Nškteré firmy si stěžují, že je zaměstnanci brzy opouští. Podle mluvčího Úřadu práce to ale může být právě kvůli nelidským podmínkám. (Ilustrační snímek)

Nškteré firmy si stěžují, že je zaměstnanci brzy opouští. Podle mluvčího Úřadu práce to ale může být právě kvůli nelidským podmínkám. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Zaměstnavatel nás šidí, nemáme přestávky, stěžují si lidé inspektorátu

  • 26
Asi 500 zaměstnanců si loni stěžovalo na plzeňském inspektorátu bezpečnosti práce a téměř polovina z nich právem. Některé podniky totiž nedodržují přestávky, odpočinek mezi směnami, neplatí přesčasy a někdy ani mzdu. Mnohé firmy jsou ale také nespokojené, někteří lidé podle nich pracovat nechtějí.

Oprávněných bylo přesně 40 procent stížností a inspektorát s firmami zahájil správní řízení, na jehož konci byla pokuta.

„Nejčastěji se výše pokut pohybovala od 30 do 150 tisíc korun,“ uvedl Miroslav Duchek, ředitel plzeňského inspektorátu, pod který spadá Plzeňský a Karlovarský kraj.

„Firmy neplatí zaměstnancům peníze, jak mají. Nedodržují se přestávky, rozpisy směn, odpočinek mezi směnami, neplatí přesčasy, příplatky za sobotu a neděli. Když pracovník končí, tak mu nevyplatí mzdu za poslední měsíc, nebo si vymyslí nějakou škodní událost a čekají na její zaplacení. To je bohužel zcela běžný stav,“ popsal Duchek.

Dříve bylo oprávněných stížností ještě více

Sice připouští, že v některých případech motivuje stěžovatele osobní msta, přesto ale považuje poměry ve firmách obecně za velmi špatné. „A to se situace možná i díky našim kontrolám zlepšila, protože dříve bylo opodstatněných stížností přes 50 procent,“ podotkl ředitel.

Jenže i firmy si někdy stěžují na chování zaměstnanců. Tamara Kriegerová, asistentka vedoucího závodu Suspa v Boru u Tachova, připomíná, že se společnost za 14 let existence rozloučila se zhruba tisícovkou pracovníků.

„Lidi nechtějí dělat, je to katastrofa. Přebíhají z jedné firmy do druhé, tři měsíce makají, a jakmile mají po zkušební době, začnou marodit. Třeba pošlou o půlnoci sms zprávu, že si berou dovolenou, přitom na ni nemají nárok. Jsou věčně nemocní a my je kvůli tomu nemůžeme vyhodit. Přitom nám pracovníci chybějí,“ popsala Kriegelová, která je přesvědčená, že se firma Suspa chová k zaměstnancům slušně.

„Někteří lidé přijdou a chtějí jen razítko pro pracovní úřad, že je nepotřebujeme, aby dostali podporu,“ řekla Kriegelová.

Zaměstnanci se pořád mění, stěžují si firmy

I další firmy v Plzeňském kraji si stěžují na velkou fluktuaci zaměstnanců a na problémy se zajištěním výroby kvůli špatné disciplině pracovníků.

Podle informací z Úřadu práce v Plzni ale může být špatné chování zaměstnanců zaviněno i často nelidskými pracovními podmínkami.

„V některých firmách je pracovní proces nastaven tak, že se u pásu dá těžko vydržet pracovat třeba deset let,“ uvedl mluvčí plzeňské pobočky Úřadu práce Tomáš Moravec.

Podle jeho názoru se těžko hledá objektivní pravda. „Vždycky se najdou firmy, které toho, že nezaměstnaných je spousta, zneužívají. Lidi berou jako komoditu a říkají, že za branou se stojí na pomocné práce fronty. Nebo přijmou lidi ze zahraničí přes pracovní agentury, a když se jim nelíbí, vymění je ze dne na den za jiné,“ popsal Moravec.