Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Při zápisech prvňáčků budou v Plzni zase fronty, možná větší než loni

  8:59aktualizováno  8:59
Fronty rodičů čekajících už od brzkého rána před školami se zřejmě i letos objeví při zápisech dětí do prvních tříd v Plzni. Prvňáčků totiž bude podle odhadů ještě více než loni a dá se očekávat, že některé školy budou muset zájemce odmítnout. První zápisy začínají už 15. ledna.

Zápisy do prvních tříd začínají už 15. ledna. Tento den si zvolila více než polovina škol. Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Zápisy do prvních tříd základních škol potrvají dva týdny. Přesný termín si mohou určit sami ředitelé a více než polovina z nich zvolila hned první možný den, tedy 15. ledna.

Při loňských zápisech přicházeli rodiče do fronty před některými školami už před pátou hodinou ranní, přestože zápisy začínaly třeba až po poledni. Letos to bude podle odhadů obdobné. A někde možná i horší.

"V žádném případě se nám nepodaří uspokojit veškeré zájemce. Upřednostňujeme děti z obvodu, máme ale strach, že i těch bude tolik, že nebudeme moct vzít všechny," přiznala Věra Šimečková, ředitelka černické Tyršovy ZŠ a MŠ, kde datum zápisu stanovili na 21. ledna.

Přednost budou mít ty děti, které již chodí do tamní mateřinky. Rodiče ostatních černických dětí se letos poprvé mohou k zápisu zarezervovat už den předem.
Od osmi do půl deváté si vyzvednou pořadové číslo a druhý den už mohou přijít kdykoliv. "Zřejmě tady budou čekat mnohem dřív. Bohužel jsme ale nenašli elegantnější způsob. Alespoň jsme vyčlenili ty děti, které chodí k nám do školky," říká Šimečková.

Černickou mateřinku navštěvuje 21 předškoláčků, z nichž někteří zřejmě dostanou odklad. Otevírat se bude, stejně jako loni, jedna první třída s 27 žáky.

Podle Evy Prokopové, vedoucí odboru školství plzeňského magistrátu, bude počet letošních prvňáčků vyšší zhruba o 250 v porovnání s loňským rokem. "Odhadujeme, že jich v Plzni přijde kolem 2 300 a zhruba 1 900 jich poté do první třídy opravdu nastoupí," uvedla Prokopová.  Loni se zapsalo 2 055 dětí, 1 671 jich poté skutečně usedlo do lavic.

Počet prvňáčků zřejmě mírně vzroste ještě v příštím roce, poté už by měl klesat. Vrchol v počtu narozených dětí byl v letech 2008 a 2009, od roku 2010 opět klesá. "V některých školách budou muset letos zájemce odmítnout," připustila Prokopová. Ujistila však, že celkově v rámci Plzně bude pro prvňáčky míst dostatek.

Převis očekávají třeba v 25. ZŠ v Chválenické ulici. Loni se tu otevíralo pět tříd, u zápisu bylo více než 160 dětí, a některé byly tedy odmítnuty. "Očekáváme opět obrovský zájem. Otevřít můžeme ale pouze čtyři třídy po 25 dětech. Škola už je naplněná a já její kapacitu nemůžu překročit," krčí rameny ředitel Petr Pavel.

Zatímco loni první rodiče čekali na zápis už od půl páté, letos přišla 25. ZŠ s novinkou. V den zápisu, 15. ledna, v 8 hodin se škola otevře a čekající dostanou pořadové číslo a dozvědí se také, v kolik hodin přesně do jaké místnosti mají k zápisu přijít.

V Plzni-Újezdě otevírá ZŠ jen jednu třídu

Problém přijmout všechny prvňáčky mívá často také ZŠ v Plzni-Újezdě. Letos bude mít zápis 15. ledna už od 8 hodin, dá se tedy očekávat, že fronty se tu budou stát několik hodin předem. Otevírá se pouze jedna třída.

Václav Fišer, ředitel 31. ZŠ v ulici Elišky Krásnohorské, může otevřít podle zájmu až pět tříd. Loni to bylo o jednu méně a některé děti musela škola odmítnout. To se týkalo především těch, které nebydlely ve spádové oblasti obvodu Plzeň 1.

"Nedokážu odhadnout, jak to bude letos. Ale řekl bych, že všechny děti z obvodu budeme moct přijmout," věří Fišer.

Mezi plzeňské školy, které nemají problém s kapacitou, patří například 26. ZŠ na Borech nebo 34. ZŠ. "Místo máme, není problém otevřít třídu navíc. Loni jsme naplnili třídy dvě, přišlo přes šedesát dětí, z nichž některé měly odklad," říká ředitel 34. ZŠ Václav Křivohlavý, který však již několik let pozoruje rostoucí počet prvňáčků.

Podobné je to i v ostatních městech kraje. Domažlická ZŠ v Komenského ulici naplnila loni pět prvních tříd, vyšší počet školáčků pozoruje již šest let. "Uvidíme, kolik jich přijde letos, budeme se snažit uspokojit všechny zájemce," říká ředitel Ivan Rybár.
Nejčtenější

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...

V plzeňském nočním klubu útočila žena kyselinou, zranila pět lidí

Žena zaútočila kyselinou na tři lidi v nočním podniku v centru Plzně. (24....

V nočním podniku na Americké třídě v Plzni zaútočila žena na tři lidi neznámou chemickou látkou, zřejmě kyselinou. Při...Uvědomovala jsem si, že ji moc mlátím, řekla žena souzená za smrt neteře

Pětadvacetiletá Denisa M. čelí obvinění z týrání svěřené osoby a z těžkého...

U Krajského soudu v Plzni začalo hlavní líčení s pěstounkou Denisou M. z Rokycan, která podle obžaloby loni v říjnu...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Velikonoční zlatý ležák odjel do Vatikánu, papež dostane i měděné vejce

Speciální velikonoční várka plzeňského Prazdroje odjela do Vatikánu. Na cestu...

Na třídenní cestu do Vatikánu se dnes vydala speciální várka velikonočního piva pro papeže Františka, která v Plzeňském...

Má duševní poruchu a je agresivní, řekli znalci o tetě utýrané holčičky

Pětadvacetiletá Denisa M., která měla v příbuzenské péči dvouletou Janičku, se...

Podle soudních znalců trpí pětadvacetiletá Denisa M. duševní poruchou, je emočně nestabilní a má sklony k agresivnímu...

Kvůli opravám na D5 mezi Plzní a Rozvadovem čekají řidiče komplikace

Dálnici D5 od Plzně do Rozvadova čeká na jaře několik oprav. (19. 3. 2018)

Řidiči musejí od jara počítat s dopravními komplikacemi na D5. V plánu je totiž nový asfalt hned na několika místech...

Najdete na iDNES.cz