Nová zeď pro sprejery v Rokycanech.

Nová zeď pro sprejery v Rokycanech. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Z legální stěny v Rokycanech jsou sprejeři nadšení, je prý lepší než zdi domů

  • 2
Sprejeři mohou legálně kreslit graffiti na stěně v Rokycanech u zimního stadionu. V budoucnu k ní možná přibude další, na opačném konci města. Radnice i policie věří, že tím vyřeší problémy se sprejery, kteří ve městě a v okolních obcích malují po zdech domů a vlakových soupravách.

 „Je to tady lepší, než chodit po městě a malovat někomu na dům nebo na garáž,“ prohlašoval autor prvního barevného výtvoru na rokycanské stěně Jiří Potůček. Malování sprejovými barvami se věnuje zhruba deset let.

Vysvětluje, že na legální stěně má dost času vytvořit něco hezkého. „A nejen ve strachu, že vás někdo chytí, něco v rychlosti nacákat potmě na zeď,“ říká mladík. Nejčastěji tvoří v Plzni, kde je legálních stěn několik, a v Nýřanech.

Sprejeři shodně s radními a policisty věří, že legální stěna umělce zláká. „Jakmile se zaplní graffiti, tak ji přebarvíme na bílo, aby měli dostatek volné plochy,“ slibuje velitel rokycanských strážníků Petr Wohlmut.

S nápadem sprejerské stěny přišli policisté

Nejvíce sprejeři řádili po městě před dvěma lety. Tehdy strážníci pochytali a usvědčili několik skupinek naráz. Jejich autoři jsou většinou z okolí Rokycan. Nedávno policie řešila pomalování celé vlakové soupravy na nádraží ve Zbirohu.

Autory nápadu legální sprejerské stěny jsou policejní mluvčí Jana Tomková a velitel městských strážníků Petr Wohlmut. O vzniku stěny začali uvažovat již před několika lety. „Teď se nám ji podařilo zprovoznit s výraznou podporou Plzeňského kraje,“ řekla Tomková. Lisované desky, jejich instalace a nátěr stály 65 tisíc korun.  

Pokud se legální stěna v Rokycanech osvědčí a sprejeři budou tvořit na ní místo na domech, pak je velmi pravděpodobné, že vyroste časem i další. „Zřejmě na opačném konci města,“ dodává starosta Rokycan Vladimír Šmolík.