Stavba druhé etapy západního okruhu Plzně může začít v příštím roce

  9:40aktualizováno  9:40
Příprava stavby druhé etapy západního silničního okruhu Plzně se dostala do finále. Město a kraj se dohodly na zadání zakázky na 3,5 kilometru dlouhou spojnici, která povede z Křimic a napojí se na Studentskou ulici na Severním Předměstí. Stavět by se mohlo začít v příštím roce.

Druhá část západního silničního okruhu Plzně má vést z Křimic a napojit se na Studentskou ulici na Severním Předměstí. Stavba má být hotová přibližně v roce 2021. | foto: Martin Polívka, MAFRA

S dokončením druhé etapy silničního okruhu Plzně se počítá v roce 2021 a je možné, že se stavba proti původním předpokladům prodraží.

Cena za samotnou silnici by mohla dosáhnout zhruba 1,7 miliardy korun. Dříve se počítalo s částkou 1,5 miliardy korun, ze kterých mohla až 85 procent pokrýt evropská dotace.

Představitelé kraje původně chtěli postup urychlit a zvolit variantu zakázky zvanou výkon a funkce.

„To znamená, že bychom dali zadání projektu jen ke stavebnímu povolení a firmy by mohly třeba změnit konstrukci mostů a nabídnout nejnižší cenu. Tím by se to výrazně urychlilo, například by se nemusela připravovat prováděcí dokumentace,“ vysvětloval náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Čížek (Starostové).

Zástupci města byli proti, protože se jednalo o nedostatečně vyzkoušený postup. Návrh kraje navíc nezískal souhlas ministerstva pro místní rozvoj, které se k projektu vyjadřuje, protože na něj jde evropská dotace.

Město proto nyní chystá projektovou dokumentaci. „Měla by být do konce roku hotová. Na podzim by se mohla rozjet soutěž o veřejnou zakázku a v příštím roce by se pak už stavělo,“ řekl náměstek primátora Pavel Šindelář z ODS.

Město Plzeň zajišťovalo pro stavbu pozemky a stále ještě dva případy řeší. Radní Plzně pro majetkové záležitosti Helena Matoušová tvrdí, že by to nemělo stavbu zablokovat.

„U jednoho pozemku by měl úřad tento měsíc dát rozhodnutí ve věci omezení práva vlastníka,“ uvedla Matoušová. U druhého pozemku magistrát jedná o dohodě s několika vlastníky. „Příprava stavby může běžet. Pozemky budeme muset mít v momentě, kdy tam začneme stavět, a doufám, že to zvládneme,“ sdělila Matoušová.

Ceny rostou, stavba by se mohla vyšplhat na 1,8 miliardy

Vedení kraje nicméně dělá starost odhadovaný nárůst ceny oproti původním předpokladům. „Cena se zpřesňuje a leze výš. Od roku 2009, kde se s plánováním začínalo, ceny rostou, ale naše dotace je přesně daná. Takže musíme hlídat, aby projektanti volili rozumné řešení, které nezvedne náklady příliš,“ tvrdí Čížek.

Nárůst by mohl být podle odhadů o 10 až 20 procent a celková cena pro kraj by mohla vyšplhat na přibližně 1,8 miliardy. Evropská dotace na stavbu má být zhruba 1,2 miliardy korun.

Termín dokončení západního okruhu by se neměl dramaticky vzdálit od roku 2020. „V příštím roce může být stavba zahájena a úplně dokončena by mohla být v období let 2020 až 2021,“ konstatoval Čížek.

Západní okruh je pro Plzeň klíčová záležitost. O nutnosti jej vybudovat lidé z vedení města mluví od devadesátých let.

První část západního okruhu, dlouhá přibližně 2,5 kilometru, spojila Novou Hospodu, Skvrňany a Křimice. Stála zhruba miliardu a byla dokončena a otevřena v září 2014.

Druhá část západního okruhu, dlouhá zhruba 3,5 kilometru, má vést z Křimic a napojit se na Studentskou ulici na Severním Předměstí.

Nejčtenější

Plzeň - AS Řím 2:1, poháry na jaře budou, zajistil je gól Chorého

Plzeňský kouč Pavel Vrba se svými svěřenci slaví před kotlem fanouškům výhru na...

Výborný týmový výkon a vítězství nad loňským semifinalistou Ligy mistrů. Fotbalisté Plzně na domácím hřišti porazili AS...

Přes tři čtvrtě miliardy v kase. Plzeň v Lize mistrů vydělala obří sumu

Plzeňští fotbalisté prožívají velkou radost, právě porazili v Lize mistrů AS...

Přibližně 800 milionů korun vydělala fotbalová Plzeň díky podzimnímu účinkování v Lize mistrů. Je to přibližně o dvě...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Policisté v Plzni vyšetřují vraždu mladíka, podezřelého zadrželi

Policie v Plzni vyšetřuje vraždu sedmnáctiletého muže. (9. prosince 2018)

V sobotu krátce před jedenáctou hodinou večer vyjížděli plzeňští policisté k vraždě. Tragédie se stala na Jižním...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Z Plzně povede cyklostezka do Českého lesa, skončí na přechodu Železná

(ilustrační foto)

Zhruba za pět let by se cyklisté mohli pohodlně dostat z Plzně až k německé hranici. Nová cyklostezka by měla vést mimo...

Ubytovnou se uprostřed noci nesl řev, cizinec nutil manželku k modlení

Ilustrační snímek

Neobvyklý případ rušení nočního klidu řešili v noci na dnešek plzeňští strážníci. Zavolala je správkyně jedné z...

Na jaře by měly vlaky v tunelu u Plzně zkoušet rychlost až 200 kilometrů

Nový železniční tunel u Plzně otestoval nákladní vlak. (15. 11. 2018)

V prvních týdnech roku 2019 se pro vlaky v nejdelším železničním tunelu v České republice u Plzně zvýší povolená...

Najdete na iDNES.cz