Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Univerzita se stěhuje, chce také stavět výzkumná centra a sportoviště

  16:03aktualizováno  16:03
Západočeskou univerzitu čeká akce "kulový blesk". Škola opustí prostory v Jungmannově ulici a nově bude působit v Riegrově. Do areálu Škodovky se přestěhují fakulty ekonomická a zdravotnických studií. A na Borských polích vyrostou výzkumná centra a sportoviště.
Areál Západočeské univerzity v Plzni na Borech.

Areál Západočeské univerzity v Plzni na Borech. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Na univerzitě se chystá řada přesunů, oprav i budování zcela nového zázemí. Část z nich se odehraje již během několika měsíců.

První přijde na řadu přestěhování pedagogické fakulty. Do konce září opustí prostory v Jungmannově ulici a přemístí se do budov na Chodském náměstí a Klatovské třídě.

"V Jungmannově ulici se nachází ještě Galerie Ladislava Sutnara, která tam rovněž nezůstane," informovala rektorka ZČU Ilona Mauritzová s tím, že galerie, která je výukovým prostorem pro studenty vznikající Fakulty umění a designu, bude nově sídlit v Riegrově ulici.

Prostory, které bývaly dílnami ZČU, se kromě galerie přemění na jakési akademické centrum. "Bude tam kavárna, kterou budou moct využít studenti, zaměstnanci, ale i veřejnost," sdělila Mauritzová.

Součástí bude i informační a propagační centrum. K dostání zde budou různé reklamní předměty, zároveň se tu lidé dozví o veškerých akcích pořádaných univerzitou.

"Takové místo nám chybělo. Jsme přesvědčeni, že bude využívané. Záměrně jsme zvolili snadno dostupnou lokalitu v centru," připomněla rektorka.

Podle šéfa plzeňských památkářů Petra Maroviče projekt výrazně oživí ulici, s níž se počítá jako s pěší zónou. "Projekt univerzity oživí prostor, je to přesně to, co potřebuje pěší zóna," řekl Marovič ČTK.

Náklady na úpravy by neměly podle studií přesáhnout 10 milionů korun, peníze půjdou z rozpočtu univerzity. "Přáli bychom si, aby do konce ledna 2014 bylo vše hotové," říká Mauritzová, podle níž je tento krok důležitý zejména pro rok 2015.

"To se v Plzni odehrají dva velké a významné projekty. Evropské hlavní město kultury a Plzeň - univerzitní město 2015. Chceme, aby to bylo opravdu znát," vyjmenovává.

V plánu je i stavba přírodního amfiteátru a sportovišť

To však nebudou jediné změny, které se na ZČU odehrají. Na jaře totiž získala dotaci z ministerstva školství ve výši 350 milionů na opravu budovy bývalého ředitelství Škodovky, kterou koupila v roce 2010.

"Do konce roku 2015 by se sem měly přestěhovat fakulty zdravotnických studií a ekonomická fakulta. Tím pádem bychom mohli opustit některé stávající prostory, například na náměstí Odboje," nastínila rektorka.

A bez novinek nebude ani areál na Borských polích. "V současné době je pro univerzitu důležité dobudování výzkumných center dohromady zhruba za tři miliardy," říká prorektor Miroslav Šimandl.

V plánu je také výstavba sportovišť, nové sportovní haly, dráhy na in-line bruslení, ale i přírodního amfiteátru. Studie má být hotová do konce září. Kdy se stavba spustí, bude záležet na tom, jak se podaří sehnat peníze. Kolik to bude, nedokáže dnes rektorka odhadnout.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Designérka bydlela kvůli tvorbě v hospicu, navrhla pro něj i ponožky

Designérka Eva Chmelová (15. srpna 2018)

Eva Chmelová se vrhá do věcí po hlavě. Když měla zkrášlit interiér plzeňského Hospice sv. Lazara, na čtyři měsíce se do...

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Nafotil okupovanou Plzeň, za týden snímky prodal německému Der Spiegel

21. srpen 1968 v Plzni

Když 21. srpna 1968 přijela do Plzně vojska Varšavské smlouvy, Jiří Plzák si pověsil na krk dva fotoaparáty a všechno...

Najdete na iDNES.cz