Záchranáři testují nové přístroje. Účinněji zasáhnou třeba při embolii

  20:11aktualizováno  20:11
Léčit pacienta až v nemocnici je pozdě, je třeba začít už v sanitce. O tom jsou přesvědčeni lidé ze záchranné služby Plzeňského kraje. Nakupují proto nové přístroje. Testují malý ultrazvuk a takzvanou přenosnou laboratoř. Mnohem více pacientů tak budou moci zachránit například při embolii.

Záchranná služba má nově k dispozici také automobil uzpůsobený na přepravu nadměrných pacientů. Hydraulické lůžko za 400 tisíc korun unese až 300 kilogramů těžkého člověka. Zařízení ukazuje ředitel záchranky Roman Sviták. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Přístroj, kterému záchranáři říkají "přenosná laboratoř", dokáže odhalit vznik plicní embolie, srdeční selhání nebo akutní infarkt myokardu. Přestože se všechny tyto hodnoty zjišťují na urgentním příjmu v nemocnici po převozu sanitou, vedení záchranky v Plzni je přesvědčené, že je to pozdě. Usiluje o to, aby se začalo léčit už v sanitce.

"Například plicní embolie je velice rizikový stav, a když se lék podá včas, může se zdravotní stav pacienta zvládnout. Jinak také může dojít k zástavě srdce a neúspěšné resuscitaci," vysvětlil ředitel krajské záchranky Roman Sviták.

Jeho cílem je, aby takzvané přenosné laboratoře, které záchranáři nyní testují po celém kraji, byly v každé sanitce. Přístroje stojí kolem 15 tisíc korun. Jeden proužek, na který se kápne krev a poté se zasune k analýze do přenosné laboratoře, stojí 80 korun.

Přístroje by mohli ocenit i mladší pacienti. "Plicní embolie se vyskytuje také u mladých žen ve věku 30 až 40 let. Na vznik má vliv hormonální léčba, kouření či antikoncepce, embolie vzniká i při úrazu. Díky laboratoři jsme schopni ji rozpoznat a dát účinný lék, aby trombus nerostl," vysvětlil Sviták.

Podle jeho slov procházejí lékaři na záchrance školeními, aby věděli, jaký lék podat, když se na monitoru přístroje objeví určitá hodnota.

"Léky totiž máme, ale lékař musí mít jistotu, že nemoc probíhá. Podání některého medikamentu může být i rizikové, když se podá v nevhodnou dobu," popsal Sviták.

Přístroj zpřesňuje i měření hodnoty glykemie neboli koncentrace glukózy v krvi. "Často je pacient s vysokou hodnotou glykemie v bezvědomí a my někdy nevíme, čím je bezvědomí způsobené. Dříve bylo léčení založené na odhadu, ale pacienti mají právo na slušnou péči. Lékař by měl mít konkrétní data, aby měl jistotu, že může začít léčit," podotkl šéf záchranky.

Jeho snem je, aby v každé sanitce byl i přenosný sonografický přístroj. "V Česku je to novinka, na žádné záchranné službě zatím není. Cílem je, aby se s ním lékaři na všech výjezdových pracovištích naučili dělat. Přáli bychom si, aby byl na všech pracovištích, ale máme větší priority - monitory na měření tlaku, sycení krve kyslíkem, které také zatím nejsou úplně všude," popsal Sviták.

Lékařům tak musí zatím stačit jen dva tyto přístroje. Překážkou k jejich většímu rozšíření je také cena - téměř půl milionu korun.

Sonograf odhalí například krvácení do dutiny břišní

"V době, když jsme museli v rozpočtu krajské záchranky uspořit 23 milionů korun ve srovnání s loňskem, je nákup většího množství přístrojů jen snem," uvedl Sviták s tím, že celkový rozpočet záchranky je více než 400 milionů korun, z čehož zhruba 160 milionů pokrývají zdravotní pojišťovny a zbytek Plzeňský kraj.

A jaký je přínos sonografu? Rozpozná závažné krvácení třeba do dutiny břišní ze sleziny. Pro lékaře je to signál, že musí směrovat pacienta okamžitě do traumacentra, které je v kraji pouze ve Fakultní nemocnici v Plzni.

"Krvácení do břicha lékař nemusí poznat podle krevního tlaku, protože mladý člověk kompenzuje krevní ztrátu dvě tři hodiny," popsal Sviták.

Pokud lékař krvácení neodhalí, může pacienta nasměrovat například do krajské nemocnice a tím léčení zdržet. Špitál pak totiž stejně musí zorganizovat převoz pacienta do traumacentra.

"Takže místo toho, aby pacienta přivezli s krevní ztrátou jednoho litru, tak je při zastávce v krajské nemocnici předán například s krevní ztrátou čtyř litrů. Senior to nepřežije, mladý možná. Průšvih je, že těchto úrazů, způsobených například dopravními nehodami, přibývá," dodal Sviták

Nejčtenější

Plzeň - AS Řím 2:1, poháry na jaře budou, zajistil je gól Chorého

Plzeňský kouč Pavel Vrba se svými svěřenci slaví před kotlem fanouškům výhru na...

Výborný týmový výkon a vítězství nad loňským semifinalistou Ligy mistrů. Fotbalisté Plzně na domácím hřišti porazili AS...

Přes tři čtvrtě miliardy v kase. Plzeň v Lize mistrů vydělala obří sumu

Plzeňští fotbalisté prožívají velkou radost, právě porazili v Lize mistrů AS...

Přibližně 800 milionů korun vydělala fotbalová Plzeň díky podzimnímu účinkování v Lize mistrů. Je to přibližně o dvě...

Přijatelný los pro české týmy: Slavia narazí na Genk, Plzeň vyzve Záhřeb

Slávistický záložník Josef Hušbauer a s Matíasem Kranevitterem z Petrohradu v...

Nejsou to ti vysnění soupeři jako Arsenal, Chelsea nebo Inter Milán. Zato jsou pro oba české týmy velmi přijatelní a...

Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři mladí lidé, žena bojuje o život

Auto u Koutu na Šumavě skončilo v lesním potoce (16. prosince 2018).

K tragické nehodě v noci na neděli vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému na Domažlicku. Řidič...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Další z rubriky

Prchal před policisty a několikrát na ně najížděl, dostal tři roky vězení

Řidič zajel do slepé uličky a policisté za ním vyběhli, aby ho zastavili

Tři roky vězení a zákaz řízení na čtyři. Tak zní verdikt Okresního soudu v Klatovech nad osmapadesátiletým recidivistou...

Bimbovy erotické obrazy mají v Plzni premiéru, malíř by oslavil stovku

Kresba slavného výtvarníka Bohumila Konečného zvaného Bimba (6. 12. 2018)

Originály dětských kreseb, dopisy s Jaroslavem Foglarem, obálky prvorepublikových časopisů nebo ukázky reklamních...

Radnice řeší výzvy, ať zajistí víc bezpečí. Lidé podepisují petici

Policisté pracují na místě nálezu mrtvého muže v Těšínské ulici v Plzni -...

Bezpečnostní situace ve městě a to, jak ji vnímají lidé, bude téma, se kterým budou mít zastupitelé Plzně v začínajícím...

Najdete na iDNES.cz