VIDEO: Pravěcí predátoři ožili. V muzeu loví šavlozubec i jeskynní lev

  • 1
Útoky predátorů a jejich kořist, která se snaží uniknout, to zachycuje osm výjevů, které jsou nyní k vidění v Západočeském muzeu v Plzni. Výstava s názvem Nelítostný pravěk zachycuje boj o přežití a o potravu v období od prvohor do čtvrtohor.

Návštěvníci muzea spatří například útočícího šavlozubého tygra nebo dinosaura diplodoka, který se snaží ukrýt před dravci v bažině. Byl to sice jeden z nejdelších obratlovců vůbec, měřil až třicet metrů, ale byl to býložravec, který se často stával kořistí drobnějších predátorů.

Model, který dal autorům asi největší práci, zobrazuje obří mnohonožku arthropleuru. Ta byla největším členovcem, který kdy na Zemi žil. Dosahovala délky až dva a půl metru.

„Je asi nejsložitější ze všech, které jsem tady vyráběl. Pracoval jsem na ní zhruba pět měsíců. Největší problém bylo udělat 64 nožiček tak, aby byly stejné. Obtížné bylo vytvořit i výhrůžnou pózu,“ uvedl autor většiny modelů na výstavě Radek Labuťa.

Základ většiny modelů je vyrobený z polystyrenu, na nějž jsou navrstveny přírodní materiály. „Při tvorbě jsme spolupracovali s paleontologem,“ dodává Labuťa.

Odborník autory informoval například o tom, jak měl který živočich koncipovanou kostru nebo svalstvo.

Z každého zvoleného období vybrali tvůrci expozice jednoho typického predátora, který tehdy planetu obýval. Například v období pozdního siluru, tedy asi před 420 miliony lety, jej představoval blízký příbuzný dnešních štírů eurypterid. Díky délce přesahující dva metry a mohutným klepetům byl obávaným dravcem.

Návštěvníci si na výstavě mohou prohlédnout rovněž celosvětově unikátní zkameněliny. Mezi ně patří například prvohorní škorpion nalezený v Německu. Unikátem jsou i křídla jediné obří pravážky nalezené na českém území, objev pochází z okolí Radnic.

Asi největší vzácností je zkamenělina přibližně osmicentimetrového predátora kodymira vagans. „Jde o nejstaršího predátora, který se nevyskytoval v moři,“ informuje Labuťa.

Nález pochází z Brd. Pro ilustraci je součástí expozice také několikanásobně zvětšený model tohoto živočicha.

Výstava vznikla díky spolupráci Západočeského muzea a plzeňské firmy West Media, která provozuje síť dinoparků.

Expozice je zároveň odborná i popularizační. Na své by si tu proto měli přijít vědci i laická veřejnost včetně dětí. Výstava potrvá do 19. června. Její autoři počítají s tím, že bude putovní.