Obvodní radnice láká vidina milionů, hazard v Plzni chtějí udržet

  17:08aktualizováno  17:08
V Plzni zůstane víc podniků s hracími automaty, než slibovala vyhláška schválená na jaře. Zastupitelé některých městských částí totiž změnili názor a oproti svému dřívějšímu odhodlání hazard vymýtit teď chtějí herny ve svých obvodech udržet. Radnice totiž mají z hazardních podniků miliony korun ročně.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel PešekMF DNES

Teprve letos na jaře přitom byla schválená vyhláška, která připouštěla, že herny zůstanou po roce 2014 pouze v jedné ze čtyř velkých částí Plzně. Měly se udržet jenom v centru, na Borech a ve Skvrňanech, kde si je příslušný úřad prosadil.

V úterý ale plán na jejich zrušení odvolali zastupitelé Plzně-Lochotína, kde žije přes 50 tisíc lidí. Ve čtvrti tak zůstane i po roce 2014 v provozu přes třicet těchto podniků. A v Plzni-Doubravce získala svolení konšelů herna nedaleko hypermarketu Tesco za Ústředním hřbitovem.

Proč se lámou předsevzetí vytlačit hazard, který má dopad například na zvýšení kriminality a devastuje rodiny? Kvůli poplatkům, které provozovatelé heren úřadům odvádějí. A je slyšet i argument: Když mohly zůstat herny v centru, tak my je chceme taky.

V tomto duchu mluví například starosta Plzně - Lochotína Miroslav Brabec z ČSSD. Tvrdí, že příjmy z hazardu jsou nutné, aby bylo možné dotovat sociální nebo sportovní projekty.

"Peníze na to jsou strašně zapotřebí. V poslední době rychle roste počet neziskových organizací, kterým hrozí, že ukončí činnost," prohlásil Brabec.

Podle něj je ohroženo sdružení pacientek s rakovinou prsu Mama Help, organizace zaměřená na autistické děti Motýl, dobrovolnická organizace Totem nebo sportovci z areálu Na Prokopávce.

Starosta Lochotína také upozorňuje, že pokud by hazard zmizel z jeho čtvrti, lidé pojedou do heren v centru města. "Navíc mám informace od policie, že cizinci připravují byty jako kluby-herny. Někteří provozovatelé heren také pohrozili, že se přesunou na katastr Chotíkova k obchodnímu centru Globus," sdělil Brabec.

Kolik obvodům vynáší herny

Lochotín měl letos z hazardu přibližně 13 milionů korun. Zhruba pět milionů inkasovala Doubravka. Jedinou velkou čtvrtí Plzně, odkud by měl za dva roky hazard zmizet, zatím zůstávají Slovany, kde jsou ve vedení zástupci TOP 09. Slovany z provozu heren letos získaly 10,5 milionu korun.
Centrální městská část, kam spadají kromě středu města i Bory a Skvrňany, má letos z heren kolem 45 milionů korun. V centrální části Plzně je přes 200 heren a víc než 70 by jich mělo být v provozu o po roce 2014.

Ten, ač tvrdí, že jeho úřad peníze z hazardu nutně potřebuje, paradoxně zároveň říká, že pokud by vznikla v Plzni a okolí dohoda o úplném zákazu heren, byl by první, kdo by ji podpořil.

A co návratu k povolení hazardu i po roce 2014 na Lochotíně říká tamní šéf kontrolního výboru Michal Vozobule z opoziční TOP 09? "Jde to ode zdi ke zdi. Nejdřív nic a teď všechno. Regulace hazardu bude na Lochotíně nulová," uvádí Vozobule.

Nechápe, proč se najednou vytahují argumenty o ekonomické recesi a nedostatku peněz. "Ta vyhláška se schvalovala na jaře. Už tehdy byla krize. Jediný rozdíl od té doby je, že na poplatcích z hazardu naskočilo víc peněz. To už si někteří nedokážou odpustit. Je to obrovský obrat především u ČSSD," konstatoval Vozobule.

Právě jeho TOP 09 prosazovala v Plzni absolutní zákaz hazardu po roce 2014. Argumentovala tím, že žádné peníze z hazardu nemohou vyvážit jeho negativní důsledky.

Nejčtenější

Firma v Klatovech zkrátila pracovní dobu, mzda přitom zůstala stejná

Ilustrační snímek

Klatovská společnost, která vyrábí brýlová skla a obruby, zkrátila délku pracovní doby na 35 hodin týdně. Výše mezd...

Policisté v Plzni vyšetřují vraždu mladíka, podezřelého zadrželi

Policie v Plzni vyšetřuje vraždu sedmnáctiletého muže. (9. prosince 2018)

V sobotu krátce před jedenáctou hodinou večer vyjížděli plzeňští policisté k vraždě. Tragédie se stala na Jižním...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Zlín - Plzeň 0:2, góly v úvodu a mistr si v klidu došel pro výhru

Plzeňští fotbalisté slaví vstřelenou branku, zato Zlín smutní.

Dva góly během pěti minut v úvodu utkání usnadnily plzeňským fotbalistům předehrávku 18. kola první ligy. Ve Zlíně...

Další z rubriky

Policisté v Plzni vyšetřují vraždu mladíka, podezřelého zadrželi

Policie v Plzni vyšetřuje vraždu sedmnáctiletého muže. (9. prosince 2018)

V sobotu krátce před jedenáctou hodinou večer vyjížděli plzeňští policisté k vraždě. Tragédie se stala na Jižním...

Záchytku v Plzni povede dál stejný provozovatel, nikdo další nemá zájem

Ilustrační snímek

Výběrové řízení na provozování protialkoholní záchytné stanice v krajském městě vyhrála Městská poliklinika Plzeň,...

Fotopast zachytila v rezervaci v Brdech mladého rysa, přišel ze Šumavy

Fotopast umístěná v rezervaci Brdy zachytila rysa. Jedná se o zvíře, které se...

Do rezervace Brdy se zřejmě začínají přesouvat rysi ze Šumavy. Fotopast tam zatím zachytila jedno zvíře, ale ochranáři...

Najdete na iDNES.cz