Zákon z dílny kraje má přinést na Šumavu převrat. I v boji s kůrovcem

  10:37aktualizováno  10:37
Na Šumavě to vypadá na velký zlom. Dosavadní poměry v Národním parku a přístup ke kůrovcové kalamitě se zřejmě od základů změní. Nová pravidla má mimo jiného určit i zákon o národním parku, jehož základ připravil Plzeňský kraj.

mrtvý les nad pramenem Vltavy | foto: Vít Štěpánekpro iDNES.cz

Několik pokusů přijmout podobný zákon se odehrálo i v minulosti. Nyní poprvé je reálné, že bude přijat, protože se k němu hlásí ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) a hodlá návrh předložit jako návrh vládní. Normu chce mít připravenu do konce roku, aby v polovině příštího roku platila.

Po zhruba osmi letech, kdy se vedení parku dařilo prosazovat, aby v nejcennějších oblastech Šumavy měla hlavní slovo příroda a člověk do ní nezasahoval, dochází po nástupu nové vlády k radikální změně kurzu.

Zastánci dosavadního přístupu k přírodě v rezervaci, jako například Jaromír Bláha z Hnutí Duha, se domnívají, že se rozhoduje o samotném smyslu existence národního parku.

HROZBA PRO PARK?

Jaromír Bláha (Hnutí Duha): "Pokud by takový zákon poslanci přijali, navrhneme zrušení parku. Nemělo by cenu si hrát na něco, co by tu nebylo."

Především kvůli rozšíření kůrovce je vedení správy parku tlačeno ke změně praxe.

Vedení Plzeňského kraje správce dlouho kritizuje, stejně jako politici z jižních Čech. Plzeňský kraj proto přichystal návrh zákona, kterým chtěl původně dokonce o více než polovinu zmenšit rozlohu národního parku. O to už nyní neusiluje hlavně proto, že většina šumavských obcí stojí o značku národního parku.

„Ministr životního prostředí nám sdělil, že chce, aby byl zákon schválen a náš připravený návrh si vezme jako základ pro jednání,“ prohlásil krajský radní pro životní prostředí Petr Smutný (ČSSD).

Ten tvrdí, že návrh prosazuje například oddělení chráněné krajinné oblasti Šumava od národního parku. Návrh počítá také se zavedením čtyř místo dosavadních tří zón, což jsou oblasti s různým stupněm ochrany přírody, přičemž první zóna je chráněna nejpřísněji.

Petr Smutný předpokládá, že ve třech zónách by byla ochrana mírnější. „Protože pod hranicí horského lesa jsou většinou člověkem pozměněné smrkové monokultury a ty si speciální ochranu nezaslouží. Ve druhé a třetí zóně by tedy měl platit hlavně lesní zákon a pouze v první zóně zákon o ochraně přírody,“ sdělil Smutný.

Kácení i v nejpřísněji chráněných zónách

Radní se domnívá, že bude nutné i v nejpřísněji chráněných prvních zónách proti kůrovci zasahovat. Tedy že se tam bude kácet. „Zejména tam, odkud může škůdce přeletět do lesů jiného vlastníka,“ konstatoval Petr Smutný.

Jaromír Bláha z Hnutí Duha, který se problematikou národního parku dlouhodobě zabývá, se domnívá, že se ministr životního prostředí v situaci ještě zcela neorientuje.

„Zatím se zdá, že nepochopil, o co na Šumavě jde. Staví spor mezi člověka a kůrovce. Možná nechápe, že v podstatě i kůrovec a divoká příroda přitahuje lidi. Nebo že je z toho možné profitovat víc, než z těžby dřeva,“ řekl Jaromír Bláha. Ten se domnívá, že návrh zákona z dílny Petra Smutného rezervaci ohrožuje. „Viděl jsme ho a v podstatě znamená konec národního parku,“ sdělil Bláha.

Zástupce Hnutí Duha také upozornil, že návrh se například velmi liší od zákona o sousedním Národním parku Bavorský les. „To je v podstatě pravý opak. Rozdíl bije do očí,“ uvedl Bláha. Zdůraznil, že v Bavorsku je prvním cílem parku ochrana vývoje přírody, druhým výzkum a třetím turistický rozvoj. „A pokud se dva cíle dostanou do střetu, má přednost ten, který je uveden dřív. Přesně tohle Šumavě dosud chybí.

Ale návrh Petra Smutného například v podstatě ruší bezzásahové zóny. To může souviset se snahou vytěžit maximum dřeva. Pokud by takový zákon poslanci přijali, pak navrhneme zrušení parku, protože nemá cenu si hrát na něco, co by tu nebylo. Byla by to škoda, protože toto území odborníci v celém světě vysoce hodnotí,“ konstatoval Jaromír Bláha.

Nejčtenější

Výbušné svědectví. Bílý kůň ze Škody promluvil, upozornil na daňové úniky

Škoda Plzeň

Poslední říjnový den ve Škodě Transportation zasahovali celníci kvůli podezření z daňových úniků spojených s...

Televizor z Plzně potěšil, nabízí velmi dobrý obraz za příznivou cenu

Televizor Hisense H55U7A

Otestovali jsme v Plzni vyráběný televizor čínské značky Hisense. Za rozumnou částku nabízí výborný 120Hz LCD...

VIDEO: Nejdelším železničním tunelem v zemi už jezdí vlaky s cestujícími

První vlak s cestujícími, který projel nejdelším železničním tunelem v České...

Nejdelší železniční tunel v České republice začíná sloužit veřejnosti na třetím železničním koridoru z Plzně do Prahy....

Zemřel šumavský podnikatel Talián. Stavěl hotely a přátelil se se Zemanem

František Talián na snímku z roku 2010, kdy se jako člen občanského sdružení...

Ve věku 70 let zemřel minulou středu vystudovaný právník František Talián, kterému přátelé přezdívali král Šumavy. Po...

Nová varianta pro Plekance. Zájem má Plzeň, potvrdil manažer Vlasák

Plekanec: O medaili se nikdo nebaví, vážíme si podpory diváků

O hokejistu Tomáše Plekance usiluje další klub z české extraligy - Plzeň. Pro iDNES.cz to potvrdil sportovní manažer...

Další z rubriky

Dodávka za pár minut lehla popelem, vzplála kvůli závadě na kabelech

Plameny zcela zničily dodávku u obchodního centra v Plzni. Podle hasičů je na...

U Kauflandu v Plzni na Roudné ráno shořela dodávka. Vozidlo vzplálo při výjezdu z parkoviště. Podle hasičů plameny...

Hasiči zasahující u nehody museli uskakovat před agresivními řidiči

Nehoda u Zbiroha na Rokycansku. Při zásahu se hasiči setkali se zcela...

Stále častěji se složky Integrovaného záchranného systému v Plzeňském kraji setkávají s motoristy, kteří nerespektují...

Myslivec postřelený kolegou na honu na Tachovsku zemřel v nemocnici

Lovci přijeli z celého Rakouska, jeden prý byl až z kraje nedaleko Dolomit.

Tragicky skončil hon myslivců na Tachovsku u obce Sulislav. V sobotu odpoledne jeden myslivec postřelil dalšího....

Najdete na iDNES.cz