Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové vedení Plzně tibetskou vlajku na radnici možná už nevyvěsí

  8:59aktualizováno  8:59
Na plzeňské radnici se v posledních letech pravidelně objevovala tibetská vlajka. Bylo to však za éry primátorů z ODS. Nyní se stal primátorem města Martin Zrzavecký z ČSSD a socialisté pro symbolické připomínání situace v Tibetu a lidských práv jeho obyvatel zpravidla příliš pochopení nemají.

Akce Vlajka pro Tibet upozorňuje na nedodržování lidských práv v Tibetu. Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Může to tedy být jedna z prvních viditelných změn po nástupu nového vedení Plzně. A může to být také první tvrdší střet, ke kterému mezi členy nové koalice v městské radě dojde. 

Vlajka pro Tibet

  •  Kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině 90. let v západní Evropě s cílem poukázat na porušování lidských práv v Tibetu. Loni ji v ČR podpořilo 601 obcí, měst, městských částí, krajů a více než sto škol. 
  • V roce 1950 obsadila území Tibetu armáda Číny. V roce 1959 uprchl dalajlama do Indie, po jeho odchodu vypuklo v Tibetu povstání proti několik let trvajícím represím a čínské politice znevýhodňující Tibeťany v jejich vlastní zemi. Při povstání zemřelo přibližně 80 tisíc Tibeťanů
  • Za poslední tři roky si sebeupálení jako nejkrajnější formu protestu proti útlaku ze strany Číny zvolilo 107 Tibeťanů.

Akce Vlajka pro Tibet upozorňuje na nedodržování lidských práv v Tibetu a v březnu připomíná výročí Čínou krvavě potlačeného povstání Tibeťanů v roce 1959.

To, že socialisté podobné akce příliš nepodporují, dokládá například skutečnost, že když se vlády na hejtmanství Plzeňského kraje ujala ČSSD, vedení kraje vyvěšování tibetské vlajky (oficiální vlajka tibetské exilové vlády) na budově hejtmanství zastavilo. Hejtmanka Milada Emmerová to zdůvodňovala výmluvou, že na domě chybí volný stožár, protože tam visí vlajky kraje a Evropské unie.

Jak se tedy na akci Vlajku pro Tibet dívá nový primátor Plzně Martin Zrzavecký? Řekl, že by se o ní chtěl s vedením města bavit.

„Nechci, aby se nějaký národ utiskoval, ale nevím, jestli symbolické vyvěšení vlajky na radnici pomáhá řešení toho problému,“ řekl Martin Zrzavecký. Bude také tvrdit, že na vlajku chybí stožár? „To ne. Nebudu se vymlouvat,“ prohlásil. 

Upozorňuje, že zástupcům Číny jednajícím o možné spolupráci v Česku akce vadí. „Zažil jsem jednání hospodářské komory a zástupců Číny. Velvyslanec Číny mi řekl, že ví, že se na radnici věší tibetská vlajka a že se jim to prostě nelíbí. Bavil jsem se o tom s tehdejším primátorem Baxou. Řekl, že ho to nezajímá, že to udělá. Ale firmy z toho nadšené nejsou. Být to na mně, já bych tu vlajku nevěšel,“ uvedl Zrzavecký. 

Rozhodne hlasování městské rady?

Upozornil, že o případném nevyvěšování vlajky by muselo rozhodnout nové hlasování v městské radě. V té má nyní ČSSD tři hlasy, ODS čtyři a po jednom hlasu pak mají KDU-ČSL a Občané patrioti.

Bývalý primátor a nynější první náměstek primátora Martin Baxa (ODS) je přesvědčen, že vyvěšování vlajky má stále velký význam. „Situace v Tibetu se v posledních letech spíš zhoršuje, včetně pronásledování lidí. Myslím, že není žádný důvod se přestat zapojovat do akce Vlajka pro Tibet,“ prohlásil Baxa. Ten věří, že pokud se bude v radě o vyvěšování vlaky hlasovat, zástupci ODS akci podpoří. 

„Je to významná symbolická záležitost. Víme, jak v minulosti našim disidentům pomáhalo, když jim západní státy vyjadřovaly podporu,“ konstatoval. Obavy, že vyvěšování vlajky poškozuje ekonomické vztahy Česka s Čínou, pokládá Baxa za bezdůvodné. „S Čínou obchoduje celý svět. Ale jednou věcí je oboustranně výhodný byznys a druhou věcí je, že slušné západní státy poukazují na porušování lidských práv,“ sdělil Baxa.

Při možném hlasování o akci Vlajka pro Tibet by mohl sehrát podstatnou roli hlas z KDU-ČSL, protože její zástupce Petr Náhlík se stal po volbách jedním z náměstků primátora. Náhlík uvedl, že by vyvěšení vlajky podpořil. Řekl, že má vlastní zkušenost z jednání se zástupci Číny a jejich reakcí na připomínání porušování lidských práv v jejich zemi. „Oni respektují odlišný názor a postoj. A myslím, že si nás naopak neváží, pokud si za ním nestojíme. Máme u nich větší váhu, když si zachováme tvář,“ řekl Náhlík. Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Další z rubriky

Zbyly jen obvodové zdi a hodiny, říká pamětník o požáru vzácných domů

Dvacet let. Na snímku vlevo sleduje v srpnu 1998 Helena Procházková...

Smutné dvacetileté výročí si dnes připomínají obyvatelé městečka Úterý na Plzeňsku. Šestnáctého srpna 1998 večer na...

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Grafton Recruitment Praha
Kontrolor kvality

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 23 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz