Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavba druhé etapy západního okruhu Plzně může začít v příštím roce

  9:40aktualizováno  9:40
Příprava stavby druhé etapy západního silničního okruhu Plzně se dostala do finále. Město a kraj se dohodly na zadání zakázky na 3,5 kilometru dlouhou spojnici, která povede z Křimic a napojí se na Studentskou ulici na Severním Předměstí. Stavět by se mohlo začít v příštím roce.

Druhá část západního silničního okruhu Plzně má vést z Křimic a napojit se na Studentskou ulici na Severním Předměstí. Stavba má být hotová přibližně v roce 2021. | foto: Martin Polívka, MAFRA

S dokončením druhé etapy silničního okruhu Plzně se počítá v roce 2021 a je možné, že se stavba proti původním předpokladům prodraží.

Cena za samotnou silnici by mohla dosáhnout zhruba 1,7 miliardy korun. Dříve se počítalo s částkou 1,5 miliardy korun, ze kterých mohla až 85 procent pokrýt evropská dotace.

Představitelé kraje původně chtěli postup urychlit a zvolit variantu zakázky zvanou výkon a funkce.

„To znamená, že bychom dali zadání projektu jen ke stavebnímu povolení a firmy by mohly třeba změnit konstrukci mostů a nabídnout nejnižší cenu. Tím by se to výrazně urychlilo, například by se nemusela připravovat prováděcí dokumentace,“ vysvětloval náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Čížek (Starostové).

Zástupci města byli proti, protože se jednalo o nedostatečně vyzkoušený postup. Návrh kraje navíc nezískal souhlas ministerstva pro místní rozvoj, které se k projektu vyjadřuje, protože na něj jde evropská dotace.

Město proto nyní chystá projektovou dokumentaci. „Měla by být do konce roku hotová. Na podzim by se mohla rozjet soutěž o veřejnou zakázku a v příštím roce by se pak už stavělo,“ řekl náměstek primátora Pavel Šindelář z ODS.

Město Plzeň zajišťovalo pro stavbu pozemky a stále ještě dva případy řeší. Radní Plzně pro majetkové záležitosti Helena Matoušová tvrdí, že by to nemělo stavbu zablokovat.

„U jednoho pozemku by měl úřad tento měsíc dát rozhodnutí ve věci omezení práva vlastníka,“ uvedla Matoušová. U druhého pozemku magistrát jedná o dohodě s několika vlastníky. „Příprava stavby může běžet. Pozemky budeme muset mít v momentě, kdy tam začneme stavět, a doufám, že to zvládneme,“ sdělila Matoušová.

Ceny rostou, stavba by se mohla vyšplhat na 1,8 miliardy

Vedení kraje nicméně dělá starost odhadovaný nárůst ceny oproti původním předpokladům. „Cena se zpřesňuje a leze výš. Od roku 2009, kde se s plánováním začínalo, ceny rostou, ale naše dotace je přesně daná. Takže musíme hlídat, aby projektanti volili rozumné řešení, které nezvedne náklady příliš,“ tvrdí Čížek.

Nárůst by mohl být podle odhadů o 10 až 20 procent a celková cena pro kraj by mohla vyšplhat na přibližně 1,8 miliardy. Evropská dotace na stavbu má být zhruba 1,2 miliardy korun.

Termín dokončení západního okruhu by se neměl dramaticky vzdálit od roku 2020. „V příštím roce může být stavba zahájena a úplně dokončena by mohla být v období let 2020 až 2021,“ konstatoval Čížek.

Západní okruh je pro Plzeň klíčová záležitost. O nutnosti jej vybudovat lidé z vedení města mluví od devadesátých let.

První část západního okruhu, dlouhá přibližně 2,5 kilometru, spojila Novou Hospodu, Skvrňany a Křimice. Stála zhruba miliardu a byla dokončena a otevřena v září 2014.

Druhá část západního okruhu, dlouhá zhruba 3,5 kilometru, má vést z Křimic a napojit se na Studentskou ulici na Severním Předměstí.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...Slavia poprvé ztratila, zato Plzeň zůstává stoprocentní. Co Sparta?

Michael Ngadeu ze Slavie se občerstvuje během utkání s Jabloncem.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, fotbalisté Plzně ovšem svou vítěznou šňůru drží i nadále. V...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Další z rubriky

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz