Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavba druhé etapy západního okruhu Plzně může začít v příštím roce

  9:40aktualizováno  9:40
Příprava stavby druhé etapy západního silničního okruhu Plzně se dostala do finále. Město a kraj se dohodly na zadání zakázky na 3,5 kilometru dlouhou spojnici, která povede z Křimic a napojí se na Studentskou ulici na Severním Předměstí. Stavět by se mohlo začít v příštím roce.

Druhá část západního silničního okruhu Plzně má vést z Křimic a napojit se na Studentskou ulici na Severním Předměstí. Stavba má být hotová přibližně v roce 2021. | foto: Martin Polívka, MAFRA

S dokončením druhé etapy silničního okruhu Plzně se počítá v roce 2021 a je možné, že se stavba proti původním předpokladům prodraží.

Cena za samotnou silnici by mohla dosáhnout zhruba 1,7 miliardy korun. Dříve se počítalo s částkou 1,5 miliardy korun, ze kterých mohla až 85 procent pokrýt evropská dotace.

Představitelé kraje původně chtěli postup urychlit a zvolit variantu zakázky zvanou výkon a funkce.

„To znamená, že bychom dali zadání projektu jen ke stavebnímu povolení a firmy by mohly třeba změnit konstrukci mostů a nabídnout nejnižší cenu. Tím by se to výrazně urychlilo, například by se nemusela připravovat prováděcí dokumentace,“ vysvětloval náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Čížek (Starostové).

Zástupci města byli proti, protože se jednalo o nedostatečně vyzkoušený postup. Návrh kraje navíc nezískal souhlas ministerstva pro místní rozvoj, které se k projektu vyjadřuje, protože na něj jde evropská dotace.

Město proto nyní chystá projektovou dokumentaci. „Měla by být do konce roku hotová. Na podzim by se mohla rozjet soutěž o veřejnou zakázku a v příštím roce by se pak už stavělo,“ řekl náměstek primátora Pavel Šindelář z ODS.

Město Plzeň zajišťovalo pro stavbu pozemky a stále ještě dva případy řeší. Radní Plzně pro majetkové záležitosti Helena Matoušová tvrdí, že by to nemělo stavbu zablokovat.

„U jednoho pozemku by měl úřad tento měsíc dát rozhodnutí ve věci omezení práva vlastníka,“ uvedla Matoušová. U druhého pozemku magistrát jedná o dohodě s několika vlastníky. „Příprava stavby může běžet. Pozemky budeme muset mít v momentě, kdy tam začneme stavět, a doufám, že to zvládneme,“ sdělila Matoušová.

Ceny rostou, stavba by se mohla vyšplhat na 1,8 miliardy

Vedení kraje nicméně dělá starost odhadovaný nárůst ceny oproti původním předpokladům. „Cena se zpřesňuje a leze výš. Od roku 2009, kde se s plánováním začínalo, ceny rostou, ale naše dotace je přesně daná. Takže musíme hlídat, aby projektanti volili rozumné řešení, které nezvedne náklady příliš,“ tvrdí Čížek.

Nárůst by mohl být podle odhadů o 10 až 20 procent a celková cena pro kraj by mohla vyšplhat na přibližně 1,8 miliardy. Evropská dotace na stavbu má být zhruba 1,2 miliardy korun.

Termín dokončení západního okruhu by se neměl dramaticky vzdálit od roku 2020. „V příštím roce může být stavba zahájena a úplně dokončena by mohla být v období let 2020 až 2021,“ konstatoval Čížek.

Západní okruh je pro Plzeň klíčová záležitost. O nutnosti jej vybudovat lidé z vedení města mluví od devadesátých let.

První část západního okruhu, dlouhá přibližně 2,5 kilometru, spojila Novou Hospodu, Skvrňany a Křimice. Stála zhruba miliardu a byla dokončena a otevřena v září 2014.

Druhá část západního okruhu, dlouhá zhruba 3,5 kilometru, má vést z Křimic a napojit se na Studentskou ulici na Severním Předměstí.
Nejčtenější

Češi do Evropy: Plzeň a Slavia mají pohárový podzim, Jablonec je blízko

GÓL, část druhá. Míč už je v síti a fotbalisté Slavie slaví úvodní branku duelu...

Mistr ve skupinové fázi Ligy mistrů, stříbrný tým nejvyšší domácí soutěže v 3. předkole Champions League s případnou...

Silnice na západě Čech zaplavilo bláto z polí, vlaky na jihu mají zpoždění

Hasiči zasahovali u povodně v Kotovicích na Plzeňsku.

Západní a jižní Čechy zasáhly odpoledne silné bouřky s přívalovými lijáky. Místy napršelo až padesát milimetrů. V...Šádek se omlouvá Spartě a Slavii. Nechal jsem se unést, řekl plzeňský šéf

Šéf fotbalové Plzně Adolf Šádek při mistrovkých oslavách také okusil zlatavý...

Během oslav mistrovského titulu Adolf Šádek, generální ředitel fotbalové Plzně, posílal konkurenty Spartu a Slavii „do...

Půjčil pole stavařům, místo kvalitní ornice mu vrátili hlínu s odpady

Na pozemcích Josefa Beránka u Kyšic se objevila směs odpadu a hlíny. Firma...

Josef Beránek pronajal část pozemku v Kyšicích na Plzeňsku firmě Metrostav, která na něm vybudovala provizorní...

Podivnosti kolem zápasu o titul. Nasazení videa neumožní delegace

Roman Hrubeš během on-line testu videorozhodčího při utkání Sparta vs. Mladá...

V sobotním předposledním kole fotbalové ligy, kdy se může rozhodnout o všech nejdůležitějších pozicích v tabulce,...

Další z rubriky

V rámci Noci kostelů budou moci zájemci vejít do věže kostela v Lobzích

Kostel svatého Josefa v Úhercích na Plzeňsku.

Více než 135 sakrálních míst Plzeňského a Karlovarského kraje se v pátek v rámci Noci kostelů otevře široké veřejnosti....

Most na Domažlicku prošel zátěžovým testem, odolal

Zátěžový test mostu na Domažlicku. (25. 5. 2018)

Most mezi Holýšovem a Staňkovem na Domažlicku prošel zátěžovým testem. Silničáři na něj navezli dvojnásobné množství...

Dojednáno. Zastupitelé Plzně schválili fúzi teplárny s EPH Křetínského

Daniel Křetínský na zasedání zastupitelstva města Plzně. (24. 5. 2018)

Zastupitelé Plzně rozhodli o sloučení Plzeňské teplárenské s průmyslovým holdingem EPH Daniela Křetínského. Pro fúzi...

Najdete na iDNES.cz