Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zásah strážníků prověřuje policie, podle svědkyně zkopali zadrženého

  17:37aktualizováno  17:37
Zákrok plzeňských strážníků kvůli špatnému parkování přerostl v aféru, kterou vyšetřuje státní policie. Zajímá se o napadení jednoho ze strážníků, ale také prověřuje počínání jeho kolegů. Ti totiž podle svědkyně nepřiměřeně zasáhli proti muži, který šel přes silnici.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Incident se odehrál minulý týden ve čtvrtek kolem 23. hodiny v Masarykově ulici v Plzni na Doubravce. Městská policie už dříve informovala, že strážníci tady zasahovali kvůli špatně zaparkovanému autu a že kamarád řidičky na jednoho ze strážníků brutálně zaútočil, uhodil ho pěstí do obličeje a z místa utekl (o této části dění jsme psali zde).

Strážníci pak legitimovali řidičku vozu a ještě muže, který podle velitele Městské policie Marka Šilhana úmyslně bránil služebnímu vozu v odjezdu. 

Svědkyně Lucie Doubravová ale tvrdí, že zásah strážníků proti tomuto muži byl neodůvodněný a nepřiměřený. Podle jejích slov se ničeho nedopustil, prostě jen šel přes silnici.

"Najednou vidím, jak ten pán leží v křoví obličejem k zemi. Křičí: 'Au, nechte mě být, to bolí. Já jsem nic neudělal.' Jeden městský policajt na něm ležel nebo seděl, další do něho kopali. Snažili se mu dát na ruce pouta," popsala Doubravová. Právě ona na místo volala státní policii.

Před policisty se strážníci chovali jinak, říká žena

"Zřejmě to vzniklo tím, že těch aut městské policie tady bylo pět a my jsme všichni vyšli ven. Další lidé vycházeli odvedle z baru, pak tu byli další mladí. Všichni se přišli podívat, co se stalo. Navíc ta policejní auta stála různě v protisměru. Bylo to, jako kdyby tady honili vraha a ten muž se šel nejspíš strážníků zeptat, co se děje, nevím," řekla Doubravová.

Ona sama se s kolegy také ptala strážníka, co se stalo. "Ten nám řekl, že někoho napadli a nevím, jestli strážníci náhodou nedospěli k názoru, že to byl on, ten útočník, že se na něj takhle vrhli, netuším," dodala svědkyně. 

Na místo se podle jejích slov postupně scházelo čím dál víc lidí. "Když jsem se strážníků zeptala, proč toho pána musí mlátit a roztrhat mu tričko, když jim nic neudělal, tak mě ten jeden strážník řekl, že mě nebude nic vysvětlovat. Že si mám dojít na oční, protože asi špatně vidím, že oni mu nic nedělají," vylíčila Doubravová.

Podotkla také, že když přijela státní policie, začali se strážníci chovat úplně jinak. Pouta zadrženému sundali a nechali ho, ať se postaví. "V tu chvíli bylo vidět, že mu roztrhali celé triko, byl špinavý, ale žádná zranění neměl," uzavřela žena. 

Strážníci už dostali za zákrok pochvalu

Strážníci podle ní museli na výzvu státní policie podstoupit dechovou zkoušku na alkohol. To velitel Marek Šilhan popřel s tím, že o tom nemá žádné informace. Městská policie už kritizovaný zákrok prověřila a strážníci za něj dostali pochvalu.

"Společně se zástupcem pro výkon služby jsme je pochválili za adekvátní a dobře provedený zákrok. Byl oprávněný, byl legální a byl naprosto přiměřený. Naprosto v souladu se zákonem," řekl Šilhan.

Podle jeho slov se zadržený muž provinil tím, že úmyslně bránil v jízdě služebnímu vozidlu se zapnutými majáky. To přitom vyjelo pronásledovat vůz, jehož posádka jednoho strážníka napadla a zlomila mu čelist.

"Aby strážníci muže dostali z jízdního pruhu a mohli odjet, použili donucovací prostředky. Samozřejmě po výzvě , aby opustil ten jízdní pruh. Takže vyloženě bránil v oprávněném úkonu," uvedl Šilhan.

Tvrzení svědkyně, že strážníci do muže kopali, se podle něj při prověřování zákroku nepotvrdilo. "Nemyslím si, že to tak bylo a nemám takovou informaci. Nevyplývá to ani z řady videozáznamů, které máme k dispozici," řekl Šilhan s tím, že případ je už pouze věcí orgánů činných v trestním řízení. 

Přestupky projedná komise

Ke špatnému parkování, které městští policisté zpočátku řešili, podotkl, že kdyby nedošlo k napadení strážníka, mohlo vše skončit domluvou. Hodinu před půlnocí auto nikomu nepřekáželo.

Nyní se ale proviněním řidičky zabývat přestupková komise. Stejný postup čeká i zadrženého muže, aby strážníci nebyli nařčeni z podjatosti.

Redakci iDNES.cz se řidičku M. Ž. podařilo kontaktovat. Na doporučení svého právního zástupce ale nesdělila k případu žádné informace.

Mluvčí státní policie Hana Štefflová potvrdila, že vyšetřovatele zajímá nejen útok na strážníka, ale i postup městských policistů a všechny další okolnosti. Zatím ale nebyl nikdo obviněn.

Server tn.cz s odkazem na zdroj blízký policii už dříve uvedl, že mužem, který zaútočil na strážníka, mohl být bývalý plzeňský hokejista, devětadvacetiletý M. T. V Plzni hrál naposledy v roce 2008, o něco později kariéru ukončil kvůli zdravotním potížím. Podle informací iDNES.cz si státní policie tohoto muže pozvala k podání vysvětlení.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

VIDEO: Plzni se letos narodilo čtvrté mládě lva berberského, je to holka

Samičce lva berberského jsou necelé tři týdny. (14. srpna 2018)

V plzeňské zoologické zahradě už tři týdny opatrují mládě lva berberského. Chovatelé radostnou zprávu zveřejnili až...

Zbyly jen obvodové zdi a hodiny, říká pamětník o požáru vzácných domů

Dvacet let. Na snímku vlevo sleduje v srpnu 1998 Helena Procházková...

Smutné dvacetileté výročí si dnes připomínají obyvatelé městečka Úterý na Plzeňsku. Šestnáctého srpna 1998 večer na...

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun

Velká synagoga v Plzni.

V Plzni brzy odstartuje oprava Velké synagogy a nedalekého rabínského domu. Dlouho očekávaná rekonstrukce vyjde na...

Najdete na iDNES.cz