nakonec v Praze oběšen.
Nejčtenější

Slavia klopýtla, Plzeň se vzdálila. Brnu a Baníku uniká záchrana

Liberecký brankář Václav Hladký zasahuje před slávistou Tomášem Součkem.

Plzeňští fotbalisté jsou o něco blíž k titulu v první lize, Ostrava a Brno zase pádu do druhé ligy. V 25. kole lídr...

Brno - Plzeň 1:3, hattrick Čermáka a lídr je zase o kus blíž k titulu

Musefiu Ashiru z Brna vede míč před soupeři z Plzně

První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola...Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy stáhla žalobu na vraha i léčebnu

Policisté vedou muže (s kapucou přes hlavu), který je z vraždy knihovnice...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy na Plzeňsku stáhla civilní žalobu na Vlastislava A., který ženu před třemi...

Malér, přestup. A teď hattrick! Jsem za něj rád, říká Vrba o Čermákovi

Plzeňský Aleš Čermák a jeho spoluhráč Jan Kopic se radují z gólu do sítě Brna.

Už to bude rok, co udělal chybu, která se s ním potáhne celou kariéru. Naboural, auto shořelo, v krvi měl 1,5 promile....

Další z rubriky

Na památník Díky, Ameriko! instalují nové žulové pylony

PŘÍMÝ PŘENOS: Práce  v Plzni na obnově památníku Díky, Ameriko! finišují. Dva...

Dělníci po dvou letech opět instalují dva obří žulové kvádry na plzeňský památník Díky, Ameriko! Z centra města zmizely...

Rumuny chycené u Plzně s běženci v kamionech budou soudit v Německu

Policisté zadrželi dva kamiony, které převážely 35 migrantů (16. února 2018).

Německá policie si převezme čtyři Rumuny obviněné z pašování běženců přes Českou republiku. Policisté zastavili dva...

Z domu v Plzni spadla část okna. Chodkyně po leknutí zkolabovala

Z opravovaného domu v Plzni spadla část okna na chodník, záchranáři jednu...

Na chodník frekventované Klatovské třídy v Plzni spadla z opravovaného domu část okna. Není jisté, zda skleněná tabule...

Najdete na iDNES.cz