Nejlepší jazzoví umělci míří na západ Čech. Začíná Jazz bez hranic

  14:08aktualizováno  14:08
V Plzni startuje mezinárodní festival Jazz bez hranic. Během akce vystoupí v krajském městě hvězdy světového formátu. Vše vyvrcholí 4. prosince vystoupením Davea Liebmana, který získal za celoživotní úspěchy prestižní americkou cenu NEA Jazz Master Award 2011.

Do Plzně v rámci festivalu zavítá i jedna z nejlepších amerických vokálních skupin, New York Voices. | foto: archiv

Festival se koná i v dalších západočeských a bavorských městech. V Plzni vystoupí mimo jiné Vojtěch Dyk & B-Side Band či skupina New York Voices.

"Festival Jazz si během svého osmiletého působení vydobyl úctyhodnou pozici na evropské jazzové scéně. Denně se hlásí o vystoupení v Plzni jazzmani z celého světa. Jak by také ne, když letošní festival opět navštíví nositelé několika hudebních cen Grammy, které jsou ekvivalentní filmovým Oskarům," konstatuje Ivan Slabý, producent festivalu.

Randy Brecker v pivovaru

V Plzni bude jedním z prvních lákadel programu americký trumpetista Randy Brecker, trojnásobný držitel Grammy Award, který je považován za světovou ikonu jazzu, R&B i rocku.

Jazz bez hranic

  • Mezinárodní festival Jazz bez hranic je součástí projektu Evropské hlavní město kultury 2015.
  • Letošní ročník se v Plzni a dalších západočeských a bavorských městech uskuteční od 12. října do 4. prosince.
  • Zahájen byl už předprodej vstupenek na nejatraktivnější koncerty. Od 1. října si mohou zájemci zakoupit lístky na Randyho Breckera, Vojtu Dyka a swingový bál, 15. října jdou do předprodeje vstupenky na galakoncert jedné z nejlepších amerických vokálních skupin New York Voices a 1. listopadu pak na Davida Liebmana.
  • Vstupenky na bál jsou v prodeji v pokladně divadla, na ostatní koncerty jsou k dostání zde.

"Jeho jméno je spojeno i se vznikem skupiny Blood, Sweat & Tears. Spolu s ním plzeňskému publiku zahrají Jaromír Honzák & Pavel Hrubý Quintet a německá kapela Paulo Morello Group," láká Slabý. V Návštěvnickém centru pivovaru vystoupí 25. října.

Hlavní hvězdou festivalu bude letos čtveřice ověnčená dvěma cenami Grammy - New York Voices, která je řazena ke špičce jazzového zpěvu. "Do Plzně zavítá v rámci svého světového turné u příležitosti 25. výročí svého založení," připomíná Ivan Slabý s tím, že formace vystoupí 9. listopadu ve Velkém divadle.

Závěr festivalu rozsvítí svým vystoupením držitel prestižní americké ceny NEA Jazz Master Award 2011 za celoživotní úspěchy Dave Liebman. Avantgardní jazzman, který hrával i s Milesem Davisem, zahraje 4. prosince v Domě hudby v Plzni.

Na své si v rámci jazzového svátku přijde mladé publikum.

"Vojtěch Dyk & B-Side Band to v Parkhotelu rozbalí se svou megashow ze světových rockových a populárních hitů ve swingových bigbandových aranžmá," jmenuje další perličku v programu Slabý. Vojta Dyk vystoupí 28. listopadu v Parkhotelu.

Swingový bál i jazzová kuchyně

Další česká hvězda vystoupí 1. listopadu v Městském kulturním středisku Klatovy a potěší zejména milovníky swingu. Orchestr vedený Vladimírem Valovičem pokračuje v práci, kterou na poli téhle muziky započal skoro před tři čtvrtě stoletím Gustav Brom. V šedesátých letech zařadili odborníci tento orchestr mezi deset nejlepších big bandů světa.

