Jeden z panelů na výstavě věnované předčasně narozeným dětem. Na snímku Vládík...

Jeden z panelů na výstavě věnované předčasně narozeným dětem. Na snímku Vládík a Kristýnka. Narodili se o 14 týdnů dříve. | foto: zdroj: FN Plzeň

Po narození vážil méně než sáček cukru, teď je Dominikovi skoro pět

  • 6
Výstava, která prostřednictvím fotografií upozorňuje na problematiku předčasně narozených dětí, je od pondělí k vidění v plzeňské fakultní nemocnici. Ročně tu přijde na svět asi 3300 novorozenců, z toho asi 400 předčasně. Starali se tady také o Dominika, který se narodil v říjnu 2009 - vážil ani ne tři čtvrtě kila.

Malý Dominik se narodil ve 24. týdnu těhotenství, vážil 740 gramů a měřil 33 centimetrů. „Po narození se mi vešel do dlaně. Měl dlouhodobé dýchací potíže, dostával krevní transfúze, měl zavedený žilní katetr, sondičku na mlíčko, napojené čidlo na snímání životních funkcí. Dostával antibiotika na uzavření takzvané Botalovy dučeje. Měl krvácení do mozku, objevila se tříselná kýla - to vše se odehrálo za první měsíc jeho života,“ popsala maminka Dominika, o kterého se starali lékaři a sestřičky plzeňské fakultní nemocnice.

Váhy, jakou mají děti narozené „podle tabulek“, dosáhl ve čtyřech měsících života. Ručička tehdy ukázala 3 590 gramů.

Právě Dominik - dnes už skoro pětiletý - je jedním z dětí, na jejichž mimořádně těžký vstup do života chce upozornit výstava věnovaná předčasně narozeným dětem.

Nedoklubko

Občanské sdružení Nedoklubko poskytuje již 12 let rodičům předčasně narozených dětí odborné i laické poradenství. Ve spolupráci s odborníky chce zvýšit povědomí o předčasném porodu a usiluje o zlepšení péče o předčasně narozené děti a jejich rodiny. Více o sdružení se dočtete na internetových stránkách.

Amatérské snímky zachycují malé bojovníky od prvních chvil na světě, kdy jim šlo o život, až po současnost. Dokumentují, že díky péči zdravotnického personálu a lásce rodičů vyrostli v děti, které se nijak neliší od svých donošených vrstevníků.

Za předčasně narozené se považují děti, které přijdou na svět před 37. týdnem těhotenství, dolní hranicí životaschopnosti byl stanoven 24. týden. O tyto děti se v Česku stará dvanáct specializovaných perinatologických center. Mezi přední pracoviště patří Fakultní nemocnice Plzeň.

„Přestože počet předčasně narozených dětí během posledních let stoupá, díky vysoké úrovni péče lékařů a s pomocí špičkových technologií procento těžkých postižení klesá. I u nejrizikovější skupiny nedonošených novorozenců je dnes vysoká šance na přežití a normální vývoj,“ říká vedoucí lékařka Centra vývojové péče neonatologického oddělení v Plzni Eva Dortová.

Předčasně narozeným dětem hrozí řada zdravotních komplikací, protože nejsou ještě připraveny na život mimo dělohu.

Kromě podchlazení se u nich často vyskytují dechové obtíže, takzvaný syndrom dechové tísně, který souvisí s nezralostí plicní tkáně, nebo apnotické pauzy, kdy dítě přestává dýchat z důvodu ne zcela vyvinutého dechového centra v mozku.

Mezi další komplikace patří nízký krevní tlak, chudokrevnost, nezralost ledvin či nezralost zažívacího systému, která může vést k poruchám příjmu potravy a růstu.

Nezralost centrálního nervového systému může způsobit poruchy zraku, sluchu či poškození mozku. Drtivá většina těchto dětí, i ty s nejmenší hmotností, však dnes přežije bez celoživotního handicapu.

Putovní výstava vznikla i díky zapojení sdružení Nedoklubko. Od počátku letošního roku byla k vidění již na několika místech republiky - Fakultní nemocnice Plzeň expozici hostí v prostorách lochotínského areálu, vchod B, 1. nadzemní podlaží. Veřejnosti je přístupná od 1. do 30. září 2014. Poté se přesune do dalších měst.