Totožnost muže nelze zveřejnit kvůli ochraně práv nezletilých dětí.

Totožnost muže nelze zveřejnit kvůli ochraně práv nezletilých dětí. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Z domu na Plzeňsku, který je plný harampádí, odebral soud tři děti

  • 116
Boj o své děti svádí muž z Plzeňska. Sociální pracovníci tento týden z jeho domu odvezli tři školáky. S tátou žili v přinejmenším podivných podmínkách. Dům je odpojený od elektřiny a místnosti jsou nacpané taškami s věcmi od podlahy ke stropům. Vše začalo, když se jedno z dětí zmínilo ve škole, že táta bouchl mámu.

Šestapadesátiletý Pavel svítí baterkou, když procházíme z chodbičky přes jednu místnost absolutně bez světla do bývalé kuchyně. V ní je trochu světla, které proniká kouskem okna zastavěného nacpanými taškami.

Protahujeme se asi půl metru širokou uličkou. Na jedné straně spousty tašek plné věcí vyskládané až do stropu, na druhé pověšené prádlo a kamna, na nichž se vaří. V celém domě je odpojená elektřina, vodu přinášejí ze studny na dvoře.

Pod nataženou šňůrou s oblečením v další místnosti je rozložený gauč. "Tady ještě dneska ráno spaly moje tři děti. Slíbil jsem jim, že půjdeme na výlet, když mají prázdniny. Říkal jsem jim, že je nikomu nedám, že je odsud nikdo neodtáhne," říká ztěžka muž statné postavy. Větu ale dořekne jen s velkou námahou, pláč je silnější než slova.

Ve středu ráno k domu v malé obci na jihu Plzeňska přijeli sociální pracovníci a soudní vykonavatel s rozhodnutím, že musí odvézt všechny tři školáky, vše se odehrálo pod dohledem policie. "Byli jsme požádáni o asistenci při odebírání dětí na základě příkazu soudu," potvrzuje policejní mluvčí Ivana Telekešová. Kvůli zákonné ochraně nezletilých nezveřejňujeme jména dětí ani další detaily, které by vedly k jejich identifikaci.

Plačící otec říká, že se děti chtěly bránit i sekerou, jen aby je od něj nikdo neodvezl. "Co jsem měl dělat? To jsem měl jít proti policistům? Děti mají zničené prázdniny, odtáhli je jen proto, že to jejich matka chce. Ale proč, když jsou tu děti spokojené, když mámu nechtějí?" argumentuje Pavel, který je 14 let bez práce.

Žena je přesvědčená, že její bývalý druh se musí léčit

MF DNES ve čtvrtek hovořila i s matkou dětí. Zatímco její druh tvrdí, že od nich sama odešla asi před třemi týdny, ona oponuje, že ji bil a nakonec vyhodil z domu. "Vím, že má děti strašně rád. Ať jsou s ním, ale ať je všechno v pořádku. Děti byly v poslední době na jeho straně, měl na ně obrovský vliv, sprostě mi nadávaly. Co řekl jejich otec, to bylo svaté. Já jim tam asi přebývala, posílali mě bydlet do jeskyně. Když jsem jim řekla, ať jdou dělat úkoly do školy, vysmály se mi," popisuje žena.

Ta je přesvědčená, že se její bývalý druh musí začít léčit. "Opravdu jste se dostal až dovnitř do domu? Viděl jste, jak to tam vypadá? On všechno sbírá, ale nic se nesmí vyhodit, na všem lpí, i na bezcenných věcech," říká matka dětí, která si po dlouhém hledání dokázala sehnat práci.

Ve středu vykonavatel se sociálními pracovníky odvezli děti nejdříve na prohlídku k lékaři a pak do zařízení pro školáky. "Dětem jsem hned volala, ale vůbec se mnou nechtěly mluvit," přiznává jejich matka.

Co mám udělat, abych měl děti co nejdříve zpátky? Tuhle otázku opakoval Pavel nesčíslněkrát. MF DNES kontaktovala krizovou službu diecézní charity. Muž s nimi telefonoval dlouhou dobu. "Vymalovat? V domě teplá tekoucí voda? Ale proč? Když jsem bydlel před revolucí v bytě v centru Plzně, byl druhé kategorie a teplou vodu jsme také neměli. Vyklidit místnosti? To není otázka dvou tří dnů. Jsem tu úplně sám, to je práce na měsíce," zoufá si Pavel, který připouští, že žijí trochu jinak než ostatní. "Ale děti tu byly šťastné. Proč máme být zaškatulkovaní a stejní jako ostatní?" podivuje se.

Pavel dříve podnikal, skončil ale s dluhy

Neexistují žádná kritéria, jež by stanovovala nejnižší možnou úroveň toho, co lze považovat za přiměřené bydlení pro dospělého s dětmi. Jedinou podmínkou tak zřejmě je, že objekt musí být zkolaudován pro trvalé bydlení.

Pavel i matka dětí se nezávisle na sobě dokážou shodnout v jediném - kde je okamžik, kdy se jejich bezproblémový život zlomil.

Ještě koncem 90. let oba podnikali. "Pavel měl dva byty, ale pak o ně podvodem přišel. Ti, kteří vše způsobili, vyvázli u soudu jen s podmínkami," říká jeho družka. Pavel doplnil, že podnikání skončilo s dluhy a v Plzni se ho v té době pokusili tři muži nacpat do auta. Začal se bát, odstěhovali se z města. V domku na vesnici prý měli i černou elektrickou přípojku.

Sociální pracovnice, která byla u odebírání dětí, se nechce k události jakkoli vyjadřovat s odůvodněním, že jde o případ nezletilých.

"Nejsou to občané, kteří by se nějak pozitivně podíleli na chodu obce, ale víc bych to nechtěl rozebírat," prohlásil o rodině starosta.

Všechny tři sourozence soud zřejmě pošle do diagnostického ústavu. Marie Vodičková z Fondu ohrožených dětí uvedla, že špatné bytové podmínky a hmotná nouze nemohou být důvodem k odebrání dětí, pokud rodiče plní své povinnosti.