Přibývá dětí, které se vzdělávají doma. Prvouku se učí v muzeu nebo v zoo

  17:53aktualizováno  17:53
Nechodí do klasické školy, ale učí se doma zpravidla s rodičem. Žáků v individuálním vzdělávání, které bylo v České republice schváleno před třinácti lety, stále přibývá. Loni se takto učilo více než 2 500 dětí, z toho 77 jich je v Plzeňském kraji.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Jedenáctiletý Oliver a jeho o čtyři roky mladší bratr Samuel vstávají kolem osmé hodiny. Ráno je nečeká rychlé vypravování do školy, navíc „třídu“ mají doma v kuchyni. V devět startuje první hodina s maminkou a zároveň jejich kantorkou Romanou Kubíčkovou.

„Dopoledne se učíme, začínáme většinou s češtinou a matikou. Odpoledne jedeme na trénink, protože kluci hrají hokej. Pak už mají oba volno, které mimo jiné zaplní různými kroužky,“ nastínila.

Oliver nejdříve chodil do tradiční školy. Už v první třídě se u něj ale objevily zdravotní problémy, protože nestíhal tempo s ostatními. Později u něj lékař zjistil dyslexii. Ani přechod do jiného zařízení a individuální plán nepomohly.

„Pedagogové nebrali v potaz, že syn má určité úlevy. Byl pod velkým tlakem, takže jsem se rozhodla vzdělávat ho sama,“ vysvětlila žena svou motivaci.

Domácí výuka, do které teď naskočil i prvňák Samuel, má podle ní své nesporné výhody. Romana Kubíčková se každému může velmi pečlivě věnovat, přesto rodině zbude dostatek času na jiné aktivity.

Domácí vzdělávání

  • V ČR bylo experimentálně povoleno od roku 1998.
  • O sedm let později se pod názvem individuální vzdělávání stalo rovnocennou formou plnění povinné školní docházky na 1. stupni, předloni také na 2. stupni.
  • Žáci jsou dvakrát ročně přezkoušeni. Doma vzdělávající rodič musí mít alespoň středoškolské vzdělání s maturitou (pro 1. stupeň).
  • V Plzeňském kraji se loni učilo doma 77 dětí, předloni 59.

„Pokud se u něčeho zaseknou, v klidu si vše vysvětlíme, nebo naopak jdeme dál a vrátíme se k látce později. Zároveň mají kluci spoustu osobního volna, což dětem v dnešní době opravdu chybí,“ ozřejmila.

Některé předměty se učí přímo v praxi. „Třeba prvouku se Samíkem neprobíráme vůbec od stolu, ale jezdíme na exkurze, navštěvujeme muzea nebo zoo,“ doplnila Kubíčková. Její syny čeká vždy dvakrát do roka přezkoušení, zda ovládají látku jako jejich vrstevníci.

Důkazem, že alternativa se těší čím dál tím větší oblibě, je zájem například o plzeňskou komunitní školu Koventinka. Žáci jsou zapsaní v individuálním vzdělávání, ale navštěvují toto zařízení celý týden nebo jen několik dní.

Před pěti lety, kdy začínali, měli pět dětí. Teď jich je šestadvacet. Zhruba stejný počet zájemců se sem už nedostane.

„Společnost se mění a stále více rodičů hledá jinou možnost. Náš přístup je osobní a respektující. Vedeme děti k samostatnosti a odpovědnosti. Chceme, aby neztratily radost z poznávání,“ zmínila zásadní principy průvodkyně, což je označení pro učitele, Eva Spěváčková.

Ať si děti rozhodnou, co chtějí dělat

Kluci a holky absolvují tematické bloky. Jsou rozděleni na různé skupiny, někdy podle věku, jindy podle schopností a znalostí. Svého průvodce si mohou sami vybrat.

Podobné nastavení mají rovněž v další komunitní škole Holubník v Prusinách u Nebílov na Plzeňsku. Za vznikem stojí manželé Volfovi.

„Jsme přírodovědci a dost cestujeme. Museli bychom výrazně upravit svůj život. Kromě toho nám v klasickém systému vadilo autoritářské prostředí a nedostatek svobody. My se naopak snažíme nabízet různé alternativy. Ať si děti rozhodnou, co chtějí dělat. Jsou schopné se samy rozhodovat. Zásadní je pro nás respektující přístup,“ řekla spoluzakladatelka Eva Volfová.

Rovněž na ni se v posledních letech obrací stále více rodičů. Aktuálně navštěvuje Holubník, jenž poskytuje program maximálně tři dny v týdnu, deset školáků. „Rodiče díky tomu kombinují individuální výuku a setkávání s ostatními,“ uzavřela Volfová.

V Plzeňském kraji se loni doma vzdělávalo 77 dětí, předloni jich bylo 59. Před deseti lety to bylo pouhých 26 školáků. Čísla rostou též celorepublikově. Minulý rok se doma učilo 2591 žáků, v roce 2016/2017 pak o zhruba 500 méně.

Nejčtenější

Plzeň - AS Řím 2:1, poháry na jaře budou, zajistil je gól Chorého

Plzeňský kouč Pavel Vrba se svými svěřenci slaví před kotlem fanouškům výhru na...

Výborný týmový výkon a vítězství nad loňským semifinalistou Ligy mistrů. Fotbalisté Plzně na domácím hřišti porazili AS...

Přes tři čtvrtě miliardy v kase. Plzeň v Lize mistrů vydělala obří sumu

Plzeňští fotbalisté prožívají velkou radost, právě porazili v Lize mistrů AS...

Přibližně 800 milionů korun vydělala fotbalová Plzeň díky podzimnímu účinkování v Lize mistrů. Je to přibližně o dvě...

Přijatelný los pro české týmy: Slavia narazí na Genk, Plzeň vyzve Záhřeb

Slávistický záložník Josef Hušbauer a s Matíasem Kranevitterem z Petrohradu v...

Nejsou to ti vysnění soupeři jako Arsenal, Chelsea nebo Inter Milán. Zato jsou pro oba české týmy velmi přijatelní a...

Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři mladí lidé, žena bojuje o život

Auto u Koutu na Šumavě skončilo v lesním potoce (16. prosince 2018).

K tragické nehodě v noci na neděli vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému na Domažlicku. Řidič...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Další z rubriky

Po střetu tří aut hasiči kvůli záchraně řidiče rozstříhali střechu vozu

Nehoda tří osobních aut dnes po poledni komplikovala dopravu na obchvatu...

Nehoda tří aut odpoledne zkomplikovala dopravu na obchvatu Třemošné u Plzně. Řidič jedoucí z vedlejší silnice...

Řidič jel rychle a najel na sraženého kance, v příkopu zůstal na střeše

Řidič skončil s vozem na střeše poté, co přehlédl na silnici sraženého divočáka...

Rychlá jízda se nevyplatila devětadvacetiletému řidiči osobního auta. Na silnici mezi Holýšovem a Stodem přehlédl...

Veterináři našli v řeznictví desítky kilogramů masa neznámého původu

Inspektoři ze Státní veterinární správy odhalili při kontrole řeznictví v...

Téměř osm set kilogramů masa neznámého původu odhalila Státní veterinární správa při kontrole řeznictví s občerstvením...

Najdete na iDNES.cz