Při zápisech prvňáčků budou v Plzni zase fronty, možná větší než loni

  8:59aktualizováno  8:59
Fronty rodičů čekajících už od brzkého rána před školami se zřejmě i letos objeví při zápisech dětí do prvních tříd v Plzni. Prvňáčků totiž bude podle odhadů ještě více než loni a dá se očekávat, že některé školy budou muset zájemce odmítnout. První zápisy začínají už 15. ledna.

Zápisy do prvních tříd začínají už 15. ledna. Tento den si zvolila více než polovina škol. Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Zápisy do prvních tříd základních škol potrvají dva týdny. Přesný termín si mohou určit sami ředitelé a více než polovina z nich zvolila hned první možný den, tedy 15. ledna.

Při loňských zápisech přicházeli rodiče do fronty před některými školami už před pátou hodinou ranní, přestože zápisy začínaly třeba až po poledni. Letos to bude podle odhadů obdobné. A někde možná i horší.

"V žádném případě se nám nepodaří uspokojit veškeré zájemce. Upřednostňujeme děti z obvodu, máme ale strach, že i těch bude tolik, že nebudeme moct vzít všechny," přiznala Věra Šimečková, ředitelka černické Tyršovy ZŠ a MŠ, kde datum zápisu stanovili na 21. ledna.

Přednost budou mít ty děti, které již chodí do tamní mateřinky. Rodiče ostatních černických dětí se letos poprvé mohou k zápisu zarezervovat už den předem.
Od osmi do půl deváté si vyzvednou pořadové číslo a druhý den už mohou přijít kdykoliv. "Zřejmě tady budou čekat mnohem dřív. Bohužel jsme ale nenašli elegantnější způsob. Alespoň jsme vyčlenili ty děti, které chodí k nám do školky," říká Šimečková.

Černickou mateřinku navštěvuje 21 předškoláčků, z nichž někteří zřejmě dostanou odklad. Otevírat se bude, stejně jako loni, jedna první třída s 27 žáky.

Podle Evy Prokopové, vedoucí odboru školství plzeňského magistrátu, bude počet letošních prvňáčků vyšší zhruba o 250 v porovnání s loňským rokem. "Odhadujeme, že jich v Plzni přijde kolem 2 300 a zhruba 1 900 jich poté do první třídy opravdu nastoupí," uvedla Prokopová.  Loni se zapsalo 2 055 dětí, 1 671 jich poté skutečně usedlo do lavic.

Počet prvňáčků zřejmě mírně vzroste ještě v příštím roce, poté už by měl klesat. Vrchol v počtu narozených dětí byl v letech 2008 a 2009, od roku 2010 opět klesá. "V některých školách budou muset letos zájemce odmítnout," připustila Prokopová. Ujistila však, že celkově v rámci Plzně bude pro prvňáčky míst dostatek.

Převis očekávají třeba v 25. ZŠ v Chválenické ulici. Loni se tu otevíralo pět tříd, u zápisu bylo více než 160 dětí, a některé byly tedy odmítnuty. "Očekáváme opět obrovský zájem. Otevřít můžeme ale pouze čtyři třídy po 25 dětech. Škola už je naplněná a já její kapacitu nemůžu překročit," krčí rameny ředitel Petr Pavel.

Zatímco loni první rodiče čekali na zápis už od půl páté, letos přišla 25. ZŠ s novinkou. V den zápisu, 15. ledna, v 8 hodin se škola otevře a čekající dostanou pořadové číslo a dozvědí se také, v kolik hodin přesně do jaké místnosti mají k zápisu přijít.

V Plzni-Újezdě otevírá ZŠ jen jednu třídu

Problém přijmout všechny prvňáčky mívá často také ZŠ v Plzni-Újezdě. Letos bude mít zápis 15. ledna už od 8 hodin, dá se tedy očekávat, že fronty se tu budou stát několik hodin předem. Otevírá se pouze jedna třída.

Václav Fišer, ředitel 31. ZŠ v ulici Elišky Krásnohorské, může otevřít podle zájmu až pět tříd. Loni to bylo o jednu méně a některé děti musela škola odmítnout. To se týkalo především těch, které nebydlely ve spádové oblasti obvodu Plzeň 1.

"Nedokážu odhadnout, jak to bude letos. Ale řekl bych, že všechny děti z obvodu budeme moct přijmout," věří Fišer.

Mezi plzeňské školy, které nemají problém s kapacitou, patří například 26. ZŠ na Borech nebo 34. ZŠ. "Místo máme, není problém otevřít třídu navíc. Loni jsme naplnili třídy dvě, přišlo přes šedesát dětí, z nichž některé měly odklad," říká ředitel 34. ZŠ Václav Křivohlavý, který však již několik let pozoruje rostoucí počet prvňáčků.

Podobné je to i v ostatních městech kraje. Domažlická ZŠ v Komenského ulici naplnila loni pět prvních tříd, vyšší počet školáčků pozoruje již šest let. "Uvidíme, kolik jich přijde letos, budeme se snažit uspokojit všechny zájemce," říká ředitel Ivan Rybár.

Nejčtenější

Plzeň - AS Řím 2:1, poháry na jaře budou, zajistil je gól Chorého

Plzeňský kouč Pavel Vrba se svými svěřenci slaví před kotlem fanouškům výhru na...

Výborný týmový výkon a vítězství nad loňským semifinalistou Ligy mistrů. Fotbalisté Plzně na domácím hřišti porazili AS...

Přes tři čtvrtě miliardy v kase. Plzeň v Lize mistrů vydělala obří sumu

Plzeňští fotbalisté prožívají velkou radost, právě porazili v Lize mistrů AS...

Přibližně 800 milionů korun vydělala fotbalová Plzeň díky podzimnímu účinkování v Lize mistrů. Je to přibližně o dvě...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Policisté v Plzni vyšetřují vraždu mladíka, podezřelého zadrželi

Policie v Plzni vyšetřuje vraždu sedmnáctiletého muže. (9. prosince 2018)

V sobotu krátce před jedenáctou hodinou večer vyjížděli plzeňští policisté k vraždě. Tragédie se stala na Jižním...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Soud znovu projedná zákrok důstojníka policejní zásahovky proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

Zástupce šéfa krajské zásahové jednotky Vladimír Slavotínek půjde znovu před soud za loňský konflikt s řidičem z...

Na jaře by měly vlaky v tunelu u Plzně zkoušet rychlost až 200 kilometrů

Nový železniční tunel u Plzně otestoval nákladní vlak. (15. 11. 2018)

V prvních týdnech roku 2019 se pro vlaky v nejdelším železničním tunelu v České republice u Plzně zvýší povolená...

Po střetu tří aut hasiči kvůli záchraně řidiče rozstříhali střechu vozu

Nehoda tří osobních aut dnes po poledni komplikovala dopravu na obchvatu...

Nehoda tří aut odpoledne zkomplikovala dopravu na obchvatu Třemošné u Plzně. Řidič jedoucí z vedlejší silnice...

Najdete na iDNES.cz