VIDEO: Záchranář předvedl, jak se dostat z prasklého ledu

  • 2
Hladina Velkého boleveckého rybníka v Plzni je pokrytá ledovou krustou, ale na bruslení to ještě zdaleka není. Pavel Barák z plzeňské Vodní záchranné služby přímo předváděl, jak dokáže být ještě průhledný, tři centimetry silný led zrádný.

"Daleko nedojdu, za chvíli se propadnu do vody," říkal Barák, když oblečený ve speciálním záchranářském obleku, jištěný lanem a s přilbou na hlavě pomalu šel po ledu. Chvílemi led zlověstně praskal, ale ještě držel.

"Spousta lidí si myslí, že když vidí na rybníku dvacet lidí, můžu tam také a nic se nestane. V mnoha případech je to ale osudný omyl," varuje Barák.

Asi deset metrů od břehu párkrát na ledě skočil, praskliny se začaly šířit ledovou krustou a po několika dalších dupnutích se propadl do vody.

"Když se propadnete ledem, snažte se nepanikařit. Zachovejte klid, pokuste se na led převalit a pak se po něm plazit. Ostatní by měli co nejdříve volat linku 150 nebo 112 a pak řešit přímou pomoc. Hoďte člověku ve vodě provaz, barel nebo třeba větev, které se může chytit, a pak ho můžete z bezpečného místa zkoušet vytáhnout," říká Pavel Barák.

S kolegou pak skočili do vody oba současně a dokázali, že se vzájemně mohou dostat nahoru na led a pak se válením sudů dostat na břeh.

Co ale dělat, když se propadnete na řece a voda vás vtahuje pod led? "Pokuste se co nejdéle držet ledu a odolávat vtažení. Pokud vás voda pod led vtáhne, většinou není průzračný jako nyní a tělo třeba pod zasněženým ledem není vůbec vidět," varuje Barák.

Pod led rybníku dokonce i vplaval. "Největší problém je, že nevidíte, kde končí led a kde už je díra, hrana není vůbec vidět. Směr, kudy ven, mi ukázalo jistící lano," popsal Barák, který přitom nebyl pod ledem dál než dva metry od okraje díry.