Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Někteří plzeňští zastupitelé nechtějí hlasovat. Bojí se žalob a stíhání

  8:36aktualizováno  8:36
Nebudu hlasovat. Nechci být trestně stíhaný nebo odsouzený. Taková slova teď často zaznívají na zasedáních plzeňského zastupitelstva. Přibývá totiž obcí, jejichž rozhodnutími se zabývá policie. Zastupitelé Plzně poukazují například na stíhání pražských radních kvůli kartě Opencard.

Někteří zastupitelé Plzně mají obavy z trestního stíhání. Hlasovat se bojí například o proplacení víceprací na stavbě Nového divadla. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Za prodej obecních pozemků je již nepravomocně odsouzené také celé třináctičlenné zastupitelstvo obce Hladké Životice na severu Moravy. Advokáti i politici vyjadřují obavy, že může dojít k ochromení demokracie, protože politiku nebude chtít nikdo dělat.

"Lékaři také neodmítají operovat, i když trestních oznámení na ně přibývá," reagoval místopředseda Krajského soudu v Plzni Miloslav Sedláček.

Přesto soudce přiznává, že situace není jednoduchá a že případů na pomezí politického rozhodování a trestněprávní odpovědnosti přibývá.

"Dříve se ale případy nestíhaly vůbec, i když k trestněprávnímu jednání politiků docházelo. Tak co je lepší?" ptá se Sedláček.

Jedním dechem ovšem přiznává, že teď soudci napjatě čekají, jak některé kauzy, které jsou ve fázi odvolání k soudu vyšší instance, dopadnou - aby se rozsudkem mohli inspirovat.

"V zákoně je vymezená role nejvyššího soudu jako soudu, který sjednocuje judikaturu a nastaví určitý směr právního uvažování," vysvětlil Sedláček.

Podobně se podle něj čeká na rozhodnutí ohledně expremiéra Petra Nečase. I tento případ je na pomezí politického obchodu a trestněprávního korupčního jednání.

Plzeňský advokát Jan Kocina si myslí, že strach zastupitelů z případného trestního stíhání je opodstatněný.

"Ale uvidí se, kam se kauzy nakonec posunou, až o nich rozhodnou odvolací orgány," uvedl Kocina.

Jako příklad uvedl kauzu Škárka - Bárta, kdy se čekalo na rozhodnutí, jestli Bárta uplácel své spolustraníky z Věcí veřejných nebo se jednalo o půjčku. "A po roce a půl se dospělo k tomu, že to není trestná činnost," připomíná starý případ Kocina.

Ten si myslí, že rozšiřovat trestní odpovědnost na zastupitele by bylo velmi neuvážené, protože když zastupitelstvo legitimním způsobem rozhodne, jedná se podle něj o politické rozhodnutí bez možnosti postihu. "Pokud tam samozřejmě není nějaký úmysl, jinak mi kriminalizace připadá divná," uvedl Kocina.

Připomněl, že starosta musí mít souhlas zastupitelstva třeba k prodeji nemovitosti, aby mohl rozhodnutí podepsat.

"Jestli starosta s někým kuje pikle a spáchá trestný čin a zastupitelé mu to odhlasují, protože tomu nevěnují náležitou pozornost, nebo je trestná činnost těžko rozeznatelná, tak zaplétat do trestní odpovědnosti zastupitele, není dobré," řekl Kocina.

"Já nemluvím o případu, kdy by byli všichni domluvení, že pod cenou prodají nemovitost. Ale pokud by to byla jen nedbalost při výkonu hlasovacího práva, tak mi to připadá tvrdé a považuji to za zbytečné rozšiřování trestní represe," konstatoval Kocina.

A jak se tedy liší politické rozhodnutí od toho nepolitického, za které může být zastupitel trestně stíhán a odsouzen?

"Politické rozhodnutí bylo třeba hlasování o tom, jestli v Plzni chceme divadlo za 850 milionů korun. Jestli zaplatíme vícepráce firmě, která divadlo staví, to je nepolitické rozhodnutí," naráží plzeňský zastupitel Michal Chalupný z ČSSD na známou kauzu.

"Případ se táhne tři čtvrtě roku a některé věci tam nesedí, proto se zastupitelé bojí hlasovat," uvedl Chalupný.

Každé povolání má svá rizika, říká soudce

Podle něj se čeká na kvalitní právní posudek. "Musí být kvalitní, protože znám pět let starý rozsudek z Krumlova, kde bylo zastupitelstvo odsouzené za právní názor, který se ukázal jako nesprávný," dodal Chalupný.

Zastupitel se obává takového extrému, že se raději nebude hlasovat pro nic, protože budou mít zastupitelé strach. Na otázku, jestli se nebojí, že nikdo nebude dělat politiku, odpověděl, že má dokonce strach z toho, že poctiví lidé ji nebudou chtít dělat.

"Půjdou do toho gauneři, kteří si prokalkulují: já si finančně pomůžu a za to riziko mi to stojí," dodal.

A proč se objevuje víc případů trestního stíhání? "Důvodů může být víc. Třeba je více udání, policisté a státní zástupci mohou být aktivnější. Také existuje víc občanských iniciativ typu fondů proti korupci, které poskytují policii podklady k trestnímu stíhání," uvedl Sedláček.

Podle něj ale v podobné situaci - jako zastupitelé - jsou třeba i soudci. "Já také podepisuji smlouvy na opravu soudních budov, na koupi aut a musím se také spoléhat na podklady svých spolupracovníků, když nejsem finančník," uvedl.

"To by mohli zastupitelé přestat hlasovat, lékaři, na které je také podáváno více žalob, by mohli přestat operovat, prostě každé povolání má svá rizika," dodal.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Plzeňský hejtman Bernard má problém, nepodal včas majetkové přiznání

Josef Bernard přichází do sídla krajské ČSSD v Houškově ulici v Plzni na...

Do konfliktu se zákonem o střetu zájmů se dostal hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD). Do poloviny roku totiž...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

VIDEO: Plzni se letos narodilo čtvrté mládě lva berberského, je to holka

Samičce lva berberského jsou necelé tři týdny. (14. srpna 2018)

V plzeňské zoologické zahradě už tři týdny opatrují mládě lva berberského. Chovatelé radostnou zprávu zveřejnili až...

Najdete na iDNES.cz