Západočeské muzeum otevřelo novou expozici věnovanou historii kraje od nejstarších dob do poloviny 19. století.

Západočeské muzeum otevřelo novou expozici věnovanou historii kraje od nejstarších dob do poloviny 19. století. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Muzeum vystavuje unikátní kousky, středověká zrcadla i mučicí nástroje

  • 0
Po sedmdesáti letech otevřelo Západočeské muzeum v Plzni stálou sbírku zaměřenou na historii a vývoj regionu nazvanou Pohledy do minulosti Plzeňského kraje. Expozice obsahuje oddíly věnované archeologii a historii. Původní historické expozice byly zrušeny za německé správy v roce 1942.

"Expozice nabídnou návštěvníkům ucelený obraz o historickém, společenském a kulturním vývoji od nejstarších dob do poloviny 19. století. Je to jakýsi dluh nejen náš, ale minulých generací veřejnosti," konstatuje ředitel muzea František Frýda a dodává, že je rád, že se podařilo stálé expozice opět otevřít.

Historické a umělecké sbírky byly dosud uschovány v depozitářích, veřejnost se s nimi mohla seznámit jen při mimořádných příležitostech, například při tematických výstavách.

Nová expozice se rozkládá na téměř 900 metrech čtverečních v budově muzea v Kopeckého sadech a obsahuje tisíce sbírkových předmětů. Je rozdělena do dvou částí. První, nazvaná Archeologie, se věnuje prehistorii jihozápadních Čech, druhá s názvem Historie pak mapuje historické události na území dnešního Plzeňského kraje od 10. do poloviny 19. století.

Část Archeologie obsahuje 27 infopanelů včetně snímků z terénních výzkumů, které doplňuje 34 vitrín, v nichž jsou předměty, jež muzeum získalo z výzkumů za posledních 130 let.

"Mezi vystavenými exponáty jsou takové unikáty jako bronzový štít z Plzně-Jíkalky, hliněná neolitická plastika ženy z Vochova či bronzové maskovité spony z Kyšic a Dýšiny," informoval kurátor této části Milan Metlička.

K vidění je také dřevěná konstrukce vodní cisterny z Vladaře, kamenná slovanská pec či rekonstrukce odkrytých hrobů.

Od knihtisku po středověké sáňky

V druhé části výstavy se příchozí seznámí s dějinnými událostmi na území dnešního Plzeňského kraje od 10. století do poloviny 19. století, ale i s předměty každodenní potřeby.

"Nechtěli jsme přibližovat návštěvníkům dějiny jen na základě výrazných historických událostí, snažili jsme se ukázat i každodenní život," říká archeolog Jiří Orna, který je jedním z pěti kurátorů této části.

Příchozí tak mohou například porovnat rozdíl mezi bydlením ve středověké vesnické dymné jizbě a městské světnici s kachlovými kamny a černou kuchyní. K vidění je i tiskařský lis, který odkazuje na počátky knihtisku v Plzni.

Z významnějších exponátů stojí za pozornost středověká zrcadla, sáňky či militaria z období husitství a třicetileté války, cechovní truhlice nebo mučicí nástroje.

Muzeum výstavu připravovalo deset let, tři roky žádalo o dotace EU, získalo je koncem roku 2010. Z celkových 28,2 milionu korun zaplatila Unie 24 milionů.