Na západě Čech letos hodně lidí léčilo s virovým  zánětem mozku. (Ilustrační snímek)

Na západě Čech letos hodně lidí léčilo s virovým zánětem mozku. (Ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na západě Čech řádil virový zánět mozku, víc než klíšťová encefalitida

  • 0
Na západě Čech letos řádil virový zánět mozku, postihl více lidí než klíšťová encefalitida. Se zánětem mozku skončilo v plzeňské nemocnici čtyřicet lidí, upřesnila lékařka infekční kliniky nemocnice Věra Štruncová. Klíšťových encefalitid, které mají těžší průběh, bylo letos 38.

"Bylo to akorát na začátku školního roku, takže ta nejnevhodnější doba. Nejhorší byly časté bolesti hlavy a to, že jsem musela být izolovaná doma," vyprávěla třicetiletá Alena, které enterovirovým zánětem mozku onemocněla koncem srpna.

Na tři týdny pak byla jako učitelka vyřazena z pracovního provozu. Podobně na tom byly i další nemocní. Kvůli tomu, aby vůbec nezatěžovali mozek, museli zůstat na lůžku.

Enterovirový zánět mozku, který se šíří kapénkovou infekcí a stolicí, je druhé nejčastější virové onemocnění mozku po klíšťové encefalitidě. Letos je tomu ale v západních Čechách naopak.

Potvrdila to lékařka infekční kliniky fakultní nemocnice v Plzni Věra Štruncová. Na klinice letos skončilo čtyřicet lidí, kteří byli hospitalizováni s enterovirovým zánětem mozku. Klíšťových encefalitid bylo osmatřicet.

"Jedná se o onemocnění, které způsobuje velká skupina enterovirů. Onemocnění má většinou dvoufázový průběh, takže se může podobat klíšťové encefalitidě, ale je mírnější a většina onemocnění dopadne bez následků," líčí Štruncová, podle které proto není třeba podléhat při nákaze panice.

Příznaky choroby

Začne teplotou, pokračuje narůstající bolestí hlavy a drážděním mozkových blan. Při lehkém průběhu nemusí vůbec dojít k zánětu mozkových blan, může vše proběhnout jako letní chřipka. Jen u některých nemocných se virus dostane na mozek a způsobuje nehnisavý zánět mozku.

Na chorobu neexistuje žádný lék. Nejdůležitější je ulehnout a zůstat v klidu.

Choroba začne teplotou, pokračuje narůstající bolestí hlavy a drážděním mozkových blan. Při lehkém průběhu nemusí podle lékařky vůbec dojít k zánětu mozkových blan, může vše proběhnout v první fázi jako letní chřipka. Jen u některých nemocných se virus dostane na mozek a způsobuje nehnisavý zánět mozku.

Problémem podle Štruncové je, že i člověk, který žádné příznaky nemá, může chorobu roznášet a může ji od něj chytit někdo, kdo bude mít nakonec velké problémy. Proto je podle lékařky důležitá hygiena.

Nemocný by měl podle ní stonat v izolaci a neměl by nákazu šířit dál. Na chorobu neexistuje žádný lék. Nejdůležitější je ulehnout a vynechat veškeré aktivity.

"Když je mozek nemocný a je tam zánět, tak se brání, což má určité příznaky. Jedním z nich je bolest hlavy, navíc člověk zvrací a nechce jíst. Když neulehne, tak si poškozuje mozek a průběh je delší a těžší," popsala lékařka.