Ani to však není zdaleka vše, co festival nabídne. I letos si přijdou na své vyznavači tance. Na 2. listopadu je přichystán swingový bál, na němž se bude tančit v rytmu hudby 30. a 40. let v podání Matouškova Swingbandu.

Jazz bez hranic nabídne také workshopy pro aktivní jazzmany. K tradiční kytarové a bigbandové dílně Helmuta Nieberleho a Milana Svobody přibyla letos i jedna novinka: workshop swingových tanců.

Další festivalovou novinkou bude Týden jazzové kuchyně, který chystá na začátek listopadu restaurace PI. JEZ. PI. New Orleans je totiž nejen kolébkou jazzu, ale i skvělé kuchyně, v níž se mísí francouzská rafinovanost s kreolskými vlivy.

Nejčtenější

Plzeň - Real 0:5, čtyři góly za dvacet minut přinesly nejtěžší prohru doma

JEDNA NULA. Fotbalisté Realu Madrid se radují z gólu, který Plzni vstřelil...

Plzeňští fotbalisté utrpěli nejtěžší domácí pohárovou porážku, Realu Madrid, nejslavnějšímu klubu světa, ve čtvrtém...

Potrestejte ho, peskuje svět Ramose. Ten se Havlovi veřejně omluvil

PERDÓN, MILAN. Sergio Ramos z Realu Madrid se omlouvá plzeňskému záložníkovi...

Když po hodině hry střídal, tisíce fanoušků pískalo, nadávalo, spílalo. Fotbalista Sergio Ramos, ikona Realu Madrid, si...

Dělníci vyměňují oblouky železničního mostu, otočí je kolem jeho osy

Výměna prvního oblouku na železničním mostu nad přehradou Hracholusky je v...

Dělníci opravují zrezivělý železniční most nad přehradou Hracholusky na Plzeňsku. Operace je unikátní v tom, že výměna...

VIDEO: Nejdelším železničním tunelem v zemi už jezdí vlaky s cestujícími

První vlak s cestujícími, který projel nejdelším železničním tunelem v České...

Nejdelší železniční tunel v České republice začíná sloužit veřejnosti na třetím železničním koridoru z Plzně do Prahy....

Vrba: Jsem smutný z výsledku. Při gólech jsme se chovali jak dorostenci

Trenér Pavel Vrba mává plzeňským fanouškům po porážce 0:5 s Realem Madrid.

Jeho jméno dlouho znělo hledištěm, fanoušci si trenéra plzeňských fotbalistů Pavla Vrbu žádali na děkovačku. Ne, po...

Další z rubriky

Do terénu vyráží maskovaná, kvůli fotkám si obléká rybářské kalhoty

Taťána Typltová ráda fotí zvířata a přírodu. Kvůli dobrému snímku je ochotná i...

Fotografka Taťána Typltová nejraději fotí zvířata a českou krajinu. Do terénu se pečlivě maskuje, aby co nejvíce...

Letos by mu bylo sto, plzeňského fotografa proslavily snímky z velehor

Vilém Heckel fotil především hory, přírodu, ale také vytvářel reklamní a...

Plzeňan Vilém Heckel, který se stal legendou mezi fotografy, by se letos dožil sta let. Pořizoval snímky nejen z výprav...

Je tu svátek piva, na Pilsner Fest přijedou výčepní z Koreje i Japonska

Oslava 174. výročí plzeňského Prazdroje (2. října 2016)

Západočeská metropole zažije v sobotu největší pivní svátek. Tradiční Pilsner Fest, který je oslavou vyhlášeného...

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova
Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát rozvedené samoživitelky tří dětí by vydal na několikadílný román. Ačkoliv poslední rok nebyl pro paní Janu jednoduchý, potkalo ji i štěstí splnil se jí její velký sen. V soutěži společnosti Wüstenrot totiž vyhrála hlavní cenu – novou kuchyni v hodnotě 150 000 Kč. Konečně to tedy vypadá, že už se blýská na lepší časy. A že to bylo potřeba…

Najdete na iDNES.cz