Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zákon z dílny kraje má přinést na Šumavu převrat. I v boji s kůrovcem

  10:37aktualizováno  10:37
Na Šumavě to vypadá na velký zlom. Dosavadní poměry v Národním parku a přístup ke kůrovcové kalamitě se zřejmě od základů změní. Nová pravidla má mimo jiného určit i zákon o národním parku, jehož základ připravil Plzeňský kraj.

mrtvý les nad pramenem Vltavy | foto: Vít Štěpánekpro iDNES.cz

Několik pokusů přijmout podobný zákon se odehrálo i v minulosti. Nyní poprvé je reálné, že bude přijat, protože se k němu hlásí ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) a hodlá návrh předložit jako návrh vládní. Normu chce mít připravenu do konce roku, aby v polovině příštího roku platila.

Po zhruba osmi letech, kdy se vedení parku dařilo prosazovat, aby v nejcennějších oblastech Šumavy měla hlavní slovo příroda a člověk do ní nezasahoval, dochází po nástupu nové vlády k radikální změně kurzu.

Zastánci dosavadního přístupu k přírodě v rezervaci, jako například Jaromír Bláha z Hnutí Duha, se domnívají, že se rozhoduje o samotném smyslu existence národního parku.

HROZBA PRO PARK?

Jaromír Bláha (Hnutí Duha): "Pokud by takový zákon poslanci přijali, navrhneme zrušení parku. Nemělo by cenu si hrát na něco, co by tu nebylo."

Především kvůli rozšíření kůrovce je vedení správy parku tlačeno ke změně praxe.

Vedení Plzeňského kraje správce dlouho kritizuje, stejně jako politici z jižních Čech. Plzeňský kraj proto přichystal návrh zákona, kterým chtěl původně dokonce o více než polovinu zmenšit rozlohu národního parku. O to už nyní neusiluje hlavně proto, že většina šumavských obcí stojí o značku národního parku.

„Ministr životního prostředí nám sdělil, že chce, aby byl zákon schválen a náš připravený návrh si vezme jako základ pro jednání,“ prohlásil krajský radní pro životní prostředí Petr Smutný (ČSSD).

Ten tvrdí, že návrh prosazuje například oddělení chráněné krajinné oblasti Šumava od národního parku. Návrh počítá také se zavedením čtyř místo dosavadních tří zón, což jsou oblasti s různým stupněm ochrany přírody, přičemž první zóna je chráněna nejpřísněji.

Petr Smutný předpokládá, že ve třech zónách by byla ochrana mírnější. „Protože pod hranicí horského lesa jsou většinou člověkem pozměněné smrkové monokultury a ty si speciální ochranu nezaslouží. Ve druhé a třetí zóně by tedy měl platit hlavně lesní zákon a pouze v první zóně zákon o ochraně přírody,“ sdělil Smutný.

Kácení i v nejpřísněji chráněných zónách

Radní se domnívá, že bude nutné i v nejpřísněji chráněných prvních zónách proti kůrovci zasahovat. Tedy že se tam bude kácet. „Zejména tam, odkud může škůdce přeletět do lesů jiného vlastníka,“ konstatoval Petr Smutný.

Jaromír Bláha z Hnutí Duha, který se problematikou národního parku dlouhodobě zabývá, se domnívá, že se ministr životního prostředí v situaci ještě zcela neorientuje.

„Zatím se zdá, že nepochopil, o co na Šumavě jde. Staví spor mezi člověka a kůrovce. Možná nechápe, že v podstatě i kůrovec a divoká příroda přitahuje lidi. Nebo že je z toho možné profitovat víc, než z těžby dřeva,“ řekl Jaromír Bláha. Ten se domnívá, že návrh zákona z dílny Petra Smutného rezervaci ohrožuje. „Viděl jsme ho a v podstatě znamená konec národního parku,“ sdělil Bláha.

Zástupce Hnutí Duha také upozornil, že návrh se například velmi liší od zákona o sousedním Národním parku Bavorský les. „To je v podstatě pravý opak. Rozdíl bije do očí,“ uvedl Bláha. Zdůraznil, že v Bavorsku je prvním cílem parku ochrana vývoje přírody, druhým výzkum a třetím turistický rozvoj. „A pokud se dva cíle dostanou do střetu, má přednost ten, který je uveden dřív. Přesně tohle Šumavě dosud chybí.

Ale návrh Petra Smutného například v podstatě ruší bezzásahové zóny. To může souviset se snahou vytěžit maximum dřeva. Pokud by takový zákon poslanci přijali, pak navrhneme zrušení parku, protože nemá cenu si hrát na něco, co by tu nebylo. Byla by to škoda, protože toto území odborníci v celém světě vysoce hodnotí,“ konstatoval Jaromír Bláha.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Plzeňském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Plzeňském kraji proběhnou volby do Senátu ve volebních obvodech 8 - Rokycany a    11 - Domažlice. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Plzeň - CSKA Moskva 2:2, výhru v Lize mistrů vzala penalta v nastavení

TO MĚL BÝT GÓL. Michael Krmenčík se dží za hlavu po neproměněné šanci v utkání...

Plzeňští fotbalisté mířili v Lize mistrů k domácímu vítězství, proti CSKA Moskva zbývalo pár vteřin z pětiminutového...Požádali herce o pomoc. Soudruh Plachta ale odmítl, zjistil neurochirurg

Neurochirurg a exprimátor Plzně Zdeněk Mraček skončil v září 1948 v policejní...

Věhlasný neurochirurg a porevoluční primátor Plzně Zdeněk Mraček se v roce 1948 jako osmnáctiletý student rozhodl...

Žhavé zboží Krmenčík. Plzeň může svého střelce prodat za čtvrt miliardy

Plzeňský Michael Krmenčík se raduje z gólů v Lize mistrů proti CSKA Moskva.

Do nohou se mu čím dál víc zakusovaly křeče, a přestože měl touhu zůstat, pochopil, že zápas nedohraje. Mávl na...

Vrba: Výborný výkon, ale nemůžeme dostat gól v nastavení z penalty

Trenér plzeňských fotbalistů Pavel Vrba při utkání s CSKA Moskva.

Spokojen s výkonem, zklamán výsledkem. „Nemáme se za co stydět, ale... Nemůžeme dostat v nastavení gól z penalty,“...

Další z rubriky

Do Loosových interiérů v Plzni by se mohlo stěhovat muzeum generála Pattona

Prohlídka interiérů na Klatovské 19 v Plzni.

Plzeňská radnice udělala po letech odkladů a dohadů krok k využití zanedbávaného domu s interiérem od architekta Adolfa...

Seno je nedostatkovým zbožím, balík přijde téměř na dva tisíce

Sena je letos nedostatek. Chovatelé řeší, co s dobytkem a koňmi, kteří ho k...

Kvůli horkému a suchému létu je málo sena. Cena jednoho balíku se vyšplhala až téměř ke dvěma tisícům a seno se tak...

Hejtmanství posílá peníze na strážníky, zaměří se na průmyslové zóny

Úřady si začínají všímat ubytoven.

Plzeňský kraj posílá první milion na posílení bezpečnosti a pořádku u průmyslových zón. Chybí ale strážníci. Zástupci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz