Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jízda po obchvatu Plzně připomíná houpačku, jenže hrboly jsou „v normě“

  18:51aktualizováno  18:51
Na nově otevřené první části západního obchvatu Plzně se nejezdí ani týden a motoristé už si stěžují na nerovnosti vozovky. Hejtman Václav Šlajs o nich podle svých slov věděl a kraj dílo reklamoval. Komunikace se ale zatím opravovat nebude, protože odchylky do pěti milimetrů povoluje norma.

Nově otevřená první část západního okruhu v Plzni. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Nově zprovozněný úsek obchvatu měří dva kilometry, nerovnosti řidiči zaznamenali asi na třetině úseku mezi mostem u Skvrňan a Křimicemi. Byl mezi nimi i Plzeňan Zdeněk Roučka.

„Najížděl jsem na novou silnici na odbočce od Skvrňan a jel nejprve do kopce. Pod vrcholem stoupání ale najednou končí hladký asfalt, a až k velkému mostu přes údolí se auto při jízdě drobně chvěje. Na mostě je to už zase klidná jízda. U stavby za více než 800 milionů korun bych očekával, že při spuštění provozu bude asfalt krásně hladký,“ podivuje se Roučka.

Říká, že i bavorské cestičky mezi loukami a poli, kde jezdil na kole, jsou kvalitnější než nová silnice na okraji Plzně.

MF DNES úsek mezi Borskými poli a Křimicemi projela několikrát v obou směrech a různými rychlostmi. V asi 800 metrů dlouhém úseku silnice asfalt skutečně není ideálně rovný, v autě jsou drobné nerovnosti opravdu citelné.

Při jízdě jsou nerovnosti citelné

Právě v této části západního okruhu dělala vozovku firma Strabag. Mluvčí Edita Novotná říká, že udělali vše přesně podle zadání.

„V uvedeném úseku jsme provedli několik měření parametrů vozovky planografem. Ta potvrdila, že současný stav vozovky odpovídá všem platným normám. Kontrolní měření prováděl i investor a není nám známo, že by výsledky těchto měření nevyhovovaly,“ odmítá mluvčí firmy Strabag jakékoli pochybení.

Šéf krajské správy a údržby silnic Pavel Panuška řekl, že na nové silnici včetně tohoto úseku nechali ještě před zprovozněním udělat pět nezávislých měření.

„Podle normy mohou být příčné a podélné odchylky maximálně do pěti milimetrů. Tady je vše v normě, reálně maximálně do čtyř milimetrů. Míst s takovou odchylkou je tam asi pět.“ konstatoval Pavel Panuška.

Měl by se změnit zákon, říká hejtman

„Pocitově se ale řidičům skutečně může zdát, že silnice není úplně rovná. Firma splnila vše podle normy i zadávacích podmínek,“ připustil Panuška.

Z měření mimo jiné vyplynulo, že v ostatních úsecích nově otevřené silnice jsou nerovnosti menší, maximálně do tří milimetrů.

Jak je to možné? Podle několika oslovených odborníků na stavby silnic může finální vrstvu asfaltu ovlivnit řada faktorů, včetně toho, jakou sestavu hutnících válců firma použije při pokládce posledního asfaltového koberce.

Plzeňský hejtman Václav Šlajs o nerovnostech na západním okruhu věděl už před jeho dokončením a je přesvědčený, že by se měl změnit zákon o veřejných zakázkách. Problematické je, že jediným kritériem při výběru firmy je cena.

Řešením podle něj není ani to, že si kraj může stanovit v projektové dokumentaci, v jaké kvalitě silnici chce, a zjedná si i kvalitní stavební dozor.

Na silnici je záruka pět let

„Důkazem je západní okruh a hrboly na něm. Norma je pět milimetrů, firma odevzdala silnici, kde jsou hrboly čtyřmilimetrové a neopraví to, přitom my jsme to reklamovali,“ uvedl Šlajs.

Na silnici je pětiletá záruka. „Po čase budeme dělat nová měření. Pokud bude nějaký problém, budeme vše samozřejmě reklamovat,“ prohlásil krajský šéf silničářů Panuška.

Nově otevřená část západního obchvatu od Borských polí do Křimic je dlouhá 2,1 kilometru, náklady na ni jsou vyčíslené na 870 milionů korun. Společně ji financovalo město a kraj, podstatná část peněz je z evropských dotací.

Již zprovozněnou část okruhu by měl v roce 2020 doplnit úsek z Křimic na Košutku, který by měl vyústit v plánovaném kruhovém objezdu mezi zimními stadiony a hlavní stanicí hasičů u výpadovky na Karlovy Vary.

Autoři: ,Nejčtenější

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...

V plzeňském nočním klubu útočila žena kyselinou, zranila pět lidí

Žena zaútočila kyselinou na tři lidi v nočním podniku v centru Plzně. (24....

V nočním podniku na Americké třídě v Plzni zaútočila žena na tři lidi neznámou chemickou látkou, zřejmě kyselinou. Při...Uvědomovala jsem si, že ji moc mlátím, řekla žena souzená za smrt neteře

Pětadvacetiletá Denisa M. čelí obvinění z týrání svěřené osoby a z těžkého...

U Krajského soudu v Plzni začalo hlavní líčení s pěstounkou Denisou M. z Rokycan, která podle obžaloby loni v říjnu...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Převrácené auto hořelo a uvnitř byla žena, vzpomíná gentleman silnic

Lukáš Bouda z Kanic na Domažlicku získal ocenění gentleman silnic. Loňského...

Dobrovolný hasič Lukáš Bouda z Kanic na Domažlicku získal prestižní titul gentleman silnic. Ocenění získal za to, že...

Plzeňský student vyhrál soutěž obuvníků, inspiroval se armádním stylem

Boty inspirované vojenským stylem z dílny plzeňského studenta Adama Frka...

Student uměleckého oboru Západočeské univerzity v Plzni Adam Frk zvítězil s kolekcí kotníkových bot inspirovaných...

V plzeňském nočním klubu útočila žena kyselinou, zranila pět lidí

Žena zaútočila kyselinou na tři lidi v nočním podniku v centru Plzně. (24....

V nočním podniku na Americké třídě v Plzni zaútočila žena na tři lidi neznámou chemickou látkou, zřejmě kyselinou. Při...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz