Opravený vodojem v Heřmanově Huti má nové využití, stala se z něho rozhledna.

Opravený vodojem v Heřmanově Huti má nové využití, stala se z něho rozhledna. | foto: OÚ Heřmanova Huť

Z unikátního vodojemu v Heřmanově Huti je rozhledna. Podívejte se

  • 4
Zrenovovaný pivovarský vodojem by se měl stát novou turistickou atrakcí Heřmanovy Hutě na Plzeňsku. Díky třímilionové rekonstrukci se z něho stala rozhledna. Unikátní, více než sto let starou stavbu, která se pyšní hned několika "nej", v pátek slavnostně zpřístupnili veřejnosti.

Léta nepoužívaný vodojem stojící na východním okraji obce blízko dálnice D5 nechala tamní radnice opravit díky více než třímilionové dotaci od Evropské unie.

Fotogalerie

"Dostali jsme ji poté, když se nám povedlo zapsat věž jako technickou památku," řekl starosta Radek Lukáč.

Šestnáct metrů vysoká stavba z roku 1908 dostala novou fasádu a vnější točité schodiště. Protože nedaleko obce vedou vyhledávané cyklostezky, starosta očekává, že k rozhledně budou jezdit hlavně výletníci na kolech. U paty věže mají možnost posedět na lavičkách a nechat kola opřená v nových stojanech.

Vodojem slibuje nejen zajímavé rozhledy do krajiny s obzorem Brd i pohořím Českého lesa, ale je sám o sobě zajímavý.

Nádrž nesená na šesti sloupech je jedním ze dvou dosud existujících "pivovarských" věžových vodojemů v České republice. Ten známější stojící v plzeňském Prazdroji je sice o rok starší, ale jeho stavební konstrukce je zcela odlišná.

Zcela pokrokové použití železobetonu a dokonalé provedení

Raritou vodojemu v Heřmanově Huti je použití železobetonu, které bylo na svou dobu zcela pokrokové. "Spolu s vodojemem v Chudeřicích na Teplicku jsou jedinými představiteli technického myšlení českých Němců v oblasti vodárenského věžového stavitelství," řekl před časem památkář Pavel Domanický.

Kdy se tam vydat?

Obec bude vodojem otevírat zdarma turistům každou sobotu a neděli od 14:00 do 16:00 a po zbytek týdne na telefonickou objednávku.

"Vodojem je perfektně provedený, po letech nemá závažné závady. Přestože se jedná o čistě užitnou stavbu, jde o krásnou architekturu. Je to také dokonale provedeno řemeslně s využitím kombinace materiálů, jako například barevných keramických prvků," dodal Domanický.

Podle něho je použití věžových vodojemů v Plzeňském kraji vzácné, není jich zde víc než deset, protože v kopcovité terénu jich většinou nebylo zapotřebí. Vodojem v Heřmanově Huti svému původnímu účelu sloužil jen krátce. Měl zásobovat vodou pivovar ve Vlkýši, kvalita vody však byla nestálá a k vaření piva se neužívala.

Pivovar ve 30. letech zanikl, vodu z vodojemu pak používali zdejší zemědělci až do roku 1960, kdy věž své využití definitivně ztratila.

Heřmanova Huť

Heřmanova Huť