Giboni bělolící jsou novými obyvateli plzeňské zoo.

Giboni bělolící jsou novými obyvateli plzeňské zoo. | foto: ZOO Plzeň

Vzácní opičáci se v Plzni zabydleli v sousedství nosorožce Baabuua

  • 0
Opičáci Xian a Young Lu původem z Nizozemí se stali novými obyvateli zoo v Plzni. Kriticky ohrožení giboni bělolící mají ve zdejší zahradě premiéru. Zabydleli se v sousedství nedávno nově dovezeného nosorožce Baabuu.

Xianovi je sedm let, nerodil se v Hannoveru a do Plzně přijel ze specializované opičí zoo Apenheul. O dva roky starší Young Lu se narodil v Safariparku Beekse Bergen.

Čínská legenda

Giboni byli ve starověké Číně velmi uctívaným zvířetem a hráli důležitou roli v kultuře země. Podle legend pocházejících až z doby 150 let př. n. l. se giboni mohou měnit v lidi a žít stovky let.

"Giboni bělolící patří mezi kriticky ohrožené druhy, chová je 36 evropských zoo a za posledních dvanáct měsíců přišla na svět pouze čtyři mláďata," řekl Martin Vobruba z plzeňské zoo. V Česku se letos narodila mláďata tohoto druhu opic v Liberci a v Ostravě.

Giboni bělolící jsou zajímaví zbarvením srsti. Dospělý samec je černý, zatímco samice je béžová. Mláďata mají po narození stejnou barvu jako matka, ale v jednom roce života obě pohlaví černají.

Samičky se zhruba ve čtyřech letech přebarvují zpět do béžové barvy. Tyto opice se dožívají až třiceti let.

Devítimetrové skoky

Pozornost návštěvníků zoo giboni určitě upoutají svým pohybem. Dokáží se přehoupávat na dlouhých rukou švihem ze stromu na strom. Skoky dlouhé devět metrů jsou pro ně hračkou.

Jejich úbytek v přírodě má na svědomí ilegální obchod s domácími mazlíčky, ničení biotopu a příbuzenské křížení.

Giboni bělolící střídají v Plzni jiný a známější druh gibonů bělorukých. Ty ve zdejší zoo chovali od roku 1999 až do letošního roku. Páru Ríša a Kulička se zde postupně narodila čtyři mláďata.