Ani Čapek se nevyhnul rasovým předsudkům, ukazuje unikátní výstava

  20:26aktualizováno  20:26
Prvotřídní díla zapůjčená od institucí i soukromých sběratelů představuje unikátní výstava Palmy na Vltavě, která je k vidění v plzeňské galerii Masné krámy. Expozice se věnuje vlivům původních kultur subsaharské Afriky, Oceánie a Ameriky na české výtvarné umění v letech 1850 až 1950.

Výstava s názvem Palmy na Vltavě - Primitivismus, mimoevropské kultury a české výtvarné umění 1850-1950. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Auto výstavy Tomáš Winter se tématu věnoval zhruba deset let. Snažil se o to, aby expozice divákovi kromě uměleckých děl přiblížila primitivismus.

"Chtěl jsem tento přístup znázornit jako obecnější způsob pohledu, jako určitou myšlenkovou základnu. Tento směr pracuje s určitými stereotypy, které výstava sleduje prostřednictvím doprovodných textů. Myslím si, že si návštěvník může udělat ucelený obrázek," zamýšlí se Winter a dodává, že se snažil o kritický přístup.

"Nechtěl jsem, aby výsledkem byla pouze adorace kultury, chtěl jsem také ukázat, jakými myšlenkovými klišé se tyto kultury popisovaly," přibližuje Tomáš Winter.

Rasovým a genderovým předsudkům se podle něj například nevyhnul ani Josef Čapek.

Téma výstavy, která bude v Plzni k vidění do 28. dubna, se podle Wintera může zdát poměrně neobvyklé.

"Samozřejmě Československo ani Rakousko - Uhersko nebyly žádnými koloniálními mocnostmi. Nicméně výstava se pokouší ukázat, že zájem o tyto kultury byl velice silný," říká Winter.

Tvůrčí projevy Afričanů, obyvatel Oceánie či amerických Indiánů byly často charakterizovány jako primitivní umění. Odsud pochází i termín primitivismus.

Úvodní část instalace obsahuje starší alegorie Ameriky a Afriky z 16. až 18. století a ukazuje jejich vizuální stereotypy, které se přenášely i do pozdějších děl.

Na to navazuje tematika spojená se známými českými cestovateli 19. století, například Emilem Holubem, Enriquem Stankem Vrázem či Albertem Vojtěchem Fričem. Nechybí ani připomenutí jejich zapojení do koloniálního diskurzu.

"Výstava neopomíjí ani sledování vlivné ideje takzvaného ušlechtilého divocha a jejích konkrétních projevů ve výtvarných dílech Mikoláše Alše, Alfonse Muchy a Františka Kupky," popisuje Winter.

Počáteční projevy primitivismu v českém modernismu zpřítomňují sochy Bohumila Kafky, které byly inspirovány peruánskými mumiemi, návštěvník se seznámí také s ohlasy díla Paula Gauguina u českých malířů Jana Preislera, Jana Zrzavého, Otakara Nejedlého a Otakara Kubína.

Výstava s názvem Palmy na Vltavě - Primitivismus, mimoevropské kultury a české

Výstava s názvem Palmy na Vltavě.

Samostatný oddíl je věnován vlivům umění subsaharské Afriky, Oceánie a Ameriky na český kubismus, především na obrazy Josefa Čapka, který je také autorem knihy Umění přírodních národů.

Roli primitivismu a exotických kultur výstava sleduje také v avantgardních programech poetismu a surrealismu, ať již u Karla Teigeho, Jindřicha Štyrského, Toyen a dalších, v sérii obrazů Bílých černochů od Františka Tichého a ve snímcích jeho přítele Josefa Sudka.

Výstava přibližuje i obsah a vznik dvou nejvýznamnějších sbírek mimoevropského primitivního umění, které shromáždili čeští výtvarní umělci, jde o kolekce Adolfa Hoffmeistera a Emila Filly.

Závěrečná část výstavy ukazuje projevy primitivismu ve 40. letech 20. století u Aléna Diviše, Václava Zykmunda, Františka Hudečka, Jana Křížka. Návštěvníci uvidí ale také například díla plzeňského rodáka Gottfrieda Lindauera, jenž se proslavil od 70. let 19. století na Novém Zélandu.

Nejčtenější

Firma v Klatovech zkrátila pracovní dobu, mzda přitom zůstala stejná

Ilustrační snímek

Klatovská společnost, která vyrábí brýlová skla a obruby, zkrátila délku pracovní doby na 35 hodin týdně. Výše mezd...

Policisté v Plzni vyšetřují vraždu mladíka, podezřelého zadrželi

Policie v Plzni vyšetřuje vraždu sedmnáctiletého muže. (9. prosince 2018)

V sobotu krátce před jedenáctou hodinou večer vyjížděli plzeňští policisté k vraždě. Tragédie se stala na Jižním...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Zlín - Plzeň 0:2, góly v úvodu a mistr si v klidu došel pro výhru

Plzeňští fotbalisté slaví vstřelenou branku, zato Zlín smutní.

Dva góly během pěti minut v úvodu utkání usnadnily plzeňským fotbalistům předehrávku 18. kola první ligy. Ve Zlíně...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Řidič po střetu s vlakem skončil v zahradě, nadýchal téměř promile

Řidič, který měl pozitivní dechovou zkoušku na alkohol, nedal na přejezdu...

Na železničním přejezdu ve Všenicích na Rokycansku vjel ráno řidič osobního auta před projíždějící vlak. Po následném...

Mladíka, který sekl mačetou svého vrstevníka, obvinila policie z vraždy

Z vraždy sedmnáctiletého mladíka je obviněný o dva roky starší vrstevník. (10....

Okresní soud Plzeň-město poslal do vazby devatenáctiletého mladíka, který je obviněný ze sobotní vraždy o dva roky...

Fotopast zachytila v rezervaci v Brdech mladého rysa, přišel ze Šumavy

Fotopast umístěná v rezervaci Brdy zachytila rysa. Jedná se o zvíře, které se...

Do rezervace Brdy se zřejmě začínají přesouvat rysi ze Šumavy. Fotopast tam zatím zachytila jedno zvíře, ale ochranáři...

Najdete na iDNES.cz