Stavba druhé etapy západního okruhu Plzně může začít v příštím roce

  9:40aktualizováno  9:40
Příprava stavby druhé etapy západního silničního okruhu Plzně se dostala do finále. Město a kraj se dohodly na zadání zakázky na 3,5 kilometru dlouhou spojnici, která povede z Křimic a napojí se na Studentskou ulici na Severním Předměstí. Stavět by se mohlo začít v příštím roce.

Druhá část západního silničního okruhu Plzně má vést z Křimic a napojit se na Studentskou ulici na Severním Předměstí. Stavba má být hotová přibližně v roce 2021. | foto: Martin Polívka, MAFRA

S dokončením druhé etapy silničního okruhu Plzně se počítá v roce 2021 a je možné, že se stavba proti původním předpokladům prodraží.

Cena za samotnou silnici by mohla dosáhnout zhruba 1,7 miliardy korun. Dříve se počítalo s částkou 1,5 miliardy korun, ze kterých mohla až 85 procent pokrýt evropská dotace.

Představitelé kraje původně chtěli postup urychlit a zvolit variantu zakázky zvanou výkon a funkce.

„To znamená, že bychom dali zadání projektu jen ke stavebnímu povolení a firmy by mohly třeba změnit konstrukci mostů a nabídnout nejnižší cenu. Tím by se to výrazně urychlilo, například by se nemusela připravovat prováděcí dokumentace,“ vysvětloval náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Čížek (Starostové).

Zástupci města byli proti, protože se jednalo o nedostatečně vyzkoušený postup. Návrh kraje navíc nezískal souhlas ministerstva pro místní rozvoj, které se k projektu vyjadřuje, protože na něj jde evropská dotace.

Město proto nyní chystá projektovou dokumentaci. „Měla by být do konce roku hotová. Na podzim by se mohla rozjet soutěž o veřejnou zakázku a v příštím roce by se pak už stavělo,“ řekl náměstek primátora Pavel Šindelář z ODS.

Město Plzeň zajišťovalo pro stavbu pozemky a stále ještě dva případy řeší. Radní Plzně pro majetkové záležitosti Helena Matoušová tvrdí, že by to nemělo stavbu zablokovat.

„U jednoho pozemku by měl úřad tento měsíc dát rozhodnutí ve věci omezení práva vlastníka,“ uvedla Matoušová. U druhého pozemku magistrát jedná o dohodě s několika vlastníky. „Příprava stavby může běžet. Pozemky budeme muset mít v momentě, kdy tam začneme stavět, a doufám, že to zvládneme,“ sdělila Matoušová.

Ceny rostou, stavba by se mohla vyšplhat na 1,8 miliardy

Vedení kraje nicméně dělá starost odhadovaný nárůst ceny oproti původním předpokladům. „Cena se zpřesňuje a leze výš. Od roku 2009, kde se s plánováním začínalo, ceny rostou, ale naše dotace je přesně daná. Takže musíme hlídat, aby projektanti volili rozumné řešení, které nezvedne náklady příliš,“ tvrdí Čížek.

Nárůst by mohl být podle odhadů o 10 až 20 procent a celková cena pro kraj by mohla vyšplhat na přibližně 1,8 miliardy. Evropská dotace na stavbu má být zhruba 1,2 miliardy korun.

Termín dokončení západního okruhu by se neměl dramaticky vzdálit od roku 2020. „V příštím roce může být stavba zahájena a úplně dokončena by mohla být v období let 2020 až 2021,“ konstatoval Čížek.

Západní okruh je pro Plzeň klíčová záležitost. O nutnosti jej vybudovat lidé z vedení města mluví od devadesátých let.

První část západního okruhu, dlouhá přibližně 2,5 kilometru, spojila Novou Hospodu, Skvrňany a Křimice. Stála zhruba miliardu a byla dokončena a otevřena v září 2014.

Druhá část západního okruhu, dlouhá zhruba 3,5 kilometru, má vést z Křimic a napojit se na Studentskou ulici na Severním Předměstí.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Rapidně přibývá nádorů slinivky. Je třeba víc peněz na výzkum, říká lékař

Ilustrační snímek

V Plzeňském kraji raketově stoupá počet pacientů s rakovinou slinivky břišní. Hned za ním je Karlovarský kraj. Lékaři...Chorý zničil obranu Vyškova. Plzeň je v osmifinále domácího poháru

Plzeňský útočník Tomáš Chorý slaví vyrovnávací gól proti Slovácku.

Fotbalisté mistrovské Plzně suverénně prošli do osmifinále domácího poháru. Na hřišti třetiligového Vyškova zvítězili...

Pacienti s rakovinou marně shánějí lék Tamoxifen, výrobce má problémy

Ilustrační snímek

V lékárnách v Plzeňském kraji i jinde v republice chybí lék Tamoxifen, který užívají onkologičtí pacienti. Je to přitom...

Největší jízdárna v Čechách. Unikátní stavba Windischgrätzů unikla zkáze

Budova byla postavena mezi lety 1858 a 1861.

Tři kilometry západně od Tachova v Plzeňském kraji leží Světce, které se zásluhou knížete Alfréda I....

Další z rubriky

VIDEO: Zákaz funguje, na silnici z Plzně do Prahy jezdí méně kamionů

Policistky kontrolují kamiony v Mýtě na Rokycansku, kde je zakázaná tranzitní...

Výsledek letitého boje o zákaz průjezdu kamionů skrz obce na staré pražské silnici na Rokycansku si místní pochvalují....

Plzeňští policisté řešili další nehody. Opilý cizinec naboural do trolejbusu

Dodávka narazila do trolejbusu v Pardubicích (15. 7. 2017)

Plzeňští policisté v neděli odpoledne vyjížděli ke dvěma dopravním nehodám. V Sušické ulici opilý řidič nezvládl řízení...

Legendární Orient Express zastavil v Plzni. Budil velkou pozornost

Slavný Orient express se v sobotu asi na dvacet minut zastavil na plzeňském...

Je jako filmová superstar. Kamkoliv Orient Express přijede, tam budí pozornost. Nejinak tomu bylo v sobotu po půl...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz