V Prášilech v NP Šumava, na pozemku právníka a podnikatele Miroslava Zamišky, vzniklo několik sportovišť. | foto: Archiv MF DNES

V šumavských Prášilech právník vybudoval sportovní areál, lidé protestují

  • 14
Další kauzou spojenou s právníkem a podnikatelem Miroslavem Zamiškou se zabývají v Prášilech v Národním parku Šumava. Tentokrát se jedná o několik sportovišť, která vznikla v poslední době na okraji obce právě na pozemku Zamišky.

Někteří obyvatelé Prášil se obávají, že provoz na sportovištích je bude rušit a chtějí vědět, zda jsou legálně povolena. Výhrady k areálu má i Správa Národního parku Šumava, která se už s podnětem na prověření obrátila na stavební úřad v Sušici.

Zamiška tvrdí, že stavba sportovišť je v pořádku a zdůrazňuje, že na místě už hřiště v minulosti byla. Nyní se tedy čeká na verdikt sušického stavebního úřadu.

Miroslavu Zamiškovi patří v Prášilech řada nemovitostí. Stál i za vznikem kontroverzního velkého relaxačního centra ve středu obce. To bylo roky považováno za největší černou stavbu v Národním parku Šumava.

Budova byla totiž postavena výrazně větší, než připouštělo stavební povolení. Po letech sporů ji podnikatel nechal zbořit a postavit budovu menší (psali jsme zde).

Zamiška vlastní i nový apartmánový dům „U roty“, stojící na pozemku o rozloze více než dvou tisíc metrů čtverečních, o který se soudil s obcí a spor prohrál.

Zástupci obce se pak pokoušeli se Zamiškou dohodnout na vyrovnání. Navrhli například výměnu pozemku právě za pozemek, kde jsou nyní nová hřiště nebo zaplacení odpovídající ceny. Neuspěli. Zamiška se nyní u soudu domáhá, aby mu pozemek pod stavbou přiřkl.

Mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák potvrdil, že správci parku kvůli novému sportovnímu areálu v Prášilech podali podnět na stavební úřad. Tvrdí, že původní sportoviště vypadalo úplně jinak a nejednalo se tedy o rekonstrukci.

„Správa parku je přesvědčena, že se to mělo posuzovat jako nová stavba a tudíž mělo být zahájeno stavební řízení, kde by správa parku patřila mezi účastníky. Stavba byla podle našeho názoru provedena necitlivě a ve své podstatě je rušivá,“ uvedl Dvořák.

V novém areálu jsou například hřiště na volejbal, plážový volejbal, tenisový kurt nebo atletický ovál. Území má zhruba hektarovou rozlohu a některá sportoviště mají umělé povrchy.

Zástupce starosty Prášil Josef Rada uvedl, že na obecní úřad se v souvislosti s areálem obrátili nespokojení obyvatelé obce, kteří sepsali petici. „Domnívají se, že se jedná o nepovolenou stavbu. Oslovili jsme proto stavební úřad, aby nám k tomu poskytl informace. Nyní čekáme na odpověď,“ prohlásil Rada.

Velké relaxační centrum loni zbouraly bagry.

Miroslav Zamiška nevidí v případě sportovního areálu žádný problém. „Sportoviště tam vždycky byla. Nyní se změnily povrchy a to je všechno,“ prohlásil.

Tvrdí, že se v areálu konalo místní šetření, které žádné prohřešky neprokázalo. Zamiška je přesvědčený, že stavební povolení nebylo k vybudování nových sportovišť zapotřebí a že areál odpovídá současnému územnímu plánu.

Jen s mírnou nadsázkou se dá říct, že Prášily jsou už řadu let v podstatě rozdělené na dva tábory. Jeden tvoří stoupenci Zamišky, který má v obci velký vliv i díky vlastnictví nemovitostí a početnému příbuzenstvu.

Druhý tábor představují lidé sympatizující se současným vedením obce v čele se starostou Liborem Pospíšilem. Právě pod jeho vedením obec vedla se Zamiškou soudní spory.

Soupeření obou skupin v Prášilech vedla v minulosti i k odstupování zastupitelů, a tím vynucenému opakování komunálních voleb.