Na Tachovsku a Klatovsku firmy nabírají lidi a chystají nové investice

  9:51aktualizováno  9:51
Na Tachovsko a Klatovsko začali v poslední době přicházet noví investoři. Svědčí to o tom, že se firmám daří překonávat ekonomickou krizi. Podle odborníků láká na Tachovsko blízkost dálnice a vyšší nezaměstnanost, která může zaručit dostatek pracovních sil. Největším investorem je firma Grammer.

Tachovská firma Grammer rozšířila na začátku října výrobu a přijala dalších 190 zaměstnanců. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Tachovský Grammer, který je s pěti sty lidmi největším zaměstnavatelem v okolí, uvedl do provozu halu na výrobu kompletních sedadel do nákladních automobilů Daimler a DAF. Kvůli tomu přijal 190 nových zaměstnanců.

Grammer investoval zhruba 300 milionů korun a očekává, že zvýší meziročně tržby téměř na dvojnásobek. Letos utržil dvě miliardy korun.

Podnik nyní drží 36 procent evropského trhu sedaček pro nákladní vozy. Na základě jednání s dalšími možnými odběrateli plánuje zvýšení až na 60 procent. Uvedl to ředitel tachovského podniku Martin Kořínek.

Více než tři stovky lidí chce nabrat také rakouská firma RSF Elektronik. Kvůli vybudování veškerých sítí pro tuto novou fabriku zmizí do měsíce poslední velké budovy z kasáren ve Stříbře.

"Od září se jedná s dalšími čtyřmi zahraničními zájemci, kteří chtějí pozemky nad dva hektary," řekl Vladimír Müller, prokurista české pobočky britské firmy Waystone CZ, která areál pro investory připravuje. Další velký investor míří na Klatovsko.

Ekonomická krize by mohla začít odeznívat

Takové jsou zprávy z posledních dní, které naznačují, že by ekonomická krize mohla začít odeznívat. "Zatím to beru jako první pozitivní signály. Určitě je to dobře, že investice směřují hlavně do problematičtější části kraje, to znamená na Tachovsko," zhodnotil situaci Pavel Beneš z Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje.

Podle něj do regionu láká investory blízkost dálnice a vzhledem k vyšší nezaměstnanosti i dostatek pracovních sil. "I když nevýhodou je řídká hustota osídlení, takže někde mohou být problémy s dopravou," připomněl Beneš.

Na Tachovsku byla v září nezaměstnanost 9,2 procenta, což je obrovský úbytek oproti 13,5 procenta z doby vrcholící krize, tedy z prosince 2009. Tehdy tam připadalo na jedno pracovní místo zhruba padesát uchazečů, dnes jich je třináct.

Výhoda blízkosti dálnice chybí Klatovsku, ale přesto se tam stále drží nezaměstnanost mnohem níže ve srovnání s Tachovskem. V září to bylo 7,2 procenta.

"Je tam jiná struktura ekonomické základny, hodně míst je tam ve službách díky turistickému ruchu, jsou tam tradiční zaměstnavatelé, i když řada firem také skončila. Klatovsko je založené na drobnějších ekonomických aktivitách. Až na výjimky tam nejsou větší investice," popsal Beneš.

Autoři: ,

Nejčtenější

Plzeň - AS Řím 2:1, poháry na jaře budou, zajistil je gól Chorého

Plzeňský kouč Pavel Vrba se svými svěřenci slaví před kotlem fanouškům výhru na...

Výborný týmový výkon a vítězství nad loňským semifinalistou Ligy mistrů. Fotbalisté Plzně na domácím hřišti porazili AS...

Přes tři čtvrtě miliardy v kase. Plzeň v Lize mistrů vydělala obří sumu

Plzeňští fotbalisté prožívají velkou radost, právě porazili v Lize mistrů AS...

Přibližně 800 milionů korun vydělala fotbalová Plzeň díky podzimnímu účinkování v Lize mistrů. Je to přibližně o dvě...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Policisté v Plzni vyšetřují vraždu mladíka, podezřelého zadrželi

Policie v Plzni vyšetřuje vraždu sedmnáctiletého muže. (9. prosince 2018)

V sobotu krátce před jedenáctou hodinou večer vyjížděli plzeňští policisté k vraždě. Tragédie se stala na Jižním...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Razie odhalila osm pěstíren konopí, vybavení musely odvézt náklaďáky

Při razii na Plzeňsku a Domažlicku policisté společně s celníky odhalili osm...

Celníci a policisté zabavili při společné akci na Plzeňsku a Domažlicku osm pěstíren konopí a zadrželi jedenáct lidí....

Po potyčce dvou mužů před nádražním bufetem v Plzni jeden zemřel

Omezení parkování autobusů na odstavné ploše u Centrálního autobusového nádraží...

K incidentu se smrtelným koncem došlo v pátek před autobusovým nádražím v Plzni. Večer tu jeden muž napadl druhého, ten...

Hasiči u Plzně vyprostili kombajn, který sjel do zasněženého příkopu

Hasiči vyprošťovali u Losiné kombajn, který sjel do zasněženého příkopu. (13....

Kuriózní zásah si připsali plzeňští hasiči. Na silnici mezi Losinou a Starým Plzencem pomáhali šoférovi kombajnu, jehož...

Najdete na iDNES.cz