Kvůli místům pro prvňáčky čekali rodiče ve frontách i sedm hodin

  16:43aktualizováno  16:43
I sedm hodin čekali v úterý rodiče ve frontách, aby svým budoucím prvňáčkům zajistili místo ve škole, kterou si vybrali. Obrovský zájem byl například o místa v 31. ZŠ na Severním předměstí v Plzni. Loni přišlo k zápisu v Plzni 1 930 dětí, letos jich zřejmě bude asi o sto víc.

Zápis do první třídy na 31. ZŠ v Plzni na Severním předměstí. Na snímku Martin Holan a učitelka Ivana Golová. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Před budovou 31. ZŠ čekali někteří rodiče už od sedmé hodiny ráno, i když zápisy začínaly až dvě hodiny po poledni. Chtěli mít jistotu, že se na ně dostane.

"Báli jsme se, že se syn už nevejde, a proto jsme přišli dřív. Čekali jsme tu od 11 hodin, první rodiče přišli už v sedm ráno," popsal situaci Jiří Červený. Syna chtěli dát s manželkou do 31. ZŠ kvůli tomu, že bydlí blízko. Syn navíc hraje hokej v Třemošné a škola s klubem spolupracuje.

"Zatím verdikt nemáme, ale paní učitelka u zápisu říkala, že bychom se vejít měli," doplnila jej manželka.

Zmíněná škola otevírá letos čtyři první třídy, loni to bylo o dvě víc. "Můžeme zapsat pouze takový počet dětí, který odpovídá kapacitě školy. To je v našem případě 820 dětí," popsal ředitel školy Václav Fišer s tím, že zájem je stále vyšší. Počet otevíraných tříd se kvůli zájmu postupně zvyšoval. Fišer si to vysvětluje například dobrým sportovním zázemím.

"Na tu školu jsem chodil už já. A po mně i dcera," přidává další z důvodů Richard Holan, který s manželkou přivedl k zápisu syna Martina. I oni měli jisté obavy.

"Když jsme se bavili s rodiči ve školce, do které syn chodí, cítíme obavy. Tříd je relativně málo a dětí přebytek," popsal Holan a dodal, že z tohoto důvodu šli k zápisu hned první možný den.

Tradičně velký zájem bývá také o Základní školu v Plzni-Újezdě. Zápis tu začíná tuto sobotu. "Nedá se vyloučit, že někteří rodiče budou čekat několik hodin před zahájením, jako tomu bylo i v loňském roce," připustila ředitelka školy Helena Fenclová.

Zatímco loni škola otevírala jen jednu první třídu, letos to budou dvě. "Můžeme přijmout 32 dětí. Doufám, že se naplní tak akorát," věří Fenclová.

Podle vedoucí odboru školství plzeňského magistrátu Evy Prokopové by mělo k zápisům do prvních tříd přijít více než dva tisíce dětí. "Loni přišlo k zápisu 1 930 dětí, 1 649 jich do prvních tříd opravdu nastoupilo, zbytek měl odklad. V letošním roce čekáme nárůst zhruba sto dětí," nastínila Prokopová. Prvňáčků bude podle odhadu přibývat ještě dva roky.

Děti jistě najdou místo v Benešově ZŠ v Doudlevcích

Celkové množství míst na základních školách v Plzni je podle Prokopové dostatečné. "Rozšiřovat kapacitu nepotřebujeme, ta je v rámci Plzně poměrně velká. Jsou ale školy, které budou muset prvňáčky odmítnout. Jiné naopak tolik využité nejsou. V daném spádovém obvodu by mělo být dítě určitě umístěno," ujistila Prokopová.

Jednou ze škol, kde dítě místo určitě najde, je Benešova mateřská a základní škola v Plzni-Doudlevcích. "Pokud bude třeba, můžeme otevřít tři první třídy. Odhadujeme ale, že přijde zhruba padesát dětí, a otevřou se tedy třídy dvě," sdělila ředitelka školy Ivana Čapíková.

Základním kritériem při zápisu je bydliště ve spádovém území, v případě Plzně ve stejném obvodu, jako je škola. Dalším faktorem při přijetí je pořadí příchozích.Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v předehrávce 12. kola Fortuna...Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...

Soud poslal do vazby drogového bosse, který chtěl zastřelit partnerku

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech...

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech zastřelit svou partnerku, poslal okresní soud...

Utopil v septiku svědka, aby na něj svedl znásilnění dítěte, říká obžaloba

Jaromír Šmídek ze Sokolovska je obžalovaný ze znásilnění a vraždy. Hrozí mu až...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ Jaromíra Šmídka ze Sokolovska, který je obžalovaný, že letos v lednu...

Další z rubriky

O víkendu zavřou most generála Pattona, čekají se dopravní komplikace

Most generála Pattona v Plzni se v neděli od 7 do 20 hodin zcela uzavře pro...

O minulém víkendu zažila Plzeň dopravní kolaps kvůli řadě nehod a také uzavřené Karlovarské třídě. O tomto víkendu se...

Utopil v septiku svědka, aby na něj svedl znásilnění dítěte, říká obžaloba

Jaromír Šmídek ze Sokolovska je obžalovaný ze znásilnění a vraždy. Hrozí mu až...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ Jaromíra Šmídka ze Sokolovska, který je obžalovaný, že letos v lednu...

Náctiletí z chudých rodin často podléhají tlaku, místo vzdělávání pracují

Vlastimila Feistingerová je koordinátorkou služeb plzeňské pobočky Člověka v...

Žijí v ubytovnách, potýkají se s dluhy a často mají jen základní vzdělání. Jejich děti ve škole propadají a pokud se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz