Plzeňská fotografka představí snímky z putování čtyřmi světadíly

  11:44aktualizováno  11:44
Šedesát velkoformátových fotografií z dvanácti zemí a čtyř kontinentů vystaví v listopadu plzeňská fotografka Milena Písačková ve Studijní a vědecké knihovně. Expozice představí výběr toho nejlepšího, co nafotila v posledních pěti letech na svých cestách.

Snímek z Indie nazvaný Návrat z pastvy. | foto: M. Písačková

Indie, Indonésie, Vietnam, Laos, Kambodža, Thajsko, Keňa, Brazílie, Argentina, Toskánsko, Anglie a Česká republika - to jsou země, které budou na výstavě zastoupeny.

"Nejvíc fotek je z mé oblíbené jihovýchodní Asie," prozrazuje Milena Písačková favorizovanou destinaci s tím, že sestavit finální "top 60" sérii na výstavu byl trochu oříšek. "Zvažovala jsem, co vybrat, aby to lidem co nejvíce řeklo - ať už informativně nebo esteticky," říká fotografka.

Výstava

Vernisáž výstavy se koná 4. listopadu od 17 hodin ve Studijní a vědecké knihovně ve Smetanových sadech v Plzni. Výstava bude přístupná až do 30. listopadu, ve všední dny od 8 do 19 hodin. V sobotu od 9 do 12 hodin.

Její snímky byly v minulosti k vidění na zhruba desítce individuálních i kolektivních výstav, včetně Czech Press Photo. Tentokrát ale poprvé vystavuje snímky z cesty v tak velkém rozsahu.

Výstava S foťákem čtyřmi kontinenty nabídne návštěvníkům nahlédnutí do exotických krajin, uvidí také portréty tamních obyvatel i fotografie architektury, rostlin a zvířat.

"Jsem ráda, že se to konečně podařilo, výstava by měla inspirovat širokou veřejnost," věří fotografka.

"Od dětí školou povinných, které si zde mohou rozšířit své zeměpisné znalosti, přes studenty a lidi středního věku vyrážející do světa za prací a za poznáním, až po seniory, kteří třeba za minulého režimu nemohli příliš cestovat a rádi se teď podívají na některá vzdálenější místa alespoň na fotkách."

Dnes sice cestovat lze, ale má to také svá úskalí. Kromě nezbytných financí je potřeba věnovat čas i přípravě itineráře a plánování trasy. "Ten travel management mě ale právě baví," říká Písačková.

Odjezdy je nutné vhodně načasovat, například mimo monzunové období. "V dešti a vlhku rychle odchází fototechnika, to není o co stát. Nehledě na extrémní vedra, kdy se nedá dělat téměř nic, natož fotit. Proto jsme až na jednu výjimku cestovali v období sucha," svěřuje Milena Písačková.

Na fotoexpedice se vydává obvykle s některým ze spřátelených fotografů. "Cestovali jsme většinou dva, to je podle mě optimální počet. Čím víc lidí, tím obtížněji se shodnou na prioritách a itineráři," domnívá se Písačková.

Pestrobarevného tukana vyfotografovala Milena Písačková v Brazílii.

Pestrobarevného tukana vyfotografovala Milena Písačková v Brazílii.

"Vždycky jsme jeli po vlastní ose, zásadně bez cestovky, člověk tak nejlépe pozná místní prostředí, obyvatele a jejich zvyklosti. Navíc máte svobodu, nikdo nerozhoduje za vás a v neposlední řadě jsou pak i podstatně nižší celkové náklady na cestu," dodává fotografka.

Na cestu obvykle padla celá její dovolená, tedy čtyři týdny ročně. "Pracuji v soukromém sektoru a jsem zaměstnavateli vděčná, že mi umožnil odjet vždy třeba na měsíc v kuse. Pak se ovšem taky člověk musí vyrovnat s tím, že po zbytek roku už jej žádná dovolená nečeká," konstatuje fotografka.

Co se týče financí, musela se zatím obejít vždy bez sponzorů. "Ti slyší obvykle jen na nějakou výjimečnost, například vysokohorské expedice nebo přejezdy kontinentů vlastním vozidlem. Proto jsme si museli vše financovat z vlastní kapsy. Našetřit na daleké cesty se dá různě, například nejezdit moc autem a nejíst moc masa, aby bylo na letenky, víza, očkování, antimalarika a další nezbytnosti," říká s mírnou nadsázkou Písačková.

"Na druhou stranu, když jedete do teplých krajin například v únoru, projeví se to na konci zimy pozitivně na vašem nižším účtu za topení," popisuje vlastní zkušenost.

Autor:

Nejčtenější

Plzeň - Real 0:5, čtyři góly za dvacet minut přinesly nejtěžší prohru doma

JEDNA NULA. Fotbalisté Realu Madrid se radují z gólu, který Plzni vstřelil...

Plzeňští fotbalisté utrpěli nejtěžší domácí pohárovou porážku, Realu Madrid, nejslavnějšímu klubu světa, ve čtvrtém...

Potrestejte ho, peskuje svět Ramose. Ten se Havlovi veřejně omluvil

PERDÓN, MILAN. Sergio Ramos z Realu Madrid se omlouvá plzeňskému záložníkovi...

Když po hodině hry střídal, tisíce fanoušků pískalo, nadávalo, spílalo. Fotbalista Sergio Ramos, ikona Realu Madrid, si...

Dělníci vyměňují oblouky železničního mostu, otočí je kolem jeho osy

Výměna prvního oblouku na železničním mostu nad přehradou Hracholusky je v...

Dělníci opravují zrezivělý železniční most nad přehradou Hracholusky na Plzeňsku. Operace je unikátní v tom, že výměna...

Vrba: Jsem smutný z výsledku. Při gólech jsme se chovali jak dorostenci

Trenér Pavel Vrba mává plzeňským fanouškům po porážce 0:5 s Realem Madrid.

Jeho jméno dlouho znělo hledištěm, fanoušci si trenéra plzeňských fotbalistů Pavla Vrbu žádali na děkovačku. Ne, po...

VIDEO: Nejdelším železničním tunelem v zemi už jezdí vlaky s cestujícími

První vlak s cestujícími projíždí nejdelším železničním tunelem u Plzně. (16....

Nejdelší železniční tunel v České republice začíná sloužit veřejnosti na třetím železničním koridoru z Plzně do Prahy....

Další z rubriky

Opera Nabucco se vrátila do Plzně, režisér hledal inspiraci až v Iráku

Po jedenácti letech se opera Giuseppeho Verdiho Nabucco vrátila do Divadla J....

Po jedenácti letech se na jeviště Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni vrátila opera italského skladatele Giuseppe...

Juniorfest zahájí Čertí brko, na západ Čech dorazí režisér Stevenson

Marek Daniel a Jan Cina v pohádce Čertí brko (2018)

Více než sto padesát snímků nabídne letošní filmový festival pro děti a mládež Juniorfest. Diváci se mohou těšit na...

Do domu s adresou Klatovská 19 by se mělo přestěhovat Pattonovo muzeum

Prohlídka interiérů na Klatovské 19 v Plzni.

Plzeňská radnice udělala po letech odkladů a dohadů krok k využití zanedbávaného domu s interiérem od architekta Adolfa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz