Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Špičkové centrum se zaměřením na výzkum a sportovní vědu vznikne v Plzni

  9:06aktualizováno  9:06
V Plzni by v příštích letech mohlo vzniknout Výzkumné centrum sportovních věd a medicíny. Centrum, které by svým zaměřením bylo unikátní i v rámci republiky, má fungovat při Pedagogické fakultě Západočeské univerzity.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Úzce by ale spolupracovalo s Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy i plzeňskou fakultní nemocnicí. Vyloučené není ani partnerství s výzkumnými centry na univerzitě. Těžiště činnosti bude ležet v excelentním výzkumu.

„Uvítali bychom, kdyby v Česku vzniklo centrum podobné tomu našemu,“ avizoval už při své návštěvě na půdě Západočeské univerzity před několika týdny Michael Ormsbee, docent Floridské státní univerzity. Tam už funguje Institut sportovních věd a medicíny, zaměřuje se mimo jiné na výkonnost člověka či metabolismus sportovců i běžné populace v závislosti na jejich výživě.

Ormsbee jako ředitel tohoto institutu usiluje o mezinárodní spolupráci. A v univerzitní Plzni vidí velký potenciál. „Cítím, že zájem o sport a sportovce je tady veliký. Lidem, kteří se začnou zajímat o své zdraví, chceme poskytnout informace,“ svěřil se Ormsbee.

Podle plzeňského fotbalového trenéra Petra Košika, který byl na Florida State University v loňském roce na stáži a který Ormsbeeho do Plzně pozval, se už začalo intenzivně jednat o konkrétních obrysech celého projektu. „Čeká nás řada úkolů, musíme nastavit pravidla fungování. Bude to rozsáhlá záležitost,“ je si vědom Košik.

Americká univerzita může pomoci s know-how

Už nyní je ale podle něj jasné, že centrum by se mělo soustředit na výzkum na vysoké úrovni. „Výzkum by měl přinášet nové a unikátní pohledy nebo řešení, čekáme zajímavé objevy. Kvůli tomu je ale třeba, aby se do činnosti zapojili lidé s vysokou odborností. To se, myslím, podařilo,“ hodnotí Petr Košik a dodává, že pomoct by podle něj měly již navázané kontakty Západočeské univerzitě.

Už nyní spolupracuje s univerzitou ve španělském Toledu, německém Chemnitz, Univerzitou Aichi Gakuin z japonské Nagoje a nejnověji právě s Florida State University.

Ormsbee naznačil, že jeho existující institut by tomu plzeňskému mohl v první fázi pomoct s vybavením i s know-how. „Možností spolupráce je mnohem víc. Byli bychom rádi, kdyby se tu mohly provádět i stejné studie jako ve Spojených státech. Můžeme pomoct ale také s metodologií, analýzou dat, společně můžeme generovat nové myšlenky,“ nastínil svou představu Ormsbee.

Podle Košika by se s prvními menšími výzkumy mělo začít už v horizontu měsíců, u složitějších výzkumů zabere samozřejmě určitou dobu příprava. „Můžeme se pohybovat v řádu měsíců i let, bude záležet i na možnostech financování,“ netají se Petr Košik.

Co se týče konkrétních témat, minimálně v první fázi by se centrum mohlo věnovat oblastem, v nichž už nějaký výzkum probíhá. Konkrétně zmiňuje výzkum vitaminu D, omega 3 mastných kyselin nebo oblast výživy a doplňků stravy. V budoucnu by se podle něj mohlo centrum dotknout i pohybové prevence a tvorby programů konkrétních pohybových aktivit.

„Centrum by mohlo navázat na naše sledování různých parametrů při extrémních sportovních výkonech,“ říká k tomu Ondřej Topolčan, náměstek ředitele plzeňské fakultní nemocnice pro vědu a výzkum, a dodává, že existují i další oblasti, v nichž by se dalo spolupracovat.

Zmiňuje, že nemocnice usiluje o to, aby zvýšila účinnost a účelnost rehabilitace pacientů, především kardiologických a onkologických. „Třetí oblast, která se nám líbí a která má patřit mezi náplně tohoto centra, je otázka nutrice a tělesné zátěže. Z našeho pohledu je to opět zajímavé zejména pro pacienty kardiologické a onkologické,“ vysvětluje Topolčan, proč celou myšlenku podporuje.

Minimálně v počátku bude centrum sídlit v budově Pedagogické fakulty. Do budoucna je podle Košika jednou z variant rekonstrukce nějakého objektu, ve hře je ale i zcela nová budova. „To je ale až další fáze celého projektu. Náklady očekáváme v řádech desítek milionů korun,“ uvedl Košik s tím, že zajištění drobnějších výzkumů by mohlo přijít řádově na statisíce, u výzkumů excelentních budou náklady podstatně vyšší.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

VIDEO: Tatra 613 i Carevna. Plzeňskem se proháněly vozy z dob socialismu

Pátý ročník akce Retro jízda aneb „V čem jsme jezdili za socialismu“  uspořádal...

Nablýskaná embéčka, wartburgy, žigulíky, fiaty, ale také staré motorky ČZ a jawa a mnoho dalších veteránů podniklo v...

Najdete na iDNES.cz