Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Při zápisech prvňáčků budou v Plzni zase fronty, možná větší než loni

  8:59aktualizováno  8:59
Fronty rodičů čekajících už od brzkého rána před školami se zřejmě i letos objeví při zápisech dětí do prvních tříd v Plzni. Prvňáčků totiž bude podle odhadů ještě více než loni a dá se očekávat, že některé školy budou muset zájemce odmítnout. První zápisy začínají už 15. ledna.

Zápisy do prvních tříd začínají už 15. ledna. Tento den si zvolila více než polovina škol. Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Zápisy do prvních tříd základních škol potrvají dva týdny. Přesný termín si mohou určit sami ředitelé a více než polovina z nich zvolila hned první možný den, tedy 15. ledna.

Při loňských zápisech přicházeli rodiče do fronty před některými školami už před pátou hodinou ranní, přestože zápisy začínaly třeba až po poledni. Letos to bude podle odhadů obdobné. A někde možná i horší.

"V žádném případě se nám nepodaří uspokojit veškeré zájemce. Upřednostňujeme děti z obvodu, máme ale strach, že i těch bude tolik, že nebudeme moct vzít všechny," přiznala Věra Šimečková, ředitelka černické Tyršovy ZŠ a MŠ, kde datum zápisu stanovili na 21. ledna.

Přednost budou mít ty děti, které již chodí do tamní mateřinky. Rodiče ostatních černických dětí se letos poprvé mohou k zápisu zarezervovat už den předem.
Od osmi do půl deváté si vyzvednou pořadové číslo a druhý den už mohou přijít kdykoliv. "Zřejmě tady budou čekat mnohem dřív. Bohužel jsme ale nenašli elegantnější způsob. Alespoň jsme vyčlenili ty děti, které chodí k nám do školky," říká Šimečková.

Černickou mateřinku navštěvuje 21 předškoláčků, z nichž někteří zřejmě dostanou odklad. Otevírat se bude, stejně jako loni, jedna první třída s 27 žáky.

Podle Evy Prokopové, vedoucí odboru školství plzeňského magistrátu, bude počet letošních prvňáčků vyšší zhruba o 250 v porovnání s loňským rokem. "Odhadujeme, že jich v Plzni přijde kolem 2 300 a zhruba 1 900 jich poté do první třídy opravdu nastoupí," uvedla Prokopová.  Loni se zapsalo 2 055 dětí, 1 671 jich poté skutečně usedlo do lavic.

Počet prvňáčků zřejmě mírně vzroste ještě v příštím roce, poté už by měl klesat. Vrchol v počtu narozených dětí byl v letech 2008 a 2009, od roku 2010 opět klesá. "V některých školách budou muset letos zájemce odmítnout," připustila Prokopová. Ujistila však, že celkově v rámci Plzně bude pro prvňáčky míst dostatek.

Převis očekávají třeba v 25. ZŠ v Chválenické ulici. Loni se tu otevíralo pět tříd, u zápisu bylo více než 160 dětí, a některé byly tedy odmítnuty. "Očekáváme opět obrovský zájem. Otevřít můžeme ale pouze čtyři třídy po 25 dětech. Škola už je naplněná a já její kapacitu nemůžu překročit," krčí rameny ředitel Petr Pavel.

Zatímco loni první rodiče čekali na zápis už od půl páté, letos přišla 25. ZŠ s novinkou. V den zápisu, 15. ledna, v 8 hodin se škola otevře a čekající dostanou pořadové číslo a dozvědí se také, v kolik hodin přesně do jaké místnosti mají k zápisu přijít.

V Plzni-Újezdě otevírá ZŠ jen jednu třídu

Problém přijmout všechny prvňáčky mívá často také ZŠ v Plzni-Újezdě. Letos bude mít zápis 15. ledna už od 8 hodin, dá se tedy očekávat, že fronty se tu budou stát několik hodin předem. Otevírá se pouze jedna třída.

Václav Fišer, ředitel 31. ZŠ v ulici Elišky Krásnohorské, může otevřít podle zájmu až pět tříd. Loni to bylo o jednu méně a některé děti musela škola odmítnout. To se týkalo především těch, které nebydlely ve spádové oblasti obvodu Plzeň 1.

"Nedokážu odhadnout, jak to bude letos. Ale řekl bych, že všechny děti z obvodu budeme moct přijmout," věří Fišer.

Mezi plzeňské školy, které nemají problém s kapacitou, patří například 26. ZŠ na Borech nebo 34. ZŠ. "Místo máme, není problém otevřít třídu navíc. Loni jsme naplnili třídy dvě, přišlo přes šedesát dětí, z nichž některé měly odklad," říká ředitel 34. ZŠ Václav Křivohlavý, který však již několik let pozoruje rostoucí počet prvňáčků.

Podobné je to i v ostatních městech kraje. Domažlická ZŠ v Komenského ulici naplnila loni pět prvních tříd, vyšší počet školáčků pozoruje již šest let. "Uvidíme, kolik jich přijde letos, budeme se snažit uspokojit všechny zájemce," říká ředitel Ivan Rybár.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun

Velká synagoga v Plzni.

V Plzni brzy odstartuje oprava Velké synagogy a nedalekého rabínského domu. Dlouho očekávaná rekonstrukce vyjde na...

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Sucho ohrožuje nově vysázené stromy, starým se zase lámou celé větve

Lobezský park v Plzni před revitalizací. (17. října 2016)

Mladé nedávno zasazené stromy jsou v Plzni v důsledku letošního horkého a suchého léta nejohroženější součástí městské...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz